18. červen 2018
Svátek slaví Milan, zítra Leoš

Tipy na víkend: Závod šerpů, historických letadel i přehlídka dřevosochařů a koňského umění

/
 • Neseďte doma a vyzkoušejte některý z našich tipů na víkendovou zábavu.
  14. června 2018 ● 16:49
   

  Neseďte doma a nekoukejte se jen na televizi nebo z okna! Vyrazte ven, do přírody, za poznáním! Pokud nevíte kam vyrazit, nechte se inspirovat našimi tipy! Tipy na víkend byly vypracovány ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz. Víkend bude po dešti v pracovním týdnu vydařený. Čeká se sluníčko a teploty kolem 25 stupnňů.

 • 1.

  Kam za dobrým jídlem a pitím

  *Praha - V sobotu se opět ve vinohradském parku Grébovka bude konat už 8. kulinární trh a gastronomický festival. Připraveno je bezpočet ochutnávek, kuchařských show, minikurzů vaření a další program.

  *Praha – v Královské zahradě Pražského hradu se v pátek a v sobotu tradičně předvedou minipivovary. K ochutnávce na 130 druhů piv a popovídat si můžete i se sládky.

  *Praha - festivalu malých a mini českých pivovarů Pivo na Náplavce se koná v pátek a v sobotu na pražském Rašínově nábřeží. Letošního šestého ročníku se zúčastní 51 minipivovarů, některé úplně poprvé.

  *Beroun - cizokrajné i domácí, pečínky, cukrovinky, korbele i džbány s lahodným mokem – na to lákají organizátoři akce Berounské hradby, která se koná v sobotu. Součástí je i jarmark a kulturní program.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 2.

  Dobový letecký den

  Unikátní letecká vystoupení doplní v sobotu v Mladé Boleslavi historická pozemní technika a dobová atmosféra. Show je věnovaná stoletému výročí ukončení 1. světové války a vzniku republiky. Uvidíte legionáře, ukázky historických letadel, originálů i replik, moderních stíhaček Armády ČR, vrcholovou akrobacii, i historické automobily.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 3.

  Sportovní den s koňmi

  Na jezdecké závody v parkurových a westernových disciplínách e můžete těšit v sobotu od 10 hodin na Ranči Dalu ve Vlkanči. K vidění budou jak hobby jezdci tak profesionálové z celé republiky i ze zahraničí. Součástí Sportovní dne s koňmi je i další doprovodný program.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 4.

  PRÁVĚ V PRODEJI: BLESK BEDEKR – TIPY NA CESTOVÁNÍ NA CELÉ LÉTO

  Pošlete SMS na číslo 902 11 ve tvaru:

  HRADW mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ

  Příklad: HRADW Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900

  Cena každé přijaté SMS je 69 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje CZECH NEWS CENTER, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., mobil@cncenter.cz, www.platmobilem.cz. Ke koupi bude až do září.

  Blesku Bedekr - tipy na cestování na celé léto. V prodeji bude až do září.

 • 5.

  Výstava stanů

  Na ploše 10 tisíc metrů čtverečních je opět na 80 dní opět otevřena obří prodejní výstava stanů v PVA v pražských Letňanech. V sobotu od 17 hodin tu můžete vyzkoušet unikátní cvičení Kari Traa urban training. Jde o cvičení, při kterém se naučíte využívat prvky kolem sebe, jako jsou obrubníky, lavičky nebo schody. Na Výstavě stanů a vybavení do přírody pořádají soutěž ve zručnosti. Soutěžící má za úkol pomocí multitoolů (multifunkčního kapesního nářadí) přeštípnout drát, zašroubovat, vyšroubovat šroub, přepilovat hřebík a přeříznout dřevo. Vše je na čas a na soutěžící čekají skvělé ceny. Na výstavě můžete vidět na 220 outdoorových značek. Najdete tady největší výběr turistického a outdoorového zboží na českém trhu, stanů, spacáků, karimatek a kempinkového nábytku, ale i batohů, oblečení, obuvi a nejrůznějších doplňků, jako jsou vařiče, nádobí, grily, nafukovací čluny, baterky, čelovky, nože a další vybavení, a také outdoorové vychytávky…. Ve stanovém městečku bude postaveno na 320 stanů, které můžete vyzkoušet.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 6.

  Kvarteto na Štiříně

  Na zámku Štiřín v neděli od 17 hodin zahraje Heroldovo kvarteto. Mezinárodně známé hudební těleso hraje skladby českých mistrů B. Smetany, A. Dvořáka, L. Janáčka, ale i dílo W. A. Mozarta nebo skladby Václava Zahradníka.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 7.

  Dřevosochání na Lipně

  Dřevařská soutěž pro celou rodinu je jeden z hlavních bodů programu letošního ročníku Slavností dřeva, které se v sobotu uskuteční v Lipně nad Vltavou. Součástí akce pod Stezkou korunami stromů bude prezentace práce dřevosochařů, řemeslné tržiště, koncerty, naši nejlepší kejklíři a kouzelníci a také výtvarný ateliér nejen pro děti.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 8.

  S plnou zátěží až na vrchol

  * Pec pod Sněžkou - až na Sněžku, tedy 6,4 kilometrů, ponesou odvážlivci zátěž v podobě 60 kg u mužů a 20 kg u žen. Oblíbený Sherpa Cup se koná v sobotu

  *Frýdlant nad Ostravicí – závod Beskydský šerpa o celkové délce 9,5 km je určen pro 4členná družstva, která soutěží o nejrychlejší výnos pivního sudu na vrchol Lysé hory.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 9.

  Za velorexy i trucky

  *Trosky - Den s legendárními auty bude zahájen v sobotu slavnostním výjezdem na zříceninu, kde bude následovat přehlídka trabantů

  *Lužnice - Letošní Truck show v kempu Lužnice zahájí v sobotu spanilá jízda okolím Lužnice a Třeboňskem. Následovat bude soutěžní odpoledne s tradičními soutěžemi.

  *Louny - Velorex Cup Louny se bude konat od pátku do neděle v areálu turistické ubytovny Dobroměřice.

  *Borovník – prohlídky traktorů i další těžké techniky, soutěže, silácké disciplíny a další program je připraven v neděli na akci TraktorŠou

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 10.

  Folklor v lázních

  Mezinárodní folklórní festival Pod Zvičinou se koná až do neděle v Lázních Bělohrad. Představí se lidové soubory z Česka i zahraničí. Součástí je i jarmark nejrůznější doprovodní alce – například soutěž v polce na 200 metrů, krojovaný průvod, středověká bitva…

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 11.

  Lucemburský Barchan

  Jedna z nejstarších historických lidových slavností ve střední Evropě s názvem Barchan se koná od pátku do pondělí v Jemnici na Vysočině. Barchan bude zahájen v pátek v podvečer průvodem měšťanů, v sobotu se můžete těšit na příjezd Jana Lucemburského s chotí Eliškou Přemyslovnou, boj s loupeživými rytíři, závod poslů, historické tržiště, řemesla a další nabitý program.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 12.

  Dny dopravní nostalgie

  Specialitou tradiční akce bude letos k 60. výročí den otevřených dveří ve vozovně Brno - Medlánky a v tamějších ústředních dílnách. Většina linek historických vozidel, která budou vyjíždět z centra města, bude mířit právě sem. Od 10 do 12 budou k vidění na náměstí Svobody, trolejbusy v Brandlově ulici. Od 12 budou až do 19 jezdit na zvláštních linkách. Akce probíhá celý víkend, v neděli se připojí i parní vlaky. Třikrát za den vyjede vlak z Brna do Kuřimi.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 13.

  Otevřená Býčí skála

  Jen tři víkendy v roce je zpřístupněná Býčí skála v Josefovském údolí mezi městečky Adamov a Křtiny. Spolu s Rudickým propadáním tvoří druhý nejdelší jeskynní systém v České republice o celkové délce přes 13 kilometrů. Délka prohlídky Býčí skály zabere asi 90 min a připravte se jen na 9 °C. Prohlídka se koná tento a následující dva víkendy vždy od 9 do 16 hodin, za každého počasí. Pak se skála opět na rok zavře.

  V Býčí skále našli vědci velkolepé pohřebiště tzv. Halštatského pohřbu, který v Česku nemá obdoby. Obsahovalo více než 40 koster a množství předmětů ze starší doby železné.
  Autor: Blesk:Zdeněk Matyáš

 • 14.

  Den policie

  Prezentace práce policistů, hasičů, záchranářů, vojáků i dalších složek, čeká v sobotu od 10 hodin návštěvníky již tradičního Dne Policie v prostorách Slezskoostravského hradu v Ostravě. Uvidíte například akční ukázky speciálních jednotek v podobě zákroků pronásledování ozbrojených pachatelů či proti skupině výtržníků. Nebo akci hlídek či zákrok proti vězňům a další program.

  Ilustrační foto - URNA předvedla na cvičení teroristům, jak mohou dopadnout
  Autor: Blesk - Jaroslav Krčál

 • 15.

  Korunovační klenoty

  Výstava k výročí 640 let od úmrtí Karla IV. Projekt připomene nejen pestrý a zajímavý život našeho nejvýznamnějšího panovníka, ale především fenomén Českých korunovačních klenotů. Jejich dokonalé repliky můžete vidět na Zámku v Novém Městě nad Metují od 1. června do 29. července.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 16.

  Výstavy ke 100. výročí republiky

  * Labyrintem dějin českých zemí – výstava na Pražském hradě vás provede českou historií od současnosti až do roku 1158. Tehdy vznikl nejstarší dochovaný dokument, který dokládá existenci českého státu, tzv. Vladislavské privilegium. Kromě něj ale na návštěvníky čekají také interaktivní panely, filmové a zvukové záznamy z dob první a druhé světové války, či mnoho dokumentů z dob nedávno minulých. Například vězeňský spis Václava Havla! Výstavu najdete v Císařské konírně a trvá do 1. července. Vstupenku si schovejte, platí i na dvě další výstavy, které budou na Hradě letos otevřeny.

  *100 let – 100 předmětů – 100 příběhů: Aktovka Jana Palacha, první antikoncepce v Československu nebo dokonce Nobelova cena pro Jaroslava Heyrovského. Nejen tohle můžete vidět na unikátní výstavě Univerzity Karlovy. Každý rok od založení Československa (1918) tu připomíná jeden předmět. Navštívit ji můžete v Křížové chodbě Karolina v Praze na Ovocném trhu každý den od 10 do 18 hodin až do 1. září.

  * Příběhy symbolů našeho státuv Jízdárně Pražského hradu je otevřená výstava Doteky státnosti. Návštěvníci si tu mohou prohlédnout tisíc unikátních exponátů z archivu Vojenského historického ústavu a dalších, které se pojí se symboly našeho státu. Uvidí vývoj státního znaku, naší vlajky, ale i sako, ve kterém Jan Kubiš spáchal atentát na Reinharda Heydricha či první motorové letadlo vyrobené v Československu. Výstava potrvá do konce října.

  * Festival RE:PUBLIKA - do 17. června hostí brněnské výstaviště věnovaný výročí 100 let od vzniku Československa. Návštěvníky čeká mj. 74 koncertů, 67 divadelních a 28 tanečních vystoupení, 101 filmů a 55 besed. V pavilonu H najdou 9 pláten Slovanské epopeje a 200 plakátů Alfonse Muchy. Vstup do areálu je zdarma, zpoplatněna je jen epopej a některá představení. Více najdete ZDE

  100 let Československa! Pražský hrad nabízí mnoho výstav.
  100 let Československa! Pražský hrad nabízí mnoho výstav.
  Autor: Dan Černovský

 • 17.

  Retro biják

  Unikátní výstava Retro biják představuje na 200 kostýmů a rekvizit z téměř 70 oblíbených českých i československých filmů z 60. až 90. let. Uvidíte například masožravou Adélu, dlouhý nos princezny Bosany, postel babičky ze Slunce, seno…, umyvadlo z vodnické rodiny Wassermannů a mnoho dalšího. „Doplňují je fotografie, plakáty a rekvizity, aby co nejlépe vystihly to nejznámější z daného díla,“ uvedla kurátorka Jana Sommerová. Kinohity vybralo hlasováním 400 tisíc samotných diváků. Výstavu uvidíte v Tančícím domě v Praze až do 14. října.

  Retro Biják
  Autor: Mária Rušinová, Robert Klejch

 • 18.

  Od Čertíka Bertíka k Déčku

  V nové Galerii České televize, která se nachází v tzv. Rohlíku na Kavčích Horách v Praze je až do srpna k vidění výstava, která provází začátky tvorby pro děti až do současnosti. Výstava je připravena tak, aby se do ní malí i dospělí návštěvníci mohli co nejvíce sami zapojit. Například prostřednictvím klíčovacího pozadí se „přenesou“ do pořadů Magion, Studio Kamarád nebo Kouzelná školka. Do minulosti je vezme tzv. časolet. Na dotykové obrazovce si mohou vybarvit krtečka nebo vílu Amálku. Připraveny jsou také hádanky, kvízy nebo skládačky.

  Výstava dětských pohádek je k vidění na Kavčích Horách v Praze.
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 19.

  Trnkova Zahrada ve Ctěnicích

  Interaktivní výstava vycházející z pohádkové knihy Jiřího Trnky Zahrada je k vidění na zámku v Praze-Ctěnicích. Uvidíte tu Štěkafon, unikátní hudební nástroje, díky kterému může parta psů vyštěkat oblíbenou melodii. Na Kočkodromu si zase můžeme zahrát s nevrlým kocourem na babu – na tříkolkách! A potom je tu i Prstochod, Velrybárium, Slonograf, Trpaskop, houpací psi a venkovní prolézačka. Výstava potrvá až do září.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 20.

  Leonardium v Besedě

  Interaktivní výstava, která vám odkryje taje dechberoucího myšlení slavného mistra Leonarda Da Vinciho se koná v Malostranské besedě v Praze 1. Ponoříte se tu do říše da Vinciho vynálezů, umění a vědecké práce. Vyzkoušet si budete moci načrtnout vlastní Monu Lisu, manipulovat s modely Leonardových vynálezů, hrát si v jeho válečném tanku, postavit přenosný most či sestavit anatomické modely. Připraven je i výlet do světa fantazie v prostoru ke hraní, který umělecky a imaginativně interpretuje Leonardovu mysl a mnoho dalšího! Výstava je otevřena do 30. června.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 21.

  Mumie světa v Praze

  Poprvé v Evropě můžete na pražském Výstavišti v Holešovicích vidět na více než 2000 metrech čtverečních naprosto unikátní výstavu mumií. Vzácné exponáty jsou velmi cenné a pochází z Egypta, Peru, Chile, Nizozemí, Itálie, Rakouska, Německa, Maďarska, Velké Británie i Česka. Unikátnost spočívá v celistvosti sbírky, kterou tvoří jak mumie vážených lidí své doby, tak těch úplně obyčejných. Výstava je prodloužena do 22. července.

  Video
  délka: 03:35
  1080p 720p 360p

  Mumie výstava Ivan Hladík, Lukáš Červený, hudba: hudebnibanka.cz/Lars-Luis Linek, Johannes Matthias Hoffmann - Egyptian Ney

 • 22.

  Indiánské poklady

  Výstava Indiáni přiblíží původní obyvatele Severní a Jižní Ameriky a jejich minulé i současné tradice. Velkoryse pojatá výstava ukazuje například originální sbírkové předměty získané českými badateli a cestovateli, velkoplošné fotografie, autentické filmové i fotografické dokumentace a zvukové nahrávky. Nechybí ani atraktivní předměty, jako jsou zmenšené trofejní hlavy ekvádorských Jívarů (tzv. tsantsy), péřová čelenka parikó brazilských Bororů nebo překrásná maska vlčích bytostí a další unikáty. Podíváte se i mezi lovce bizonů z Velkých plání, mezi arktické Inuity, do tropických pralesů… Výstava v Náprstkově muzeu v Praze 1 potrvá až do 1. září.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 23.

  Nestárnoucí Merkur

  Městské muzeum v Poličce připravil výstavu Fenomén Merkur. Výstava zavede nejen do historie této slavné stavebnice, ale také ukáže, jaké pozoruhodné věci z ní lze sestavit. Návštěvníci čekají pečlivě vybrané exponáty – auta, traktory, lokomotivy, obří jeřáby či ruské kolo a Petřínská rozhledna. Připravena je tu i herna. Výstava potrvá až do 2. září.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 24.

  Zbroj, kterou nosil Brad Pitt

  V bohatě vybavené zbrojnici Housova mlýna v Táboře si prohlédnete zbraně a zbroje z mnoha historických období a filmů. V bohatě vybavené zbrojnici můžete zbraně i zbroj vyzkoušet. Pokud vám tedy nevadí, že například helmici z Tróje už měl na hlavě před vámi Brad Pitt! Zbrojnice je nejlépe vybavenou v celé Evropě.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 25.

