Macocha dostala své jméno po pověsti ze 17. století. Ta vypráví o maceše, která v hluboké propasti ukončila svůj život. Samotná propast, jejíž hloubka dosahuje 138,5 metru, vznikla zřícením stropu velké jeskyně. Jejím dnem protéká říčká Punkva, díky níž mají turisté už od roku 1933 ke dnu přístup. A že jich opravdu není málo, Macocha a s ní spojené Punkevní jeskyně přivítají ročně přes 200 000 návštěvníků.

 

Pohled shora

Prvním cílem turistů je jistě horní a dolní můstek, tedy dvě od sebe ne moc vzdálená místa, ze kterých můžete do propasti nahlédnout. Výše položená terasa nabízí pohled na Macochu v celé její kráse, ale ta skutečně dechberoucí podívaná vás čeká až ve chvíli, kdy sestoupíte ještě o něco níže. Pohled do hlubin Macochy vás nebude stát ani korunu, v okolí vyhlídkových míst si ale můžete pořídit nemálo suvenýrů.

Až na dno

Macochu si lze prohlédnout i z druhé strany, tedy ze samého dna. Za tímto zážitkem se musíte vydat prohlídkou Punkevních jeskyní. Skrze Stalagmitovou chodbu a Zadní dóm se dostanete na konec takzvané Suché cesty, kterým je právě dno Macochy. Z tohoto místa se vám naskýtá možnost pokochat se pohledem například na dvě jezírka, která napájí říčka Punkva. Nejhlubší propast Střední Evropy ale bezpochyby není jediným lákadlem Punkevních jeskyní. Stojí za to prohlédnout si i krápníky Masarykova dómu a další tajemná místa, kterých je tento jeskynní komplex plný.

Další tipy na cestování po České republice:
Kam na výlet v Čechách a na Moravě

Hledejte svět v Česku