13. listopad 2018
Svátek slaví Tibor, zítra Sáva

Tipy na víkend: Přijede svatý Martin! Vyrazte na husičku i víno nebo za unikátními veterány

/
 • Ani tento víkend nemusíte sedět doma, stačí si vybrat některý z našich tipů.
  8. listopadu 2018 ● 16:49
   

  Neseďte doma a nekoukejte se jen na televizi nebo z okna! Vyrazte ven, do přírody, za poznáním! Pokud nevíte kam vyrazit, nechte se inspirovat našimi tipy! Tipy na víkend byly vypracovány ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz. Čeká nás příjemný a na listopad teplý víkend. Bude polojasno s teplotami kolem 13 stupňů.

 • 1.

  Český vesmír

  Letos si připomínáme mnoho kulatých kosmických výročí s „českou stopou“. Od pátku až do neděle 18. listopadu je proto v Praze, Brně a Liberci připravena řada akcí. V sobotu můžete třeba zavítat na Dny otevřených dveří do Astronomického ústavu AV ČR. Podrobný program najdete ZDE

 • 2.

  Veletrh veteránů

  Více než 100 historických automobilů a motocyklů uvidíte od pátku do neděle na Veletrhu veteránu na Výstavišti v pražských Letňanech. Veletrh Racing Expo představí pod jednou střechou kompletní průřez motoristickým sportem v České republice. Část expozice Classic Expo bude věnovaná také 70 letům značky Porsche, 70 ročníkům Zlaté přilby, k vidění bude i přehlídka vozů českých prezidentů.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 3.

  Cestujte pohodlně po Česku! Vyzkoušejte bileto!

  Jezdit na výlety autobusem či vlakem nám totiž může ušetřit peníze i nekonečné čekání v kolonách. Naštěstí doby nepřehledných jízdních řádů v papírové podobě jsou tytam. Každý seriózní dopravní podnik má už svůj jízdní online portál, ve kterém stačí zadat vaši polohu a cíl vaší cesty. Pokud se ale nechcete omezovat jen na určitou oblast a dopravní podnik, tak je dobré používat například www.bileto.cz, kde stačí zadat váš cíl. Chytrý systém vám vmžiku vyjede spoje s nejméně přestupy nebo ty nejrychlejší. Po registraci si pak můžete své oblíbené a nejčastější spoje také pohodlně ukládat. Jízdní řády Bileto je odteď možné používat pohodlně i přes aplikaci, která je zdarma ke stažení na App Store a Google Play.

  Cestujte pohodlně, vyzkoušejte bileto.cz
  Autor: www.bileto.cz

 • 4.

  Festival krásy

  Dvoudenní festival zdravé péče o krásu pro veřejnost i odborníky se vrací do Prahy. Celý víkend propůjčí Prague Gallery v Praze 2 prostory pro Green Beauty Market. Největší pop-up obchod s přírodní kosmetikou v Evropě nabízí více než 60 různých vystavovatelů v designovém prostředí koupelnových expozic. Vstup na celou akci je zcela zdarma.  

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 5.

  Sem přijede svatý Martin a přiveze husičku i mladé víno:

  *Praha - Celkem 55 stánků, 30 vinařů z Čech a Moravy, degustace svatomartinských vín, husí speciality a bohatý doprovodný program – takový bude nedělní osmý ročník festivalu mladých vín na náplavce Rašínova nábřeží.

  *Praha-Liboc – v sobotu od 12 do 14 hodin v archeoparku zažijete Svatomartinské posvícení s dobovou muzikou i tradičním občerstvením.

  *Praha-Vinohrady - Svatý Martin na bílém koni přijede na náměstí Jiřího z Poděbrad v neděli v 11 hodin. Bude tu probíhat degustace mladých vín ze sklípků více než dvaceti vybraných českých vinařů.

  *Praha-Vyšehrad - Tradiční svatomartinský lampiónový průvod vyrazí v neděli v 17 hodin. Sraz je před rotundou sv. Martina, připraven je bohatý doprovodný program.

  *Královské Poříčí – na statek Bernard přijede světec v neděli v 15 hodin. Na 16:15 je naplánovaný sraz lampiónového průvodu u zámečku.

  *Hlízov – dílničky, lampionový průvod i ochutnávka vín je nechystáno na neděli od 14 hodin v místním kulturním domě

  *Hradec Králové - Martin na bílém koni přijede pod Bílou věž v neděli ve 14 hodin. Připraven je tu jarmark a doprovodný program.

  *Plzeň – Martinský trh na náměstí Republiky nabízí až do neděle stánky s dobrotami, lidová řemesla i příjezd svatého Martina s družinou v neděli v 16 hodin.

  *Frýdlant – svatý Martin na bílém koni povede v pátek v 17:15 hodin od hradu a zámku směrem k radnici průvod světel. V muzeu Špitálek je pak připraven program.

  *Jihlava – V neděli sem zavítá svatý Martin na bílém koni, kterého na cestě od Brány Matky Boží doprovodí kejklíři, vojáci, selské ženy a další historické postavy. Po průvodu následuje ohňostroj na Masarykové náměstí. Program je tu nachystaný na neděli od rána, průvod vyrazí v 17 hodin.

  *Třebíč – v neděli od 11 hodin na Karlově náměstí je připraven program plný hudby, ochutnávek vína i jídla. Příjezd světce se čeká kolem 17. hodiny.

  *Kroměříž – ochutnávka vín i gastronomie, jarmark a příjezd svatého Martina se čeká v neděli na Hanáckém náměstí. Program je tu připraven od 10 do 18 hodin.

  *Brno – svatý Martin otevře svatomartinské víno v neděli úderem 11. Hodiny na náměstí Svobody. Nabídne k ochutnání více než 100 druhů vín z Moravy a Čech.

  *Slavkov u Brna – v neděli v 11 hodin přijede svatý Martin, celý den tu bude vyhrávat cimbálovka, ochutnávat můžete víno a různé delikatesy, děti se zabaví při divadle nebo dílničkách

  *Mikulov - ve dnech 9. až 18. listopadu se na zámku koná již 8. ročník Svatomartinského Mikulova. Tento víkend je připraven folklor, dílničky i příjezd svatého Martina.

  *Frenštát pod Radhoštěm - Tradiční trh s bohatým stánkovým prodejem, lidovými výrobky a občerstvením bude na náměstí Míru v pátek a v sobotu. V sobotu v 10 hodin přijede i svatý Martin s družinou.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 6.

  Strašidelný víkend pro děti

  O víkendu budou mít děti do 15 let vstup na zámek Dětenice zdarma. V sobotu jsou pro malé návštěvníky přichystány i speciální zombie prohlídky. Během prohlídky, při které je bude mrazit v zádech, navštíví 14 plně zařízených pokojů a uvidí život šlechty na typickém vesnickém panství v 18. století. Vstupy zdarma pro děti do 15 let platí i pro místní pivovar a rytířské turnaje.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 7.

  Byt pana lesního

  Ke 100 letům Československa zpřístupní na zámku Zákupy tento víkend nový prohlídkový okruh, který přiblíží život první republiky. K vidění tu bude domácnost lesního rady Ing. Josefa Mati, který působil v zámku v čele lesní správy v letech 1932 až 1935. Poměrně rozsáhlý byt prošel v letošním roce památkovou obnovou a je situován v prvním patře zámku.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 8.

  Prohlídka sklářské hutě a Muzea skla

  Jak se tvaruje a fouká sklo, se můžete podívat v sobotu ve sklářské huti Moser v Karlových Varech. Navštívit tu můžete i Muzeum skla. Přesvědčte se o dokonalém rukodělném zpracování výrobků, jejich špičkové kvalitě a nevšedním talentu mistrů sklářů. Návštěvnické centrum je rozšířeno i o kavárnu.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 9.

  Festival sportu a tance

  Od pátku do neděle se na brněnském Výstavišti můžete těšit na festival sportu, tance a zábavy. Na své si přijdou jak sportovní nadšenci, tak tanečníci, na které čekají workshopy a soutěže. Součástí bude i oblíbené setkání youtuberů. Více najdete ZDE

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 10.

  Výstava mazlíčků

  Papoušky, kanárky, zebřičky a dalších exoty, ale i morčata, křečky, hmyz a plazy si můžete prohlédnout na výstavě v Botanické zahradě Masarykovy univerzity v Brně. K vidění tu budou až do neděle 18. listopadu.

  Andulka je nenáročný a milý společník.
  Autor: Shutterstock.com

 • 11.

  Archiv ukáže skvosty

  Historické unikáty ze svých depozitářů nabízí jen do 24. listopadu k prohlédnutí Moravský zemský archiv ve svém výstavním sále v Brně-Bohunicích. K vidění jsou mimo jiné dva díly Zemských desek z roku 1348, náboženská kniha se zpěvníkem královny Elišky Rejčky ze začátku 14. století nebo listina Jana Lucemburského potvrzující privilegia českých stavů. Jde o mimořádnou událost historické tisky vidět, běžně se totiž neukazují a jsou i po desetiletí zavřené v depozitářích.  Otevřeno je od úterý do soboty, vždy od 10 do 18 hodin.

  Video
  délka: 02:32
  360p

  Tomáš Černušák, autor scénáře unikátní výstavy v Moravském zemském archivu 

 • 12.

  Kreativ Ostrava

  Oblíbená výstava plná workshopů, kreativních nápadů a inspirace se koná od pátku do neděle na výstavišti na Černé louce v Ostravě. Letos se tu představí na 160 firem se svými kreativními nápady i potřebami pro tvoření. Takřka vše si budete moci i vyzkoušet v bezpočtu tvořivých dílnách.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 13.

  Výstava 2 × 100 v Národním muzeu

  Přesně 200 exponátů vystavených na výstavě 2 × 100 patří mezi nejvýznamnější a nejzajímavější z více než 20 milionů sbírkových předmětů, které Národní muzeum v Praze opatruje a uchovává. Předměty, které tu uvidíte, jsou buď zcela neznámé, dosud nikdy nevystavené či nově restaurované. Výstava je přístupná do konce roku zdarma.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 14.

  Česko-slovenská výstava

  Poprvé v historii bude v České a Slovenské republice k vidění soubor originálních dokumentů, které sehrály zásadní roli v dějinách Československa a osudech jeho obyvatel. Zapůjčeny jsou originály Mnichovské dohody, Pittsburské dohody, československých ratifikací smluv z Versailles, Saint-Germain a Trianonu, Vídeňské arbitráže a tzv. Protokolu Hácha – Hitler. Výstava k výročí republiky je k vidění v Národním muzeu v Praze do června 2019, do konce roku je na ni vstup zdarma.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 15.

  Tož to kupte

  V Císařské konírně Pražského hradu je ke 100. výročí republiky k vidění výstava s názvem Tož to kupte! Uvidíte na ní více než 100 obrazů, u nichž nejde pouze o slavná jména autorů, ale o příběh o tom, jak měla zakoupená díla spoluvytvářet obraz Pražského hradu jako symbolu nové demokratické republiky. Konzervativní Masaryk vybíral hlavně obrazy českých autorů 19. století, Beneš se nebál i moderny. Obrazy byly nakupovány z úroků Masarykova národního fondu. Na výstavu můžete zavítat do 9. prosince.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 16.

  Výstava Made in Czechoslovakia

  Co všechno Čechoslováci vymysleli od roku 1918 do 1992 ve 130 exponátech přibližuje výstava Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět v Národním technickém muzeu v Praze. Na tu navazuje druhá výstava s názvem Pražské vzorkové veletrhy. Ta prezentuje tradiční domácí výrobce, kteří odolali času a fungují dodnes. Největším exponátem, který vítá návštěvníky ze střechy muzea je letadlo Aero L-29R Delfín. Osobně si mohou lidé průřez desetiletími prohlédnout až do září příštího roku.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 17.

  Originální loutky Broučka

  Broučci přiletěli do Ctěnického zámku na okraji Prahy! K vidění jsou tu původní originální loutky Broučka z dílny jednoho z našich nejslavnějších výtvarníků 20. století a zároveň jednoho z nejvýznamnějších loutkářů vůbec Zdeňka Podhůrského. Kromě broučků jsou tu k vidění i postavičky z večerníčků Neználek, Čokoládový panáček i loutky z posledního nedokončeného animovaného seriálu na motivy Řeckých bájí a pověstí. Zpátky do dětství se tu můžete přenést až do března příštího roku.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 18.

  Epopej v Brně

  Brněnské výstaviště nabízí jedinečnou podívanou – spojení dvou světů secesního malíře Alfonse Muchy. Poprvé jsou na jednom místě k vidění plakáty a majestátní cyklus Slovanská epopej. V pavilonu H je celkem k vidění devět pláten Slovanské epopeje a rozsáhlá sbírka bezmála dvou stovek artefaktům k vidění v prostoru pod galeriemi pavilonu. Kochat se tu můžete až do konce roku.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

 • 19.

  Největší záhady světa v Brně

  Největší světové záhady, nad kterými lidstvo staletí žasne, můžete vidět v Letohrádku Mitrovských v Brně. Uvidíte tu repliku 3500 let staré křišťálové lebky Mayů, turínského plátna, maketa největší rukopisné knihy světa známé coby Ďáblova bible, tajemná Tutanchamonova válečná trubka, sumerská hvězdná mapa, Voynichův rukopis napsaný neznámým písmem a další záhady. Výstava potrvá do 2. prosince.

  Video
  délka: 02:40
  360p

  Kurátor výstavy Ondřej Rea o výstavě NEJ záhady světa v Brně. Blesk TV Zdeněk Matyáš

 • 20.

  Orbis Pictus na zámku

  Unikátní výstava Orbis Pictus Play Zlín je souborem více než 60 interaktivních objektů, které se snaží rozvíjet imaginaci a fantazii se zaměřením zejména na fenomén hry. Objekty vyráběli výtvarníci pod dohledem Petra Nikla a inspirovali se v Komenského knize Labyrint světa a ráj srdce. Projekt vznikl před 11 lety a v různých modifikacích po celém světě proběhlo již 80 interaktivních výstav, které zhlédly téměř 3 miliony návštěvníků. Na zlínském zámku jde o stálou expozici.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv pořadatelů

   

   
   

   

   

Cestování na Blesk.cz

Kam k moři Kam na lyže Amišové

Láká vás celodenní lenošení na pláži či turistika? Je libo vyrazit za památkami nebo vánočními trhy? Přinášíme tipy na výlety a dovolenou v oblíbených destinacích i neprozkoumaných klenotech světa.

Bali * Katalánsko * Malta * Krakov * Lanzarote 

Lisabon * Zanzibar * Palermo * Madeira

Sardinie * Balaton * Singapur * Azory

Kilimandžáro * Vesuv * Venezuela

1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy