Opál, tedy vzácný minerál tvořený převážně křemenem (89,0 – 93,3 %) a vodou (od 6,1 do 10,9 %) se na Slovensku těžil možná už na přelomu našeho letopočtu, první dochovaná zmínka je ale z roku 1409, v 16. století už byly zdejší doly celosvětově proslulé.

Traduje se, že slovenský opál měli ve velké oblibě členové rodiny císaře Napoleona, nejslavnější kus Oheň trojský nosila francouzská císařovna Josefína (1763 - 1814). A to nejen pro jeho krásu, ale také vlastnosti, které byly tomuto minerálu přikládány. Věřilo se, že přivolává lásku a podporuje city a dobré myšlenky. Nejslavnější období doly zažily v éře známého vídeňského klenotníka Samuela Johanna Nepomuka Goldschmidta (1810-1871), poté už jejich záře pohasínala. Nejdříve k tomu přispělo objevení nových nalezišť v Mexiku a Austrálii, později ekonomická krize po první světové válce. A tak byly roku 1922 doly uzavřeny, návštěvníkům byly zpřístupněny až v roce 2015.

Chodby měří 24 km v 17 úrovních, pět nejspodnějších pater je zaplavených. A právě do nich se fotograf Martin Strmiska vypravil. Na dechberoucích záběrech se mu podařilo zachytit fascinující atmosféru místa skrytého až 60 metrů pod zemí. Mimochodem, profesionální technické potápění je umožněno i dalším zájemcům s dostatečnými zkušenostmi.

Prohlídka pro všechny

Do nezatopených částí se mohou návštěvníci podívat od 1. března, trasa měří 1,2 km a prohlídka zabere zhruba hodinu. Během ní jsou k vidění vzorky opálů i dalších minerálů, dobová svítidla i důlní sto let stará technika. Vstupné cca 260/140 Kč. V nabídce je ale i adrenalinová pětihodinová prohlídka za cca 2000 Kč, jejíž součástí je samostatný přechod mezi štolami Jozef a Vilam.

Největší

Největší zdejší opál byl nalezen roku 1775 na dně potoka v obci Dubnik. Dostal jméno Harlekýn a pokud byste tento 607 gramů vážící klenot chtěli spatřit, muzsíte se za ním vydat do vídeňského přírodovědného muzea.

Fotograf

Když bylo Martinu Strmiskovi 15 let, udělal si potápěčský kurz a postupně začal pod vodou fotit. Během uplynulých dvaceti let už poznal podmořský svět např. v Thajsku či na Filipínách. „Rád fotím velké ryby a žraloky. Nebojím se jich, ale respekt vůči nim mám,“ říká muž, kterému se při focení v Jižní Africe dvoumetrový žralok zakousl do ruky. „Byla to moje chyba, sám jsem ho před foťákem krmil, náhle se otočil a slabě se mi zahryzl do ruky,“ vyprávěl slovenskému listu Nový Čas.

Video
délka: 01:25

Úchvatné Slovensko YouTube/Slovakia.travel

Fotogalerie
5 fotografií