11. prosinec 2018
Svátek slaví Dana, zítra Simona

Tipy na víkend: Prožijte advent na hradech a zámcích nebo zajděte na erotický veletrh

/
 • Ani tento víkend nemusíte sedět doma, stačí si vybrat některý z našich tipů.
  6. prosince 2018 ● 16:49
   

  Neseďte doma a nekoukejte se jen na televizi nebo z okna! Vyrazte ven, do přírody, za poznáním! Pokud nevíte kam vyrazit, nechte se inspirovat našimi tipy! Tipy na víkend byly vypracovány ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz. Sobota i neděle bude podmračená a deštivá s teplotami kolem šesti stupňů.

 • 1.

  Vánoční trhy

  Vánoční trhy a jarmarky pořádají nejen velká, ale i mnohá malá města i vesnice. Je to ideální tip na víkendovoý výlet pro celou rodinnu. Nasytíte se tu vánoční atmosférou i nejrůznějšími dobrotami.

  Více o vánočních trzích v Praze najdete ZDEZDE

  Více o vánočních trzích v Brně najdete ZDE

  Video
  délka: 04:10
  1080p 720p 360p

  Tisíce světel rozzářily strom na Staroměstském náměstí! Vánoční trhy začaly Lukáš Červený

 • 2.

  Cestujte pohodlně po Česku! Vyzkoušejte bileto!

  Jezdit na výlety autobusem či vlakem nám totiž může ušetřit peníze i nekonečné čekání v kolonách. Naštěstí doby nepřehledných jízdních řádů v papírové podobě jsou tytam. Každý seriózní dopravní podnik má už svůj jízdní online portál, ve kterém stačí zadat vaši polohu a cíl vaší cesty. Pokud se ale nechcete omezovat jen na určitou oblast a dopravní podnik, tak je dobré používat například www.bileto.cz, kde stačí zadat váš cíl. Chytrý systém vám vmžiku vyjede spoje s nejméně přestupy nebo ty nejrychlejší. Po registraci si pak můžete své oblíbené a nejčastější spoje také pohodlně ukládat. Jízdní řády Bileto je odteď možné používat pohodlně i přes aplikaci, která je zdarma ke stažení na App Store a Google Play.

  Cestujte pohodlně, vyzkoušejte bileto.cz
  Autor: www.bileto.cz

 • 3.

  Nalaďte se na Vánoce

  * Staročeské Vánoce

  Jak se žilo na venkově před více než sto lety v časech vánočních přiblíží výstava Staročeské Vánoce na Chvalském zámku v Praze. Budete moci nahlédnout do skromné domácnosti s dobovým vybavením, obdivovat vyřezávané i podomácku vyráběné betlémy i vánoční zdobení, připomenete si lidové zvyky a obyčeje. O celou dobu adventní i vánoční můžete na zámeckém nádvoří obdivovat betlém ze sena a slámy. Přijít sem můžete až do 6. ledna.

  * Já sním o Vánocích

  Nasát vánoční atmosféru můžete v kostele sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře. Výstava zavede do kouzelného světa betlémů, zvyků a vánočních obřadností. K vidění je tu  množství dřevěných i papírových betlémů, pokochat se můžete slavnostně nazdobenými svátečními stoly, i se inspirovat mnoha zvykoslovnými maličkostmi. Výstava je otevřena do 1. ledna.

  * Ten vánoční čas

  Ve skanzenu na Veselém kopci u Hlinska bude ještě do neděle k vidění výstava, která přibližuje tradiční obyčeje zimního období od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Dozvíte se například, jak vypadalo pohoštění pro přadleny, jaké dárky mohly děti před sto dvaceti lety nalézt v mikulášské nadílce, ale také, nebo co nesmělo chybět na štědrovečerním stole.

  * Lidové Vánoce

  Každý víkend až do poslední adventní neděle můžete navštívit skanzen v Přerově nad Labem. V jeho areálu ožívají chalupy scénkami ze života našich předků. V interiérech všech staveb se předvádějí starobylé adventní a vánoční zvyky. Uvidíte zde starodávné přástky a dračky, barborky a lucky, věštění na Štědrý den, nechybí také předvánoční trhy.

  * Advent a Vánoce

  Do dob minulých v předvánočním čase se můžete vydat ve skanzenu v Kouřimi. Každá z chalup a světnic připomíná jiné adventní zvyky a výzdobu. Seznámit se tu můžete i s téměř zapomenutými vánočními obyčeji původního německého obyvatelstva v Podkrušnohoří. Skanzen můžete navštívit až do 30. prosince.

  víkendové tipy
  Autor: profimedia.cz

 • 4.

  Kam za betlémy

  *Praha – Tématem letošní výstavy v Betlémské kapli nazvané Hravé Vánoce, jsou tradiční hračky z různých převážně přírodních materiálů. Výstava je k vidění od soboty do 2. ledna 2019.

  *Praha – na 200 betlémů z nejrůznějších materiálů můžete vidět v kostele Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí. Dominantním betlémem výstavy je mechanický betlém Jiřího Votruby, v současné době 4,5 m dlouhý s množstvím pohyblivých figurek. K vidění budou do 2. ledna.

  *Praha - v Senátu České republiky na Valdštejnském náměstí od soboty do 6. Ledna můžete obdivovat historické i současné betlémy především české provenience. Výstava je připravena ve spolupráci se Spolkem českých betlemářů.

  *Praha - v Jindřišské věži uvidíte opět jedinečnou výstavu betlémů z Třeště. Ta je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství v ČR. K vidění tu budou až do 2. února.

  *Máslovice – unikátní betlém vyrobený jen z másla můžete obdivovat v Muzeu másla každý víkend od 10 do 16 hodin s pauzou kolem oběda. Tuto sobotu se navíc konají pedální máslové dílny.

  *Čenkov - Na návsi u kapličky najdete největší betlém ze sena v životní velikosti s oděnýma postavami v ČR. Betlém si můžete pohodlně projít až do 6. ledna.

  *Rumburk – klášterní jesličky v kostele sv. Vavřince se během svého vystavení do 2. února třikrát promění. Na 20 m2 tu můžete obdivovat betlém z roku 1922.

  *Ústí nad Orlicí - mechanický papírový pohyblivý betlém uvidíte v Městském muzeu. Podle původního betléma místního ševce Augustina Cibulky jej v uplynulých letech stvořili dva nadšenci. Do 25. ledna tu jsou k vidění i další nejrozličnější betlémy.

  *Nové Město nad Metují – tradiční výstavu betlémů tu připravili až do 2. února. V sobotu od 17 do 21 hodin se tu navíc koná Vánoční muzejní noc s adventních tradic.

  *Třebechovice pod Orebem - výstava Betlémy z Orlických hor představí díla lidových řezbářů. K vidění bude několik desítek do detailu propracovaných betlémů s řadou postaviček. Na prohlédnutí máte spoustu času, výstava tu bude až do listopadu příštího roku.

  *Česká Třebová - vánoční výstavu betlémů připravilo Městské muzeum. Do 6. ledna tu jsou k vidění betlémy tradiční i orientální.

  * Brno – v Letohrádku Mitrovských najdete starožitné jesličky ze dřeva, vystřihované z papíru, modelované ze sádry, z keramiky, barevného skla nebo oblíbeného šustí. Desítky betlémů ze sbírky Bohumila Duška jsou k vidění až do 14. ledna.

  *Blansko – v kostele Sv. Martina je připravena předvánoční prohlídka kostelního betlému. Koná se jen ve dnech 10. až 14. prosince, a to od 8 do 12 hodin (je nezbytné se předem ohlásit na čísle: 608 405 990)

  * Hodonín – v sále Evropa uvidí návštěvníci historické i moderní betlémy z různých materiálů z Čech, Moravy a Slovenska. Výstava potrvá do 13. ledna.

  * Znojmo – v kostele Sv. Václava je připravena nejen výstava betlémů, ale i vánočních pohlednic. Návštěvníci si je mohou přijít prohlédnout až do 7. ledna.

  *Loštice - Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše uvidíte do 6. ledna. Na betlému řezbář pracuje už od roku 1994 a unikátní je tím, že zachycuje osobnosti z reálného života.  

  *Zlín – na zdejším zámku budou k vidění historické betlémy z typických betlémářských oblastí, jako je Třebíč, Králíky, Pojizeří, ale i ty současné. Dominantním betlémem výstavy je ručně malovaný betlém z roku 1933 s 250 figurkami a stromy. Raritou pak betlém Jiřího Trnky, výtvarníka Broučků. Výstava potrvá do 5. ledna.

  *Třebíč – na zámku bude k vidění více než sto betlémů ze dřeva, slámy, cínu, skla, terakoty, vosku, moduritu, keramiky, kamene, kukuřičného šustí a mnoha dalších materiálů. Kochat pohledem se tu můžete do 6. ledna.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 5.

  Erotický veletrh

  Mezinárodní erotický veletrh EROFEST můžete navštívit v pátek a v sobotu v Praze na výstavišti PVA Expo Letňany. Akce bude nejen o erotice, ale i o módních trendech a lifestylu. Veletrh je cílený jak na jedince, tak i na mladé i starší páry, kteří chtějí poznat novinky ze světa erotiky. Součástí veletrhu bude i večerní afterparty plná doprovodného programu.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 6.

  Pochody čertů

  *Sokolov - Na 120 německých čertovských masek vyjde v neděli ze Starého náměstí v 17 hodin. Stejně to bude vřít i na náměstí Budovatelů, odkud ve stejný čas vydá dalších 150 ďáblů.

  *Benešov nad Ploučnicí – Mikulášská nadílka se uskuteční na zámku už v pátek od 15 hodin. Součástí bude i krampusácká show. Pro děti, které by se hodně bály, je připraveno milé peklo na Dolním zámku.

  *Rebešovice – krampusáci vyjdou na průvod obcí v sobotu v 17 hodin. Pro zlobivé je tu připravena i nebeská váha jejich hříchů.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 7.

  Vánoční tvoření

  *Praha - od čtvrtka do soboty se uskuteční Flora Pragensis, kde můžete získat inspiraci, jak si letos vánočně vyzdobit domácnost. Koná od čtvrtka do soboty v areálu Střední odborné školy Jarov v Praze 9. Flora Pragensis je jedinou floristickou soutěží vazby a aranžování s vánoční tematikou v Česku.

  *Šestajovice – udělat si vlastní adventní svícen a ozdobit si i svíčku podle vlastních představ, můžete v sobotu od 10 hodin v místní svíčkárně

  *Litoměřice – v Severočeské galerii výtvarného umění se v sobotu dozvíte něco o historii Vánoc a také jsou tu připraveny výtvarné dílny. Dílny začínají v 10 a 14 hodin.

  *Teplice – jak se vyrábí tradiční české skleněné ozdoby, jak se foukají i zdobí, můžete vidět o víkendu v místním zahradnictví Dvořák a syn. Součástí akce je i dílna malování na textil.

  *Polička – vyrobit si tradiční lidovou dekoraci – vrkoče, která v dobách našich předků nahrazovala ozdobený vánoční stromeček, můžete v sobotu od 13 od 15 hodin v Městském muzeu a galerii.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 8.

  Adventní koncert

  Slavnostně se navnadit můžete na nedělním koncertě hudebního tělesa Ars Collegium, které tvoří housle, viola, violoncello, kontrabas a cembalo. S hudbou klasiků vystoupí v neděli od 17 hodin na zámku Štiřín u Prahy.  

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku
                                                                                                                                                                                                                        

 • 9.

  Andělské rojení

  Český Krumlov se opět promění v město andělů. V kostýmu se každý může zúčastnit pátečního večerního průvodu v doprovodu krumlovských andělů z Živého betléma. Začátek je v 17 hodin ze Seminární zahrady. V sobotu zase můžete navštívit takřka pohádkový jarmark na klášterním dvoře.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 10.

  Zvonkový průvod

  Zvonkový průvod se uskuteční v pátek v Českých Budějovicích. Průvod vyjde v 16.05 z Piaristického náměstí pod vedením městského tambora s hořící loučí přes Sady na náměstí Přemysla Otakara II. Nezapomeňte si s sebou vzít zvonky, zvony, zvonečky či světýlka. Zároveň se otevře i Ježíškova poštovna. Od 17 hodin je plánovaný vánoční koncert.

  ...
  Autor: shutterstock.com

 • 11.

  Setkání betlémářů

  Jestli chcete vidět řezbáře betlémů v akci, přijďte v sobotu od 9 do 13 hodin do muzea v Příboře. Dvanáct řezbářů předvede nejrůznější techniky. Setkání doprovodí hrou na dudy valašský gajdoš Petr Sovják z Neobuze.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 12.

  Vánoční veletrhy

  Inspiraci pro nákup dárků, vánoční dílnu i gastronomickou show nabídnou Vánoční veletrhy na brněnském výstavišti. Ve dvou pavilonech bude připraveno přes 400 prodejců. Návštěvníci se mohou těšit i na vánoční dílnu, vánoční nápoje, pokrmy z kapřího masa, perníčky, cukroví, vánočky nebo třeba domácí zabijačku. Veletrhy začínají již v pátek 7. prosince v 9 hodin a potrvají až do neděle 16. prosince. Každý den bude otevřeno do 18 hodin, kromě posledního dne, kdy je konec už v 16 hodin.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, profimedia.cz, archiv Blesku

 • 13.

  Hrady a zámky startují zimní sezonu

  Mnohé památky spravované Národním památkovým ústavem nezahálí ani v zimě. Již tradičně je mnohde připravena řada adventních akcí a speciálních zimních prohlídek. Kam se můžete jít podívat, najdete ZDE

 • 14.

  Czech Press Photo

  Výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 24. ročníku soutěže Czech Press Photo se představí v Křížové chodbě a Rytířském sále pražské Staroměstské radnice. Uvidíte nejlepší snímky hned v 11 kategoriích, například aktualita, umění a kultura, příroda, lifestyle a další. Výstava potrvá do 30. ledna příštího roku.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 15.

  Památky z lego kostek

  Na ploše 900 m2 můžete vidět více než 30 obřích modelů českých památek. K vidění je například Karlštejn, Bouzov, Hluboká, Rožmberk či Bezděz, ale také Chrám sv. Barbory, Národní muzeum, vysílač Ještěd i neexistující Národní knihovnu architekta Jana Kaplického. Na stavby bylo použito 2,5 tuny kostiček lega a nadšenci je stavěli 13850 hodin. Výstavu můžete vidět v dolním patře hračkářství Hamley´s v Praze.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 16.

  Retro zima za socíku

  Ve třech patrech Tančícího domu v Praze 2 se vrátíte v čase do vrcholné éry normalizace. K vidění tu bude na 1300 předmětů! Jde o originály ze soukromých sbírek anebo zapůjčené z Barrandovských ateliérů a České televize. K vidění tak budou například i kostýmy Jiřiny Bohdalové z legendárního pořadu Televarieté. Prosklené přízemí se na několik měsíců rozzáří a promění se ve sváteční retro výlohu obchodního domu Kotva zaplněnou starými vánočními ozdobami, k vidění bude třeba i byt z 80. let slavnostně vyzdobený na Štědrý den… Rozsáhlá výstava potrvá do 3. března.

  Retro výstava v Tančícím domě
  Autor: Mária Rušinová

 • 17.

  Čerti Karla Franty

  Unikátní výstava představí více než 60 originálních obrazů známého českého malíře Karla Franty, který loni zemřel. Jedinečnost výstavy podpoří speciální exponáty, které doposud zdobily malířův obývací pokoj, a pravděpodobně tak budou vystaveny úplně poprvé. Franta svými líbeznými ilustracemi doprovodil více než sto dětských knih. Aby byli malířovi čerti vyvážení, doprovodí výstavu i andělé z dílny Frantovy dcery Aleny. Do Chvalského zámku v Praze můžete na pohádkové bytosti zavítat od soboty do 6. ledna.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, archiv Blesku

 • 18.

  1000 mil československých

  Připomene legendární závod 1000 mil československých, uspořádaný Autoklubem Republiky československé v letech 1933, 1934 a 1935 na trase Praha-Bratislava. Účastníci závodu tenkrát jeli z Prahy do Bratislavy a zpět do Prahy bez přerušení dvakrát. Celkem tedy téměř 1600 kilometrů ostré jízdy bez odpočinku. K vidění tu budou zachovalí prvorepublikoví veteráni, kteří závod absolvovali. Výstavu v Národním technickém muzeu v Praze uvidíte až do 10. března.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů, archiv Blesku

 • 19.

  Výstava 2 × 100 v Národním muzeu

  Přesně 200 exponátů vystavených na výstavě 2 × 100 patří mezi nejvýznamnější a nejzajímavější z více než 20 milionů sbírkových předmětů, které Národní muzeum v Praze opatruje a uchovává. Předměty, které tu uvidíte, jsou buď zcela neznámé, dosud nikdy nevystavené či nově restaurované. Výstava je přístupná do konce roku zdarma.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 20.

  Česko-slovenská výstava

  Poprvé v historii bude v České a Slovenské republice k vidění soubor originálních dokumentů, které sehrály zásadní roli v dějinách Československa a osudech jeho obyvatel. Zapůjčeny jsou originály Mnichovské dohody, Pittsburské dohody, československých ratifikací smluv z Versailles, Saint-Germain a Trianonu, Vídeňské arbitráže a tzv. Protokolu Hácha – Hitler. Výstava k výročí republiky je k vidění v Národním muzeu v Praze do června 2019, do konce roku je na ni vstup zdarma.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 21.

  Tož to kupte!

  V Císařské konírně Pražského hradu je ke 100. výročí republiky k vidění výstava s názvem Tož to kupte! Uvidíte na ní více než 100 obrazů, u nichž nejde pouze o slavná jména autorů, ale o příběh o tom, jak měla zakoupená díla spoluvytvářet obraz Pražského hradu jako symbolu nové demokratické republiky. Konzervativní Masaryk vybíral hlavně obrazy českých autorů 19. století, Beneš se nebál i moderny. Obrazy byly nakupovány z úroků Masarykova národního fondu. Na výstavu můžete zavítat do 9. prosince.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 22.

  Výstava Made in Czechoslovakia

  Co všechno Čechoslováci vymysleli od roku 1918 do 1992 ve 130 exponátech přibližuje výstava Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět v Národním technickém muzeu v Praze. Na tu navazuje druhá výstava s názvem Pražské vzorkové veletrhy. Ta prezentuje tradiční domácí výrobce, kteří odolali času a fungují dodnes. Největším exponátem, který vítá návštěvníky ze střechy muzea je letadlo Aero L-29R Delfín. Osobně si mohou lidé průřez desetiletími prohlédnout až do září příštího roku.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 23.

  Originální loutky Broučka

  Broučci přiletěli do Ctěnického zámku na okraji Prahy! K vidění jsou tu původní originální loutky Broučka z dílny jednoho z našich nejslavnějších výtvarníků 20. století a zároveň jednoho z nejvýznamnějších loutkářů vůbec Zdeňka Podhůrského. Kromě broučků jsou tu k vidění i postavičky z večerníčků Neználek, Čokoládový panáček i loutky z posledního nedokončeného animovaného seriálu na motivy Řeckých bájí a pověstí. Zpátky do dětství se tu můžete přenést až do března příštího roku.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 24.

  Epopej v Brně

  Brněnské výstaviště nabízí jedinečnou podívanou – spojení dvou světů secesního malíře Alfonse Muchy. Poprvé jsou na jednom místě k vidění plakáty a majestátní cyklus Slovanská epopej. V pavilonu H je celkem k vidění devět pláten Slovanské epopeje a rozsáhlá sbírka bezmála dvou stovek artefaktům k vidění v prostoru pod galeriemi pavilonu. Kochat se tu můžete až do konce roku.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

   

   

   

   
   

   

   

Cestování na Blesk.cz

Kam k moři Kam na lyže Amišové

Láká vás celodenní lenošení na pláži či turistika? Je libo vyrazit za památkami nebo vánočními trhy? Přinášíme tipy na výlety a dovolenou v oblíbených destinacích i neprozkoumaných klenotech světa.

Bali * Katalánsko * Malta * Krakov * Lanzarote 

Lisabon * Zanzibar * Palermo * Madeira

Sardinie * Balaton * Singapur * Azory

Kilimandžáro * Vesuv * Venezuela

Články odjinud
1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy