22. únor 2019
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk

Tipy na víkend: Začíná Matějská pouť! Pobavte se na masopustu nebo se podívejte do pohádky

/
 • Ani tento víkend nemusíte sedět doma, stačí si vybrat některý z našich tipů.
  21. února 2019 ● 18:30
   

  Neseďte doma a nekoukejte se jen na televizi nebo z okna! Vyrazte ven, do přírody, za poznáním! Pokud nevíte kam vyrazit, nechte se inspirovat našimi tipy! Tipy na víkend byly vypracovány ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz. Víkend by měl být polojasný, v sobotu se budou teploty pohybovat kolem tří, v neděli až kolem sedmi stupňů.

 • 1.

  Matějská pouť

  Další ročník nejstarší poutě ve střední Evropě se roztočí už tuto sobotu. Matějská pouť se koná v areálu Výstaviště Praha v Holešovicích, kde čekají tradiční i nové zahraniční atrakce. Letošní novinkou je například 40 m dlouhá průchozí maketa draka. Podle pořadatelů je obměněna třetina atrakcí. Novinkou je i farmářský trh, který se bude konat každý víkend. Matějská potrvá do 22. dubna.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 2.

  Tady všude bude masopust!

  *Praha - čtvrtý ročník největších vepřových hodů pod širým nebem se uskuteční v sobotu od 10 hodin na Smíchovské náplavce.

  *Praha - Milovníci vepřového masa si přijdou v sobotu na Řezáčově náměstí v Praze 7 na své. Zdejší farmářské tržiště Heřmaňák se totiž od 9 do 14 hodin promění v Malé masopustní zabijačkové hody.

  *Vinařice - na Mayrovku se vydají průvody z Podprůhonu, Tuháně, Libušína a Vinařic v sobotu v rozmezí od 13 do 14.30 hodin. Program na Mayrovce začíná od 15 hodin.

  *Kutná Hora - Průvod masek začne v sobotu v 9.30 před bývalou radnicí a bude ukončen před hospodou Na Baště zastřelením medvěda zhruba v 15 hodin.

  *Dolánky u Turnova – v sobotu od 13 hodin ožije Dlaskův statek masopustem. Připraven je bohatý program včetně dílniček i živé hudby.

  *Josefov u Jaroměře - Hudba, tanec, masopustní scénky, zabíjačkové speciality a další dobroty, dobový jarmark a řemesla, průvod a jedinečná postava Masopusta - to vše vás čeká v sobotu od 10 hodin.

  *Plzeň - Průvod masek z Vinic do středu města spojený s topením Morany a se soutěží Plzeňský koblížek se koná v neděli od 14 hodin. Sraz je před 7. ZŠ.

  *Třeboň - začíná se v sobotu úderem 10. hodiny žádostí o povolení koledovat před Turistickým informačním centrem, následuje průvod masek a bohatý doprovodný program.

  *Zubrnice – masopustní program je ve skanzenu připraven na sobotu od 9.30 hodin

  *Studnice u Hlinska – masopustní obchůzka zapsaná do nehmotného dědictví UNESCO, se tu koná v sobotu od 9 hodin. V masopustním průvodu nebudou chybět červené maškary – laufr, 4 turci a žena, ani skupina černých, škaredých maškar, kam se řadí kobyly, rasové, kominíci, slamění, židi a někdy medvěd s medvědářem.

  *Blatno u Hlinska - Masopustní obchůzka, také na seznamu UNESCO, bude zahájena v neděli v 7 hodin před hasičskou zbrojnicí. Po celý den probíhá obchůzka po všech domech v Blatně. K průvodu a k tanci hraje kapela Hlinečanka. Tradičním závěrem bude ''porážení kobyly''.

  *Rožnov pod Radhoštěm – zdejší dřevěné městečko ožije v sobotu masopustními obchůzkami z valašské obce Študlov a rožnovskými masopustními obchůzkami v podání souboru písní a tanců Javořina. Program je připraven na celý den a součástí je i soutěž o nejlepší valašskou klobásku a nejlepší valašskou tlačenku.

