Tereza Španihelová ještě před dvěma lety vedla úplně jiný život. Byla mužem, kterého chtěla snad každá žena. Jakub žil s přítelkyní, se kterou si plánoval budoucnost, ale vnitřně nebyl šťastný. Nebyl totiž Jakubem, ale Terezou, která se narodila ve špatném těle. Dnes už je ale všechno jinak. Jak v normálním životě, tak v tom intimním.

Video
délka: 07:58.04

Rozhovor s transsexuálkou Terezou Veronika Ničmanová, Jan Jedlička

„Dneska je to tak, že jsem bisexuální. Musí se mi člověk líbit, vzhled je důležitý. Ale podstatný je pro mě charakter. V takovém případě je mi jedno jestli to je muž nebo žena. Ale momentálně jsem po rozchodu,“ přiznala Tereza, která už je v plném proudu přeměny. Je na hormonální léčbě už více než rok a to, že byla mužem, by už nikdo nepoznal. „Dneska už na mě nikdo nepozná, že jsem byla někým jiným. Ale dřív jsem, samozřejmě, zažila situace, kdy na mě lidi pořvávali z auta nadávky. Ale má to spojitost s tím, že o svém životě mluvím veřejně a žiju na malém městě. Myslím, že v Opavě ještě nikdy nikdo žádnou transsexuálku neviděl,“ zasmála se Terka, která o své cestě přeměnou natáčí videa na YouTube.

Středobod vesmíru jsou tedy pro Terezu momentálně hormony, které jí občas dělají ze života peklo. „Chybí mi mužská uvolněnost. Jako muž jsem neměla nálady. Byla jsem stabilní a vyrovnaná. Ale žena? Ta se ráno vzbudí a pořád je to jiné. Teď jsem byla na testech množství hormonů v krvi a měla jsem dvakrát víc ženských hormonů než normální žena. Ale je to hodně v hlavě,“ řekla.

Sympatická bruneta má před sebou momentálně nejzásadnější lékařský zákrok, ale ještě předtím podstoupí plastickou operaci prsou. „Před finální operací mě čekají prsa. Na tu hlavní operaci bych pak mohla jít na přelomu roku 2017/2018. Podstoupím ji v Česku. V mém rozhodování hrály určitou roli peníze. Tady operaci hradí pojišťovna. V Thajsku jsou sice lepší, ale stojí to kolem půl milionu. V Česku přeměna není po finanční stránce nic hrozného a nezvládnutelného. Vyjde tak na 100 tisíc z vlastní kapsy,“ vysvětlila a prozradila na čem finální operace závisí. „U operace záleží na velikosti penisu, ta je určující pro hloubku neovaginy. Já mám dobrou velikost, a proto to podstoupím tady v České republice,“ uvedla Terka, která se snaží myslet pozitivně, i když musí řešit mnoho starostí.

„Intimní život teď nevedu. Nemám partnera. Od rozchodu jsem nebyla s nikým. Je těžké najít muže, který by tě bral jako ženu, když máš penis a naopak je těžké najít ženu lesbičku, když nemáš pipinku. Je to tak, že jsem něco mezi. Teď si sice píšu s jednou holkou, a je to milé, ale spíš platonické. Beru to prostě tak, jak to je,“ vysvětlila a svěřila se, že s faktem, že nikdy nebude moci mít děti se prostě smířila.

Po všem, co už si Tereza zažila, má pro ostatní transexuály jasný vzkaz. „Přestaňte myslet a řiďte se podle svého srdce. Mozek totiž říká: Všichni tě odsoudí, nikdy nebudeš dost hezká a dobrá. Nejdůležitější je být sám sebou, zajímat se o sebe sama, sledovat se a čerpat informace od lidí, kteří o přeměně mluví. Já myslím, že každý člověk dojde do bodu, kdy si uvědomí, že to jeho štěstí je to nejdůležitější. Protože když jsme šťastní my, pak můžou být šťastní  lidé okolo nás. To si myslím, že je ten princip,“ uzavřela.

Fotogalerie
56 fotografií