20. únor 2019
Svátek slaví Oldřich, zítra Lenka

Tipy na víkend: Vyrazte na Jizerskou 50, zalétejte si na saních nebo v masce na masopust

/
 • Ani tento víkend nemusíte sedět doma, stačí si vybrat některý z našich tipů.
  7. února 2019 ● 16:49
   

  Neseďte doma a nekoukejte se jen na televizi nebo z okna! Vyrazte ven, do přírody, za poznáním! Pokud nevíte kam vyrazit, nechte se inspirovat našimi tipy! Tipy na víkend byly vypracovány ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz. V sobotu a v neděli přijde obleva. Oteplí se místy až na 10 stupňů a čekejte déšť.

 • 1.

  Historické závody na lyžích

  *Bedřichov - Netradiční závod v historických kostýmech je především vzpomínkou na dobu, kdy se začala psát historie Jizerské 50. Pojede se v pátek 8. února od 19 hodin.

  *Nový Bor - Recesistický závod v ladném běhu a promenádě na ski v dobovém oblečení se koná v sobotu v rámci novoborského masopustu od 14 hodin na náměstí.

  *Pecka  - Na peckovském koupališti se v sobotu od 13 hodin koná tradiční setkání přátel běhu na lyžích v dobových kostýmech.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 2.

  Jizerská Padesátka

  Hlavní závod Jizerské 50 startuje v neděli v 9 hodin v Bedřichově. Jede se 50 kilometrů klasickou technikou. Už od pátku jsou ale připraveny nejrůznější doprovodné závody. V pátek od 13 hodin startuje Bedřichovská 30. Trasa vede k rozcestí U Buku, na Novou Louku, Kristiánov, Čihadla, ke Žďárku, na Hřebínek a k rozcestí Za přehradou. Závod se jede pouze klasickou technikou. Děti mohou změřit síly v pátek od 10 hodin při Mini Jizerské. Závodit se bude v několika kategoriích podle věku na tratích od 300 metrů do tří kilometrů.  V sobotu můžete ještě zkusit štěstí na závodech o délce 10 a 5 km.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 3.

  Závody psů a běžkařů

  Výjimečný závod, v němž družstvo tvoří musher se psím spřežením a lyžař, se koná od soboty do pondělí v Dolním Dvoře v Krkonoších. Závod patří k nejprestižnějším a nejobtížnějším svého druhu a bude mít i mezinárodní účast.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 4.

  Létání na saních

  V obci Plavy se sejdou v sobotu ty nejlepší a nejoriginálnější létací stroje, aby nejen změřily své síly. Závod se uskuteční v areálu bývalého skokanského můstku v Plavech. Hodnotit se nebude jen délka, kam stroj doskočí, ale i umělecký dojem, kostým posádky, doprovodné efekty a další kategorie. Start je kolem poledne přehlídkou strojů, závody začínají ve 14 hodin.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 5.

  Masopusty, fašanky a zabíjačky

  *Praha – Kbelský masopust se koná v sobotu od 13 hodin na návsi u místního parku. Připraven je bohatý kulturní program a spousta dobrot.

  *Kadaň - masopustní rej pod vedením dobrého vojáka Švejka se koná v sobotu od 9 hodin

  *Plzeň - v sobotu se od 12 do 17 hodin konají v Plzeňském Prazdroji vepřové hody.

  *Horní Věstonice – tradiční fašank s průvodem obcí se koná v sobotu od 10 hodin

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 6.

  Noční stopa Valachy

  Večerní závod na běžkách klasickou technikou na trase dlouhé 15 km se uskuteční v sobotu od 18 hodin s intervalovým startem. Zázemí, start i cíl Noční stopy Valachy jsou u hotelu Galik. Závod se koná na okruhu dlouhém 7,5km na strojově upravených tratích Beskydské magistrály ve Velkých Karlovicích v údolí Léskové. Čelovka povinná. Součástí jsou i dětské závody.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 7.

  Bugatti slaví letos 110 let

  Galerie Vaňkovka v Brně je první zastávkou putovní výstavy historických skvostů značky Bugatti. K vidění je 15 historických aut, například Bugatti 37A La Moucha, což je jediná vyrobená bugattka s touto karoserií. Nebo Bugatti 35A model, ve kterém se proháněla nejslavnější česká automobilová závodnice Eliška Junková a další unikáty. Na automobilové skvosty se tu můžete podívat do 22. února.

  S identickým modelem jako je tato Bugattka jezdila Eliška Junková slavný závod Zbraslav - Jíloviště
  Autor: archiv Blesku, INT, Bugatti

 • 8.

  Sto let česko-slovenské koruny

  Jak se vyvíjely československá a později česká platidla, bankovky, státovky i mince představuje unikátní výstava v Císařské konírně na Pražském hradě. Uvidíte nejen to, čím jsme platili, ale i nerealizované návrhy, které například z politických důvodů neprošly. Výstava představí originály Alfonse Muchy, Františka Kysely, Maxe Švabinského, Karla Svolinského, Albína Brunovského, Oldřicha Kulhánka a dalších. Uvidíte i repliky panovnických korun, ukázky zásob centrální banky i obří zlatou minci v hodnotě 100 milionů korun! Jde o druhou největší minci světa a váží 130 kg. Výstava potrvá do 28. dubna.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 9.

  Leonardo na zámku

  Interaktivní výstava vynálezů geniálního renesančního umělce Leonarda da Vinci je k vidění na zámku ve Žďáru nad Sázavou. Výstava není jen o koukání, exponáty si můžete ošahat, vyzkoušet…Digitálně tu tak změníte třeba nejslavnější obraz světa – Monu Lisu, zúčastnit se můžete i poslední večeře nebo si zatočit s Vitruviánským mužem. Zámek můžete navštívit do konce dubna.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 10.

  Den ve středověku

  Interaktivní výstava v městském muzeu v Poličce dává možnost vrátit se o několik století do minulosti. Návštěvníky čeká „den“ plný zajímavých aktivit od ranního oblékání až po večerní modlitbu. Obléknete si gotický oděv nebo kroužkovou košili, ozdobíte se čelenkou se závojem nebo nasadíte rytířskou přilbu, potěžkáte meče a bijáky, přičichnete si k dobové voňavce a zjistíte, jak „voněla“ středověká ulička. Dotykové výstavy jsou pro děti lákadlem, jde především o prožitek. Baví je a rády se vracejí. Jsem přesvědčená o tom, že když si děti mohou vzít věci do ruky, pak si je i lépe zapamatují. Zavítat sem můžete do 10. dubna.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 11.

  Svět kostiček

  Unikátní expozici z české stavebnice SEVA připravil Dům umění ve Znojmě. Autor výstavy a patriot projektu Petr Šimr nejen kompletní sortiment továrních setů, ale také vlastní tvorbu, do které se řadí zvířata v životní velikosti, společenské hry, modely vozidel a další zajímavé stavby. Velkým lákadlem bude například detailně propracovaný model ulice periferie města, se silnicí, zahradami, budovami a vozidly. Unikátní je také dvoupohledová budova hasičárny s detailně propracovanými interiéry i exteriéry, sestavená dle skutečné požární stanice z roku 1923. Připravena je samozřejmě i velká dětská herna. Zavítat sem můžete do 17. března.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 12.

  Festival chytrých hraček

  Festival IQ Play se do 3. Března zabydlí na zámku ve Zlíně. Jde o putovní hravou výstavu, na které k vyzkoušení hry a hračky edukativního charakteru, smyslové hračky, Montessori pomůcky, dřevěné hračky, logické hry, stavebnice a zvětšeniny her… Festival je rozdělen do několika zón podle druhu her. Zóna logických her je plná společenských deskových her, smart her pro jednoho hráče, logických her a zvětšenin deskových her. Stavebnicová zóna je tvořena stavebnicemi z nejrůznějších materiálů. K dispozici jsou i méně známé stavebnice. Baby zónu pak tvoří obří stavebnice, logické skládačky a smyslové hračky.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 13.

  Cestujte pohodlně po Česku! Vyzkoušejte bileto!

  Jezdit na výlety autobusem či vlakem nám totiž může ušetřit peníze i nekonečné čekání v kolonách. Naštěstí doby nepřehledných jízdních řádů v papírové podobě jsou tytam. Každý seriózní dopravní podnik má už svůj jízdní online portál, ve kterém stačí zadat vaši polohu a cíl vaší cesty. Pokud se ale nechcete omezovat jen na určitou oblast a dopravní podnik, tak je dobré používat například www.bileto.cz, kde stačí zadat váš cíl. Chytrý systém vám vmžiku vyjede spoje s nejméně přestupy nebo ty nejrychlejší. Po registraci si pak můžete své oblíbené a nejčastější spoje také pohodlně ukládat. Jízdní řády Bileto je odteď možné používat pohodlně i přes aplikaci, která je zdarma ke stažení na App Store a Google Play.

  Cestujte pohodlně, vyzkoušejte bileto.cz
  Autor: www.bileto.cz
                                                                                                                                                                                     

 • 14.

  Hrady a zámky v zimní sezoně

  Mnohé památky spravované Národním památkovým ústavem nezahálí ani v zimě. Již tradičně je mnohde připravena řada akcí a speciálních zimních prohlídek. Kam se můžete jít podívat, najdete ZDE

 • 15.

  Dinosauři se vrací

  Unikátní a ojedinělá výstava robotických a statických modelů dinosaurů v životních velikostech se vrací na výstaviště do Českých Budějovic. Na výstavišti v pavilónu T-2 se můžete těšit na to nejlepší ze všech DinoParků v ČR i zahraničí. K vidění je třeba třicetimetrový býložravý Barosaurus, mláďata Stegosaurů nebo tyrannosauří tři bratři, jsou jen malou ochutnávkou pestrého druhohorního menu. K vidění bude do 3. března.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 16.

  Památky z lego kostek

  Na ploše 900 m2 můžete vidět více než 30 obřích modelů českých památek. K vidění je například Karlštejn, Bouzov, Hluboká, Rožmberk či Bezděz, ale také Chrám sv. Barbory, Národní muzeum, vysílač Ještěd i neexistující Národní knihovnu architekta Jana Kaplického. Na stavby bylo použito 2,5 tuny kostiček lega a nadšenci je stavěli 13850 hodin. Výstavu můžete vidět v dolním patře hračkářství Hamley´s v Praze.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 17.

  Retro zima za socíku

  Ve třech patrech Tančícího domu v Praze 2 se vrátíte v čase do vrcholné éry normalizace. K vidění tu bude na 1300 předmětů! Jde o originály ze soukromých sbírek anebo zapůjčené z Barrandovských ateliérů a České televize. K vidění tak budou například i kostýmy Jiřiny Bohdalové z legendárního pořadu Televarieté. Prosklené přízemí se na několik měsíců rozzáří a promění se ve sváteční retro výlohu obchodního domu Kotva zaplněnou starými vánočními ozdobami, k vidění bude třeba i byt z 80. let slavnostně vyzdobený na Štědrý den… Rozsáhlá výstava potrvá do 3. března.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, archiv Blesku

 • 18.

  1000 mil československých

  Připomene legendární závod 1000 mil československých, uspořádaný Autoklubem Republiky československé v letech 1933, 1934 a 1935 na trase Praha-Bratislava. Účastníci závodu tenkrát jeli z Prahy do Bratislavy a zpět do Prahy bez přerušení dvakrát. Celkem tedy téměř 1600 kilometrů ostré jízdy bez odpočinku. K vidění tu budou zachovalí prvorepublikoví veteráni, kteří závod absolvovali. Výstavu v Národním technickém muzeu v Praze uvidíte až do 10. března.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, archiv Blesku

 • 19.

  Výstava Made in Czechoslovakia

  Co všechno Čechoslováci vymysleli od roku 1918 do 1992 ve 130 exponátech přibližuje výstava Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět v Národním technickém muzeu v Praze. Na tu navazuje druhá výstava s názvem Pražské vzorkové veletrhy. Ta prezentuje tradiční domácí výrobce, kteří odolali času a fungují dodnes. Největším exponátem, který vítá návštěvníky ze střechy muzea je letadlo Aero L-29R Delfín. Osobně si mohou lidé průřez desetiletími prohlédnout až do září.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 20.

  Originální loutky Broučka

  Broučci přiletěli do Ctěnického zámku na okraji Prahy! K vidění jsou tu původní originální loutky Broučka z dílny jednoho z našich nejslavnějších výtvarníků 20. století a zároveň jednoho z nejvýznamnějších loutkářů vůbec Zdeňka Podhůrského. Kromě broučků jsou tu k vidění i postavičky z večerníčků Neználek, Čokoládový panáček i loutky z posledního nedokončeného animovaného seriálu na motivy Řeckých bájí a pověstí. Zpátky do dětství se tu můžete přenést až do března.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

   

   

   

   

   
   

   

   

Cestování na Blesk.cz

Kam k moři Kam na lyže Amišové

Láká vás celodenní lenošení na pláži či turistika? Je libo vyrazit za památkami nebo vánočními trhy? Přinášíme tipy na výlety a dovolenou v oblíbených destinacích i neprozkoumaných klenotech světa.

Bali * Katalánsko * Malta * Krakov * Lanzarote 

Lisabon * Zanzibar * Palermo * Madeira

Sardinie * Balaton * Singapur * Azory

Kilimandžáro * Vesuv * Venezuela

Články odjinud
1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy