17. listopad 2018

Jak si užít kolonu na dálnici D1: Zajímavá místa a dobré restaurace na dosah! Vyrazte na výlet

/
 • Jak si užít kolonu na dálnici D1: Zajímavá místa a dobré restaurace na dosah!
  28. července 2017 ● 19:12
   

  D1. Na této pozici v šachu většinou v klidu stojí královna. Pokud ovšem stojíte na dálnici D1, připadáte si, že jste právě dostali šach. Nemůžete dopředu, dozadu, doleva, ani doprava. Přesto existuje několik únikových cest. Než stát hodiny v koloně, je lepší počkat na první výjezd, sjet a udělat si výlet, vykoupat se nebo se někde královsky najíst.

 • 1.

  Exit 21 - ladovská idyla a baštírna

  Hrad Zlenice ze 14. století je známý z obrázků Josefa Lady. Dochovalo se mohutné torzo. Areál je volně přístupný po celý rok. Přímo pod hradem je prvorepubliková plovárna Senohraby s vyhlášeným místním občerstvením Baštírna.

  Přívozem se můžete dostat přes řeku Sázavu. K hradu se od Mirošovic vydejte směrem na Benešov, sjeďte na Čtyřkoly, odbočte na Javorník, před kterým pak odbočuje slepá silnice mírně vpravo a končí až u potoka Mnichovky, kde se dá auto odstavit a pěšky dojít zhruba 400 m na hrad.

  Ladovská idyla a baštírna.

 • 2.

  Exit 34 a 41 - výhled z rozhledny Špulka

  Na vrchol třicetimetrové architektonicky zajímavé stavby ve tvaru starodávné špulky vede 151 schodů a je stále otevřená. Z exitu 34 směr Kozmice zastavte před osadou Humenec na odstavné ploše, odtud je to k rozhledně po značených lesních cestách asi 1 km. Pokud pojedete z exitu 41, vydejte se směrem na Divišov, zaparkujte v Lobosíně.

  Na vrchol třicetimetrové architektonicky zajímavé stavby ve tvaru starodávné špulky vede 151 schodů a je stále otevřená.

 • 3.

  Exit 41 - pohádkový hrad a koláče

  Romantický hrad Český Šternberk se tyčí na skále nad řekou Sázavou už přes 760 let. Natáčel se tady pohádkový seriál Arabela nebo pohádka Anděl Páně. Vydejte se na procházku kolem hradního opevnění a nahlédněte do děsivé hladomorny. Nebo se projděte po červené značce lesem, který zdobí barokní sochy.

  Trasa dlouhá asi 4 km začíná i končí v podhradí. A když z parkoviště vyrazíte vyšlapanou stezkou naproti hradu zhruba 300 metrů do kopce, užijete si osvěžující Šternovské kaskády. Exit 41 je možné využít jen z Brna do Prahy, opačným směrem je zavřený, dá se sjet z exitu 49 objížďkou asi 16 km dlouhou.

  Romantický hrad Český Šternberk se tyčí na skále nad řekou Sázavou už přes 760 let.

  Natáčel se tady pohádkový seriál Arabela nebo pohádka Anděl Páně.

 • 4.

  Exit 29 a 34 - houpací sítě a zvířata

  Zastavte se s dětmi ve Farmaparku Soběhrdy. Na rozloze 250 tisíc m2 tady žije téměř 250 zvířat z celého světa. Třeba velbloudi, klokani, pštrosi, buvoli, lamy nebo prasata. U ohniště si můžete opéct buřty, udělat si piknik v trávě nebo posedět v houpacích sítích u rybníka. Sjet je možné i na sjezdu 34.

  Zastavte se s dětmi ve Farmaparku Soběhrdy.

 • 5.

  Exit 56 - prastaré kajaky a orchestrion

  Ve Zruči nad Sázavou je nově zrekonstruovaný zámek. Můžete si poslechnout orchestrion z 19. století nebo se pokochat výhledem na řeku. Naučnou stezkou zámeckým parkem dojdete k nově zpřístupněné Kolowratské věži. Jen pár kroků od zámku najdete ve Vodáckém muzeu nejstarší, ale i nové lodě a kajaky.

  Nádrž Švihov neboli Želivka je sice obklopena zákazy koupání, vodu si ale užijete aspoň ve Vodním domě. Pokud se z dálnice vydáte na Hulice, ocitnete se ve vodní říši. Expozice vás seznámí s životem pod hladinou i na břehu.

  Ve Zruči nad Sázavou je nově zrekonstruovaný zámek.

 • 6.

  Exit 90 - koupání na divokém západě

  V Humpolci se osvěžte na koupališti a hned vedle něj si můžete protáhnout svaly v lanovém centru Pavouk. Nebo se vydejte ke zřícenině hradu Orlík, která je součástí města, a z tamní rozhledny si užijte výhled do širokého okolí.

  V Kamenici najdete populární westernové městečko Stonetown, kde si můžete zkusit lukostřelbu, rýžování zlata nebo navštívit saloon.

 • 7.

  Exit 112 - tajemné světlo v podzemí

  V Jihlavě se můžete vykoupat v akvaparku Vodní ráj, zajít si do zoo, do katakomb se slavnou chodbou Svítivkou nebo na procházku na Heuloský hrádek ve starogermánském stylu, který dnes využívá Policie ČR jako ubytovnu. Za války tady byla internátní škola Hitlerjugend. Na Heulos se dostanete procházkou lesoparkem od Zoo Jihlava nebo letního kina.

  V Jihlavě se můžete vykoupat v akvaparku Vodní ráj, zajít si do zoo, do katakomb se slavnou chodbou Svítivkou nebo na procházku na Heuloský hrádek ve starogermánském stylu, který dnes využívá Policie ČR jako ubytovnu. Za války tady byla internátní škola Hitlerjugend.

 • 8.

  Exit 146 - alej pyramidových dubů

  Ve Velkém Meziříčí se ochlaďte v koupališti s toboganem nebo vyrazte k zámku, kde se v Sarajevském salonu dozvíte, co tady dělali císař František Josef I., císař Vilém II. a následník trůnu František Ferdinand d’Este.

  V zámku mají i výstavu o cestách – od těch prvních po současné dálnice. Vyhledávaným místem je zámecký park o rozloze 23 ha, který přechází ve volný les. Najdete tady alej pyramidových dubů a spoustu příjemných zákoutí.

  A pokud se budete chtít podívat z výšky, jestli se už nejvytíženější česká dálnice rozjela, vystoupejte 175 schodů na rozhlednu Fajtův kopec – 36metrová stavba je vidět i z dálnice.

  Vyhledávaný místem je zámecký park o rozloze 23 ha, který přechází ve volný les.

 • 9.

  Exit 178 - Trpaslíkov a devatero pohádek

  V Říčanech se osvěžte v příjemném biotopu uprostřed přírody. Vodní plocha je tady 6 000 m2. V Ostrovačicích se zastavte na kraji lesa a užijte si místní raritu: Trpaslíkov. Na hradě Veveří nad Brněnskou přehradou se jen tak toulejte nádvořím a s dětmi si prohlédněte interaktivní výstavu Devatero pohádek.

  Přímo pod hradem si můžete odpočinout u Brněnské přehrady se zastávkou pro parníky. A pokud to na dálnici bude vypadat bledě a vy budete mít času dost, popojeďte parníkem na Kozí horku, kde je možnost koupání.

  V Ostrovačicích se zastavte na kraji lesa a užijte si místní raritu: Trpaslíkov.

 • 10.

  Exit 178 a 182 - za vůní benzinu

  Na zámku v Rosicích můžete vidět protiatomový kryt z roku 1965 nebo stálou výstavu hraček. Uniknout by vám neměl ani areál Autodromu Brno – legendární Masarykův okruh, kde se jezdí mistrovství světa motocyklů. Zajeďte si ke slavné tribuně C, odkud je dobrý výhled na trať.

  V otevírací době si můžete vyrazit na motokárách nebo pitbiku na menší dráhu. A třeba budete mít štěstí, protože jednou za čas tady otevřou veřejnosti i velkou dráhu, kde můžete vyzkoušet limity svého auta. Cestou z Prahy do Brna využijte sjezdu č. 178 směr Ostrovačice. Z Brna se z výjezdu 182 vydejte na Popůvky.

  V otevírací době si můžete vyrazit na motokárách nebo pitbiku na menší dráhu.

  VIDEO: Každodenní realita na dálnici D1 u Brna. Opravy a nehody přivádějí stovky řidičů k šílenství!

  Video
  délka: 01:03
  360p 240p

  Každodenní realita na dálnici D1 u Brna. Opravy a nehody přivádějí stovky řidičů k šílenství Zdeněk Matyáš

  Fotogalerie
  13 fotografií

Cestování na Blesk.cz

Kam k moři Kam na lyže Amišové

Láká vás celodenní lenošení na pláži či turistika? Je libo vyrazit za památkami nebo vánočními trhy? Přinášíme tipy na výlety a dovolenou v oblíbených destinacích i neprozkoumaných klenotech světa.

Bali * Katalánsko * Malta * Krakov * Lanzarote 

Lisabon * Zanzibar * Palermo * Madeira

Sardinie * Balaton * Singapur * Azory

Kilimandžáro * Vesuv * Venezuela

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy