Tereza Španihelová vystupuje pod ženským jménem už čtyři roky. Prošla hormonální změnou, nechala si vymodelovat prsa. Jediné, co jí k finální proměně v ženu chybí, je operace pohlavních orgánů a razítko od komise jako souhlas.

„Splnila jsem všechny požadavky nutné pro změnu pohlaví v ČR a přesto mi komise transsexuality na ministerstvu zdravotnictví nepovolila úřední změnu pohlaví. A to jen díky tomu, že nemám změněné jméno na tzv. neutrální tvar. Neutrální jméno je nesmyslný požadavek komise, ovšem není stanovený zákony ČR. Neutrálním tvarem se rozumí např. Nikita nebo Michel s koncovkou Španihelů (v mém případě),“ rozčiluje se nad úřady bývalý muž Jakub.

„Pro mě je to nepřípustné, tato jména se mi nelíbí a nikdo na světě mě nepřinutí, abych si jméno takto změnila. Zákony jsou nastaveny tak, že pokud nejsem po operaci, nemohu si dát ryze české jméno jako Tereza Španihelová. V občance mám tedy doteď Jakub. A přitom ostatním holkám a mým kamarádkám jako Peta Nitka to komise povolila i bez neutrálního tvaru jména. Mně komise sdělila, že mi přeměnu pohlaví neschválí, dokud si nezměním jméno na neutrální tvar,“ vysvětlila fanouškům transsexuálka Tereza na sociální síti.

Zdá se tedy, že si ještě před operací bude muset změnit jméno na nějaký neutrální tvar, alespoň na chvíli. A až po operaci si opět změní své jméno na čistě ženské Tereza Španihelová.

Fotogalerie
70 fotografií