  Za Káťou, Škubánkem a dalšími

  Káťa a Škubánek, O človíčkovi, O vodníku Česílkovi, Matylda a mnoha dalších večerníčků mají společného autora manžele Lamkovi. Právě jejich tvorbě je věnovaná výstava s názvem Pohádkový život rodiny Lamkových v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi. Představí různé fáze vzniku animovaného filmu, od počátečního nápadu až k samotné realizaci. Připraveno je 13 zastavení s populárními postavičkami a od 21. března bude k dispozici i speciální místnost, ve které si budete moci dokonce vlastnoručně vyzkoušet některé z postupů a triků. K vidění budou mimo jiné nádherné loutky Dagmar Berkové z inscenace Království květin. Výstava je k vidění až do 16. září.

  víkendové tipy
  Autor: Muzeum loutkářských kultur Chrudim

 • 26.

  Orbis Pictus na zámku

  Unikátní výstava Orbis Pictus Play Zlín je souborem více než 60 interaktivních objektů, které se snaží rozvíjet imaginaci a fantazii se zaměřením zejména na fenomén hry. Objekty vyráběli výtvarníci pod dohledem Petra Nikla a inspirovali se v Komenského knize Labyrint světa a ráj srdce. Projekt vznikl před 11 lety a v různých modifikacích po celém světě proběhlo již 80 interaktivních výstav, které zhlédly téměř 3 miliony návštěvníků. Na zlínském zámku jde o stálou expozici.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 27.

  Trabant, volha a ty další

  Nablýskaná ruská Poběda a Volha, nezničitelný Trabant ze Zwickau, rumunský Oltcit, žigulík a jak jinak legendární tisícovka embéčko. Auta, která měla posunout někdejší socialistický blok k lepším zítřkům, přežila politiky i jejich ideologii. Vybrané kousky jsou k vidění v Technickém muzeu v Brně pod hlavičkou populární rozhlasové relace Pozor, zákruta, kterou od roku 1962 každou neděli hltaly desetitisíce posluchačů. Jde o stálou výstavu.

  Video
  délka: 00:39
  360p

  Pohled do expozice Pozor,zákruta, kterou může veřejnost navštívit v Technickém muzeu v Brně Zdeněk Matyáš

 • 28.

  Za knížkami s Analfabetou

  Na velkou a dobrodružnou cestu do světa dětské literatury se můžete vydat v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně. Koná se tu totiž výstava, která chce zábavnou formou seznámit děti s literaturou, a to jak českou, tak světovou. Potkat se tu tak můžete s řadou známých literárních postaviček, k vidění je úplně první český komiks nebo první dětská čítanka od Aloise Vinařického z roku 1839. Navíc se připraven doprovodný program v podobě psaní brkem, rytí do voskové tabulky a další. Výstava nese jméno Analfabety Negramotné, hlavní hrdinky jedné z knížek slovenského autora Jána Uličianského. Prohlédnout si ji můžete až do konce července.

  Výstava v Brně
  Autor: Markéta Malá

 • 29.

  Klamárium aneb Když vás šálí zrak

  Nejznámější zrakové klamy představuje výstava Klamárium, kterou můžete vidět ve Světě techniky v industriálním prostředí ostravských Dolních Vítkovic. Expozice na ploše 1000 metrů čtverečních rozdělena do pěti hlavních pokojů, v nichž mohou návštěvníci vidět i vyzkoušet třicítku interaktivních exponátů. Ty představují dvacet nejznámějších optických klamů. Návštěvníci vidí neexistující podněty, a naopak nevidí ty existující. Kamarádi se jim před očima promění v obry a trpaslíky. Nehybné obrázky se začnou zdánlivě pohybovat…. Klamárium můžete navštívit až do října.

  Nejznámější zrakové klamy představuje výstava Klamárium, kterou v pátek otevřeli ve Světě techniky v Ostravě.
  Autor: stcostrava.cz

   

   

  Fotogalerie
  32 fotografií

   

Cestování na Blesk.cz

Kam k moři Kam na lyže Amišové

Láká vás celodenní lenošení na pláži či turistika? Je libo vyrazit za památkami nebo vánočními trhy? Přinášíme tipy na výlety a dovolenou v oblíbených destinacích i neprozkoumaných klenotech světa.

Bali * Katalánsko * Malta * Krakov * Lanzarote 

Lisabon * Zanzibar * Palermo * Madeira

Sardinie * Balaton * Singapur * Azory

Kilimandžáro * Vesuv * Venezuela

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy