Vila je v neutěšeném stavu. Na dvou místech se kvůli tomu, že do budovy zatéká, propadá strop, jinde zase dřevěné konstrukce narušuje dřevomorka. Do některých místností tak nelze vstoupit. Vila na první pohled zaujme některými architektonickými prvky. Například zábradlí nezapře původ v továrně na ohýbaný nábytek, pozoruhodná je prosvětlená vstupní hala, systém proudění vzduchu, díky němuž nevlhly sklepy, nebo původní nádrž na dešťovou vodu, která pomáhala kdysi snížit spotřebu pitné vody.

"Město musí postupně zajistit prostředky ze svého rozpočtu na sanování stavu částí, které je potřeba zabezpečit, a připravit projektovou dokumentaci na konkrétní účel a využití," uvedl místostarosta Lubomír Daníček. Podle něj je nereálné, aby město vilu opravilo z vlastních prostředků. A zatím se nerýsuje ani vhodný dotační titul. Podle Daníčka by zastupitelé mohli o budoucnosti vily rozhodnout do konce tohoto volebního období. V objektu by mohlo být muzeum, mohl by sloužit kultuře, případně by mohl být využit pro potřeby městského úřadu.

Německý vynálezce, návrhář a výrobce nábytku z ohýbaného dřeva Michael Thonet, který se na čas na Moravě usadil, po založení koryčanské továrny založil v roce 1861 i závod v Bystřici pod Hostýnem, kde dodnes firma TON ohýbaný nábytek vyrábí.

Thonetova továrna v Koryčanech se po první světové válce spojila se společností Kohn a Mundus. Za komunismu se stala národním podnikem. V 90. letech 20. století továrnu získala společnost Koryna, která řadu let prosperovala, ale v roce 2012 zkrachovala a její majetek byl následně rozprodán. V areálu továrny nyní podle Daníčka místo někdejších asi 1200 lidí pracuje zhruba desetina tohoto počtu.

Fotogalerie
18 fotografií