První sněhová nadílka letos v Česku napadla o den později než loni a o dva dny později než předloni. Na Sněžce v Krkonoších vítr v poryvech dosahoval síly orkánu, rychlosti až 198 kilometrů v hodině. „Teplota vzduchu tam klesla pod bod mrazu. Od 1200 m nad mořem očekáváme sněžení až do pondělí. Poté se mírně oteplí,“ prozradila meteoroložka Dagmar Honsová. Podle ní dnes a zítra bude proudit studený vzduch, takže teploty budou připomínat spíše listopad.

Stůl plný hub

Příjemnou procházku a sbírání hub propojila v rožmitálských lesích Magdalena Tůmová z Prahy. „Houby rostou a najít se dají, ale byly daleko od sebe a člověk nachodí hodně kilometrů. Úroda však stojí za to, a ještě uděláte něco pro své zdraví,“ řekla.

Našel 400 hřibů

Rudolf Pavlíček z Lukova (66) našel v Hostýnských vrších za dvě hodiny neuvěřitelných 400 praváků! Aktivní senior na úlovky chodí velmi často, proto si dal zajímavý cíl. „Letošní sbírku hub bych rád zakončil na čísle 2017, ať to k tomu letošku pěkně zapadne,“ řekl se smíchem. Zatím je na čísle 1600. Mykologové uvádějí, že pokud deštivé počasí vydrží, houby porostou i nadále.

Tři koše za dvě hodiny

Houbařka Magdalena Janešová z Prahy se vydala na úlovky do pelhřimovských lesů. A udělala dobře! „Po zhlédnutí fotek od vašich čtenářů jsem také vyrazila na houby. Štěstí mi přálo a za dvě hodiny jsem neměla kam houby dávat,“ pochlubila se.

VIDEO: Tuto úrodu si přinesl v neděli dopoledne z lesa František Doležal z Uherského Ostrohu. Radost měl hlavně z pýchavek!

Video
délka: 00:20

Tuto úrodu si přinesl v neděli dopoledne z lesa František Doležal z Uherského Ostrohu. Radost měl hlavně z pýchavek. Hynek Zdeněk

Fotogalerie
6 fotografií