23:06
9. 2. 2021

Podívejte se na přehled událostí spojených s koronavirem v zahraničí s úterním datem. Další novinky vám přineseme ve středu časně ráno.

  • Británie zpřísňuje. Kvůli obavám z šíření mutací koronaviru zavádí Británie ještě přísnější pravidla pro všechny příjezdy do země. Pro příjezd do Británie ze zahraničí je již teď zapotřebí negativní test na koronavirus, od pondělí začne platit povinná desetidenní karanténa ve státem vybraných hotelech pro příjezdy z rizikových zemí.
  • Takřka 370 milionů dávek vakcín proti nemoci covid-19, které by v letošním roce mělo Německo získat, umožní Berlínu použít především preparáty nejúčinnější proti mutacím. I to může být jeden z důvodů, proč se Německo s 83 miliony obyvatel rozhodlo pořídit výrazně více preparátu, než kolik ho opravdu potřebuje.
  • Poslanci Evropského parlamentu podporují co nejrychlejší spuštění fondu krizové pomoci pro země Evropské unie, jehož zásadní část budou dnes schvalovat. Unijní státy by podle návrhu podporovaného velkou většinou europoslanců měly peníze věnovat především na modernizaci ekonomik, zmírnění následků koronavirové pandemie či prevenci dalších podobných krizí.
  • Německo chce přísnější kontroly na hranicích. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann žádá kvůli pandemii nemoci covid-19 důraznější kontroly cestujících na letištích i na bavorských pozemních hranicích, tedy také na pomezí s Českem. Nařídil kvůli tomu bavorské pohraniční policii, aby své namátkové kontroly zintenzivnila.
  • Testování německých žáků? Němečtí politici začínají spojovat návrat žáků do škol s jejich pravidelným testováním na koronavirus. K takovému kroku již přistoupilo Rakousko a uvažuje o něm i česká vláda. Zda německá kancléřka Angela Merkelová na středečním jednání se zemskými premiéry o karanténních opatřeních podmíní prezenční výuku koronavirovými testy, ale není podle německých médií jasné.
  • Kontrola ve Wu-chanu. Expertům z Číny a Světové zdravotnické organizace (WHO) se zatím nepodařilo odhalit původ nového typu koronaviru, jenž způsobil nynější pandemii nemoci covid-19. Odborníci po něm v uplynulých dnech pátrali v čínském městě Wu-chan, kde byla nákaza koncem roku 2019 zaznamenána poprvé.
  • Rozbité talíře ve Španělsku. Španělští restauratéři v úterý v řadě měst země a před budovou ministerstva financí v Madridu symbolicky rozbíjeli talíře a požadovali okamžitou přímou podporu od vlády za škody, které jim způsobila opatření proti šíření koronaviru.
  • Jihoafrická varianta viru v Rakousku. Kvůli šíření takzvané jihoafrické varianty koronaviru v Tyrolsku přikročilo Rakousko k přísnějším opatřením. Počínaje pátkem budou lidé po deset dní moci opustit tuto spolkovou zemi pouze s negativním testem na koronavirus, oznámil rakouský kancléř Sebastian Kurz.
23:00
9. 2. 2021

Výběr nejdůležitějších koronavirových událostí, které se staly v České republice během úterý:

  • V pondělí laboratoře v Česku odhalily 7663 případů koronaviru, o 463 víc než o týden dřív. S nemocí covid-19 je v nemocnicích 5855 lidí, za den jich přibylo zhruba 200. Počet pacientů ve vážném stavu klesl o pět na 1032. Aktuálně nakažených je nyní 95 479 lidí, počet úmrtí od začátku epidemie loni v březnu se blíží 17 500.
  • Senátoři z klubu Starostů se do konce týdne obrátí na Ústavní soud, aby posoudil přiměřenost nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru, pokud Sněmovna ve čtvrtek schválí jeho prodloužení. Příští středu napadnou uzavření škol, jestliže se s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) nepodaří dohodnout obnovení prezenční výuky.
  • Zpoždění vakcín. Očkování proti covidu od firmy Moderna dorazí do Česka 22. února, o týden později, než byl plán. Vakcín bude navíc jen polovina z dohodnutého počtu.
  • 75 potvrzených případů britské mutace viru v Česku. Do pátku bylo podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) vyšetřeno 681 vzorků na takzvanou britskou mutaci koronaviru, potvrzena byla v 75. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády, kterým odůvodnila nutnost prodloužení nouzového stavu. Podle vědců může v některých regionech virus v nakažlivější variantě až za desítky procent nových případů.
  • Vláda od úterý umožnila činnost provozoven pro psychotesty potřebné pro přijetí do zaměstnání a jeho vykonávání. Povolila také rekvalifikační kurzy a vzdělávání sociálních pracovníků. Vyplývá to z usnesení přijatého v pondělí. Psychotesty jsou podmínkou přijetí například k policii nebo pro řidiče z povolání.
  • Vykázaní poslanci. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) na úterní schůzi vykázal z jednacího sálu nezařazené poslance Lubomíra Volného a Mariana Bojka. Neměli nasazené roušky a nenasadili si je ani na jeho výzvu. Vondráček je poté nechal vyvést ze sálu, přerušil kvůli tomu jednání. Ochranná služba je po několika minutách vyvedla. Někteří poslanci při jejich nuceném odchodu ze sálu křičeli „fuj“.
  • Podmínky opozice. Koalice opozičních ODS, TOP 09 a lidovců žádá, aby poslanci projednali ve středu, před čtvrteční schůzí o žádosti vlády o nouzovém stavu, alespoň v prvním čtení návrh odškodňovacího zákona. Lídři koalice to uvedli dnes před zahájením jednání Sněmovny. Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že zařazení bodu na středeční jednání nepředpokládá.
  • Vláda hledá hlasy pro prodloužení nouzového stavu. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) podle předsedy Víta Rakušana rozhodně nepodpoří prodloužení nouzového stavu o celých 30 dní, jak žádá vláda. Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) také opět nepodpoří další trvání nouzového stavu. Poslanci vládní ČSSD pokračování nouzového stavu podpoří.
  • Knihy z okénka. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navrhne na příštím jednání vládě, aby knihovny mohly otevřít výdejní okénka. Důležité je to především kvůli přípravě studentů na zkoušky. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.
  • Výzva skiareálů vládě. Provozovatelé skiareálů a profesní organizace znovu vyzvali vládu k jasnému vyjádření, kdy a případně za jakých podmínek provoz zimních středisek umožní. Na rozhodnutí zbývá poslední zhruba týden, pozdější otevření postrádá u většiny lyžařských areálů smysl.
  • Výhrady fitness center. Proti novému systému kompenzací se ohradila i Česká komora fitness, vyzvala vládu k vytvoření funkční pomoci, nebo umožnění provozu sportovišť.
22:30
9. 2. 2021

Do Fénixu se vejde až 12 pacientů napojených na kyslík. Upozornil na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib. Doplnil, že pražská záchranka vůz pro převoz covidových pacientů z Náchoda jen půjčila, pacienti ale nemíří do hlavního města.

„Pražská záchranka nabídla využití svého vozidla Fénix pro velkokapacitní převozy (až 12 najednou na kyslíku) nemocných COVID i pro případy, že Praha není zdrojovým ani cílovým místem. Pro 12 nemocných v 12 sanitkách jinak potřebujete 24 zdravotníků. Vůz pořízen cca před rokem,“ napsal Hřib na svůj účet. 

22:17
9. 2. 2021
!

„Z důvodu uvolnění kapacity covidových lůžek jsme dnes byli nuceni nechat z náchodské nemocnice převézt celkem 17 hospitalizovaných covid pozitivních pacientů. Dva převezla záchranná služba do hradecké FN a celkem 15 mimo region do Jihomoravského kraje,“ řekl ČTK hejtman Martin Červíček (ODS).

„Zařízení už nárůst covid pozitivních pacientů kapacitně nezvládají a trend nárůstu nevypadá příznivě. Velkým problémem nepříznivé epidemické situace v našem kraji bude velmi pravděpodobně větší výskyt britské mutace virů,“ uvedl dnes Červíček.

Převoz covidových pacientů z nemocnice v Náchodě (9.2.2021) Převoz covidových pacientů z nemocnice v Náchodě (9.2.2021)
22:04
9. 2. 2021

Z přetížené nemocnice v Náchodě v hradeckém kraji záchranáři odvezli 15 pacientů s covidem do nemocnic na Moravě. Nemocnice v kraji jsou plné.

Na převozu patnácti pacientů z náchodské nemocnice do zdravotnických zařízení v Kyjově, Boskovicích a Brně se podíleli zdravotníci pražské záchranky. Zdravotní stav pacientů byl dnes středně závažný, většině byla poskytována kyslíková terapie, uvedli dnes zástupci ZZS HMP.

Pražská záchranná služba vedle doprovodného a koordinačního vozidla poskytla pro transport do nemocnice v Kyjově speciálně upravené vozidlo Fénix, ve kterém dnes krátce před 22:00 odjelo devět pacientů.

Převoz covidových pacientů z nemocnice v Náchodě (9.2.2021) Převoz covidových pacientů z nemocnice v Náchodě (9.2.2021) Převoz covidových pacientů z nemocnice v Náchodě (9.2.2021) Převoz covidových pacientů z nemocnice v Náchodě (9.2.2021)
21:52
9. 2. 2021

Lék ze skupiny kortikoidů, který běžně používají astmatici, snižuje podle studie vědců z Oxfordské univerzity u pacientů s covidem-19 riziko hospitalizace a zkracuje dobu uzdravování. Nemocní ho ovšem musejí dostat v sedmi dnech od projevení příznaků, píše agentura Reuters.

Studie, které se po 28 dnů účastnilo 146 pacientů, ukázala, že když vdechovali budesonid, prodávaný pod názvem Pulmicort, snížilo se u nich v porovnání s obvyklou léčbou covidu-19 riziko hospitalizace o 90 procent. Vědci uvedli, že k tomuto výzkumu je přivedla skutečnost, že lidé s chronickými onemocněními dýchacích cest, kterým lékaři často předepisují kortikoidy, tvořily nepoměrně malou část pacientů hospitalizovaných na začátku pandemie.

U účastníků studie inhalujících budesonid také rychleji ustoupila horečka a v menší míře je trápily dlouhodobé projevy nemoci. Podle Mony Bafadhelové, členky vědeckého týmu, je povzbudivé, že relativně bezpečný, snadno dostupný a dobře prozkoumaný lék by mohl přinést úlevu v situaci, kdy jsou nemocnice v řadě zemí přetížené. Reuters připomíná, že Pulmicort od firmy AstraZeneca, která je jedním z výrobců vakcíny proti covidu-19, svého času platil za "senzaci" mezi léky na astma.

21:44
9. 2. 2021

Celkový počet zemřelých ve spojitosti s covidem-19 ve Francii přesáhl 80 000. Vyplývá to z dnešních údajů francouzské vlády. Nově zemřelých v nemocnicích a domovech pro seniory úřady 68milionové země hlásí 724. Počty nově nakažených jsou stabilní, dnes jich do francouzských statistik přibylo 18 870, přičemž minulé úterý jich bylo 23 337.

Celkový počet případů koronavirové nákazy už ve Francii dosáhl 3,36 milionu, což je šesté nejvyšší číslo na světě. V počtu úmrtí po onemocnění covidem-19 je Francie sedmá na světě po USA, Brazílii, Mexiku, Indii, Británii a Itálii. Dnes francouzské statistiky uvádí přesně 80 147 úmrtí souvisejících s covidem.

Boj s koronavirem na jednotce intenzivní péče ve francouzském Marseille (únor 2021) Boj s koronavirem na jednotce intenzivní péče ve francouzském Marseille (únor 2021) Boj s koronavirem na jednotce intenzivní péče ve francouzském Marseille (únor 2021)
21:28
9. 2. 2021

Vláda ani po dnešním jednání stále nemá podporu pro prodloužení nouzového stavu. Jednání s Piráty, STAN a koalicí ODS, TOP 09 a lidovců by měla pokračovat, uvedl dnes vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Pokud většinu vláda nenajde, hrozí podle Hamáčka ve zdravotnictví katastrofa. „Není plán B, jak situaci vyřešit,“ řekl. Pokud by stav nouze prodloužen nebyl, mohl by kabinet jen hledat cesty, jak dopady minimalizovat, uvedl.

Vyhlásit nový nouzový stav bez schválení Poslaneckou sněmovnou by mohlo podle Hamáčka znamenat obcházení Ústavy ČR. „Otázka je, zda by to mohlo fungovat jako poslední záchranná brzda,“ uvedl. Zcela tuto možnost nevyloučil. „Když se řítíte do zdi, tak hledáte cestu, abyste nenarazili,“ upozornil Hamáček.

21:15
9. 2. 2021

Také podle epidemiologa a poradce premiéra Andreje Babiše Romana Prymuly budou testy školáků na covid podmínkou jejich účasti při prezenční výuce. Pokud student test odmítne, nebude mu patrně přístup do školy umožněn. "Bohužel to zřejmě bude tak, že tento student nebude moct do školy chodit. Musel by být opět v režimu distanční výuky,“ řekl Prymula Českému rozhlasu. Více čtěte ZDE

21:00
9. 2. 2021

Zeman v Polsku varoval před rozvolňováním

„Prezident republiky Miloš Zeman zhodnotil na setkání Visegrádské čtyřky průběh pandemie koronaviru. Podotkl, že společnost v dalších vlnách začala projevovat únavu z nutných opatření. Varoval ale před rozvolňováním. Skutečným světlem na konci tunelu je vakcína,“ uvedl na twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Zobrazit celý online