  *Novosedly - fašankové veselí s tradiční fašankovou obchůzkou obcí s maskami se koná v sobotu od 10 hodin.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 3.

  Veletrh cestovatelů

  O pátku do neděle se v pražských Holešovicích koná další ročník oblíbeného cestovatelského veletrhu Holiday World 2019. Vybírat si tu můžete z tisíců nabídek na dovolenou i celoroční cestování. Zúčastní se zástupci ze 40 zemí světa, chybět nebudou ani české cestovatelské perly. Součástí akce je bohatý doprovodný program v podobě přednášek, workshopů, soutěží, představení folkloru jednotlivých zemí a mnoho dalšího.

  Cestovatelský veletrh Holiday World
  Autor: ABF Expo Praha, archiv

 • 4.

  Mezinárodní den průvodců

  Mezinárodního dne se letos zúčastní 12 měst a vy budete moci využít služeb průvodců úplně zadarmo a podívat se tam, kam byste třeba jinak nezavítali. Většina akcí je připravena na sobotu. Více informací najdete ZDE 

  Výstavu fotografií Vojtěcha Brtnického, dokumentující výjimečné třicetihodinové taneční představení MOMENTUM, doprovodila úvodní taneční instalace Vidět stíny utíkat - nechat mysl létat.
  Autor: Eva Fornálová

 • 5.

  Voňavá krása kamélií

  *Rájec nad Svitavou – Ve zdejším zámku si můžete prohlédnout a přivonět ke sbírce čtyř set odrůd kamélií. Zavítat sem můžete do konce března.

  *Kroměříž – Za kaméliemi můžete i na kroměřížský zámek. Těšit se tu do konce března můžete navíc i na divadelní a hudební představení, komentované prohlídky a dětské tvořivé dílny.  

  víkendové tipy

 • 6.

  Rozloučení s muzeem

  Jako happening pojali v Brně chystanou rekonstrukci Uměleckoprůmyslového muzea v Husově ulici. Od pátku do neděle je tu připraven Clossing festival, při kterém se můžete s muzeem rozloučit. Program je nabitý - tvořit se budou designové masky, promítat filmy o umění, bude se tančit, skotačit na obřím skákadle i ochutnávat speciální drinky Baru, který neexistuje. A jako bonus – podívat se budete moci do jinak nepřístupných prostor a především uvidíte neorenesanční prostory z konce 19. století v celé své kráse.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 7.

  Princezny a hrdinové

  Letohrádek Mitrovských v Brně připravil barevnou a hravou výstavu Princezny a hrdinové. Návštěvníky čeká 50 legendárních kostýmů princezen, princů i padouchů z nejznámějších českých filmových pohádek. Od Pyšné princezny, přes nezapomenutelné Hrátky s čertem, veršovanou Princeznu se zlatou hvězdou, hudební Šíleně smutnou princeznu, nechybí ani Honza málem králem, Jak se budí princezny, Princ a Večernice, až po oblíbenou pohádku S čerty nejsou žerty a na výstavě „nejmladší“ pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Pro děti je připraveno hravé Ladovské peklo s váhou hříšníků i mluvící zrcadlo. Do pohádek tu můžete zavítat do 28. dubna.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 8.

  Sto let česko-slovenské koruny

  Jak se vyvíjely československá a později česká platidla, bankovky, státovky i mince představuje unikátní výstava v Císařské konírně na Pražském hradě. Uvidíte nejen to, čím jsme platili, ale i nerealizované návrhy, které například z politických důvodů neprošly. Výstava představí originály Alfonse Muchy, Františka Kysely, Maxe Švabinského, Karla Svolinského, Albína Brunovského, Oldřicha Kulhánka a dalších. Uvidíte i repliky panovnických korun, ukázky zásob centrální banky i obří zlatou minci v hodnotě 100 milionů korun! Jde o druhou největší minci světa a váží 130 kg. Výstava potrvá do 28. dubna.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 9.

  Leonardo na zámku

  Interaktivní výstava vynálezů geniálního renesančního umělce Leonarda da Vinci je k vidění na zámku ve Žďáru nad Sázavou. Výstava není jen o koukání, exponáty si můžete ošahat, vyzkoušet…Digitálně tu tak změníte třeba nejslavnější obraz světa – Monu Lisu, zúčastnit se můžete i poslední večeře nebo si zatočit s Vitruviánským mužem. Zámek můžete navštívit do konce dubna.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 10.

  Den ve středověku

  Interaktivní výstava v městském muzeu v Poličce dává možnost vrátit se o několik století do minulosti. Návštěvníky čeká „den“ plný zajímavých aktivit od ranního oblékání až po večerní modlitbu. Obléknete si gotický oděv nebo kroužkovou košili, ozdobíte se čelenkou se závojem nebo nasadíte rytířskou přilbu, potěžkáte meče a bijáky, přičichnete si k dobové voňavce a zjistíte, jak „voněla“ středověká ulička. Dotykové výstavy jsou pro děti lákadlem, jde především o prožitek. Baví je a rády se vracejí. Jsem přesvědčená o tom, že když si děti mohou vzít věci do ruky, pak si je i lépe zapamatují. Zavítat sem můžete do 10. dubna.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 11.

  Svět kostiček

  Unikátní expozici z české stavebnice SEVA připravil Dům umění ve Znojmě. Autor výstavy a patriot projektu Petr Šimr nejen kompletní sortiment továrních setů, ale také vlastní tvorbu, do které se řadí zvířata v životní velikosti, společenské hry, modely vozidel a další zajímavé stavby. Velkým lákadlem bude například detailně propracovaný model ulice periferie města, se silnicí, zahradami, budovami a vozidly. Unikátní je také dvoupohledová budova hasičárny s detailně propracovanými interiéry i exteriéry, sestavená dle skutečné požární stanice z roku 1923. Připravena je samozřejmě i velká dětská herna. Zavítat sem můžete do 17. března.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 12.

  Festival chytrých hraček

  Festival IQ Play se do 3. března zabydlí na zámku ve Zlíně. Jde o putovní hravou výstavu, na které jsou k vyzkoušení hry a hračky edukativního charakteru, smyslové hračky, Montessori pomůcky, dřevěné hračky, logické hry, stavebnice a zvětšeniny her… Festival je rozdělen do několika zón podle druhu her. Zóna logických her je plná společenských deskových her, smart her pro jednoho hráče, logických her a zvětšenin deskových her. Stavebnicová zóna je tvořena stavebnicemi z nejrůznějších materiálů. K dispozici jsou i méně známé stavebnice. Baby zónu pak tvoří obří stavebnice, logické skládačky a smyslové hračky.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 13.

  Cestujte pohodlně po Česku! Vyzkoušejte bileto!

  Jezdit na výlety autobusem či vlakem nám totiž může ušetřit peníze i nekonečné čekání v kolonách. Naštěstí doby nepřehledných jízdních řádů v papírové podobě jsou tytam. Každý seriózní dopravní podnik má už svůj jízdní online portál, ve kterém stačí zadat vaši polohu a cíl vaší cesty. Pokud se ale nechcete omezovat jen na určitou oblast a dopravní podnik, tak je dobré používat například www.bileto.cz, kde stačí zadat váš cíl. Chytrý systém vám vmžiku vyjede spoje s nejméně přestupy nebo ty nejrychlejší. Po registraci si pak můžete své oblíbené a nejčastější spoje také pohodlně ukládat. Jízdní řády Bileto je odteď možné používat pohodlně i přes aplikaci, která je zdarma ke stažení na App Store a Google Play.

  Cestujte pohodlně, vyzkoušejte bileto.cz
  Autor: www.bileto.cz
                                                                                                                                                                                     

 • 14.

  Hrady a zámky v zimní sezoně

  Mnohé památky spravované Národním památkovým ústavem nezahálí ani v zimě. Již tradičně je mnohde připravena řada akcí a speciálních zimních prohlídek. Kam se můžete jít podívat, najdete ZDE

 • 15.

  Dinosauři se vrací

  Unikátní a ojedinělá výstava robotických a statických modelů dinosaurů v životních velikostech se vrací na výstaviště do Českých Budějovic. Na výstavišti v pavilónu T-2 se můžete těšit na to nejlepší ze všech DinoParků v ČR i zahraničí. K vidění je třeba třicetimetrový býložravý Barosaurus, mláďata Stegosaurů nebo tyrannosauří tři bratři, jsou jen malou ochutnávkou pestrého druhohorního menu. K vidění bude do 3. března.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 16.

  Památky z lego kostek

  Na ploše 900 m2 můžete vidět více než 30 obřích modelů českých památek. K vidění je například Karlštejn, Bouzov, Hluboká, Rožmberk či Bezděz, ale také Chrám sv. Barbory, Národní muzeum, vysílač Ještěd i neexistující Národní knihovnu architekta Jana Kaplického. Na stavby bylo použito 2,5 tuny kostiček lega a nadšenci je stavěli 13850 hodin. Výstavu můžete vidět v dolním patře hračkářství Hamley´s v Praze.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 17.

  Retro zima za socíku

  Ve třech patrech Tančícího domu v Praze 2 se vrátíte v čase do vrcholné éry normalizace. K vidění tu bude na 1300 předmětů! Jde o originály ze soukromých sbírek anebo zapůjčené z Barrandovských ateliérů a České televize. K vidění tak budou například i kostýmy Jiřiny Bohdalové z legendárního pořadu Televarieté. Prosklené přízemí se na několik měsíců rozzáří a promění se ve sváteční retro výlohu obchodního domu Kotva zaplněnou starými vánočními ozdobami, k vidění bude třeba i byt z 80. let slavnostně vyzdobený na Štědrý den… Rozsáhlá výstava potrvá do 3. března.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, archiv Blesku

 • 18.

  1000 mil československých

  Připomene legendární závod 1000 mil československých, uspořádaný Autoklubem Republiky československé v letech 1933, 1934 a 1935 na trase Praha-Bratislava. Účastníci závodu tenkrát jeli z Prahy do Bratislavy a zpět do Prahy bez přerušení dvakrát. Celkem tedy téměř 1600 kilometrů ostré jízdy bez odpočinku. K vidění tu budou zachovalí prvorepublikoví veteráni, kteří závod absolvovali. Výstavu v Národním technickém muzeu v Praze uvidíte až do 10. března.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, archiv Blesku

 • 19.

  Výstava Made in Czechoslovakia

  Co všechno Čechoslováci vymysleli od roku 1918 do 1992 ve 130 exponátech, přibližuje výstava Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět v Národním technickém muzeu v Praze. Na tu navazuje druhá výstava s názvem Pražské vzorkové veletrhy. Ta prezentuje tradiční domácí výrobce, kteří odolali času a fungují dodnes. Největším exponátem, který vítá návštěvníky ze střechy muzea, je letadlo Aero L-29R Delfín. Osobně si mohou lidé průřez desetiletími prohlédnout až do září.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 20.

  Originální loutky Broučka

  Broučci přiletěli do Ctěnického zámku na okraji Prahy! K vidění jsou tu původní originální loutky Broučka z dílny jednoho z našich nejslavnějších výtvarníků 20. století a zároveň jednoho z nejvýznamnějších loutkářů vůbec Zdeňka Podhůrského. Kromě broučků jsou tu k vidění i postavičky z večerníčků Neználek, Čokoládový panáček i loutky z posledního nedokončeného animovaného seriálu na motivy Řeckých bájí a pověstí. Zpátky do dětství se tu můžete přenést až do března.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

   

   

   

   

   
   

   

   

Cestování na Blesk.cz

Kam k moři Kam na lyže Amišové

Láká vás celodenní lenošení na pláži či turistika? Je libo vyrazit za památkami nebo vánočními trhy? Přinášíme tipy na výlety a dovolenou v oblíbených destinacích i neprozkoumaných klenotech světa.

Bali * Katalánsko * Malta * Krakov * Lanzarote 

Lisabon * Zanzibar * Palermo * Madeira

Sardinie * Balaton * Singapur * Azory

Kilimandžáro * Vesuv * Venezuela

Články odjinud
1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy