Úřad ve své původní stížnosti kritizoval nevysvětlování pojmů při instalaci systému a neuvádění typu informací, které se odesílají na servery společnosti umístěné v USA. Microsoft měl na nápravu 3 měsíce, přičemž si vyžádal odklad o dalšího čtvrt roku, tedy do ledna letošního roku. Nyní ve zprávě předseda CNIL konstatoval, že systém je v souladu se zákonem a rozhodli se k formálnímu ukončení řízení.

Tip: Francie oficiálně varuje Microsoft: Windows 10 získává zbytečně moc dat a ohrožuje bezpečnost uživatelů

Jmenovitě Microsoft v rámci Creators Updatu téměř o polovinu snížil množství dat shromážděných v rámci své telemetrické služby v základním nastavení. Nyní prý sbírá jen údaje nezbytné pro bezpečnost systému a aplikací. Nově se systém uživatele při instalaci detailněji ptá, jaká data chce s Microsoftem sdílet a je možné se odhlásit od cílení reklamy na základě přiděleného ID.

Důležitým krokem pro úřad bylo, že Microsoft vstoupil do Privacy Shield, který sdružuje subjekty, jež se zavázaly k plnění nařízení Evropské unie a USA na ochranu osobních údajů.

Tip: Microsoft konečně zveřejnil seznam všech dat, která Windows 10 shromažďuje

Nutno uznat, že Microsoft se v poslední době opravdu snaží dokázat, že uživatele systému nešmíruje a data slouží pouze pro potřeby dalšího vývoje a zachování bezpečnosti. Získat ale zpět důvěru bude běh na dlouhou trať, mnoho lidí nadále zůstává u starších verzí Windows.

Jaké další novinky najdete v Creators Updatu? Bavili jsme se o nich v Týdnu Živě: