Tomášův život tragicky skončil 8. března 1990, když herci bylo pouhých jednadvacet let. Tomáš Franke našel člověka, který byl Tomášovým velkým kamarádem, a dokonce byl první, kdo ho po havárii našel. Ten mu popsal, jak to celé doopravdy bylo.

Video
délka: 02:00.83
Video se připravuje ...

Mše za Tomáše Holého (†22): Vedl ji kněz, který ho i pohřbíval! David Turek, Jan Jedlička

„Všechno bylo úplně jinak, než jak informovala některá média. Tedy že by Tomáš Holý boural opilý. To vůbec není pravda,“ řekl nedělnímu Aha! Tomáš Franke. Tomáš Holý v osudný den dorazil s kamarády z Prahy do Polevska nedaleko České Lípy. Večer se chystal na večírek, který se měl konat na kamarádově chalupě v nedaleké Kytlici.

„V hospodě Na Křižovatce se Tomáš najedl, dal si k jídlu jedno pivo a pak už cucal kofolu a s kamarády hrál kulečník. Uplynuly nějaké dvě tři hodiny, než nasedl do auta, takže nějaký malý zbytkový alkohol tam mohl být, ale rozhodně ne v takové míře, že by Tomáš při osudném smyku reagoval zpomaleně,“ zdůraznil Franke a dodal, že pitevní zpráva uvedla, že měl Tomáš v krvi necelé dvě desetiny promile.

Tomáš se při hraní kulečníku rozhodl, že vyzkouší kamarádovu zbrusu novou červenou Škodu 120. Sedl si za volant a jeho přítel, majitel vozu, usedl na sedadlo spolujezdce. Pak vyjeli směrem na Kytlici, dorazili na vrchol kopce, kde se otočili a jeli zpátky. Silnice však byla namrzlá a hodně klouzala. Tomáš ostrou zatáčku nezvládl a s autem narazil čelně do stromu.

„Jeho kamarád, který nebyl připoutaný bezpečnostním pásem, proletěl čelním sklem a utrpěl víceméně jen povrchová zranění. V šoku doběhl zpátky do hospody, kde zalarmoval ostatní. Byl ale v tak rozrušeném stavu, že nebyl schopný říci, kde se to stalo,“ vyprávěl Franke.

Celá hospoda se vydala pomoci. Všichni hledali po Polevsku, akorát jeden z Tomášových přátel se vydal směrem na Kytlici. Asi po kilometru zahlédl nabouranou škodovku. Auto nezačalo hořet, a tak na první pohled nic nenasvědčovalo tomu, že by nehoda mohla být tak vážná.

„Kamarád, který Tomáše našel, byl až do momentu, než se podíval dovnitř, přesvědčený, že to nebude těžká nehoda,“ prohlásil Franke. „Až když Tomáše prohlédl, věděl, že je zle,“ dodal. Herec byl v bezvědomí, měl zlomenou nohu a bezpečnostní pás zaříznutý v hrudníku.

Kamarád okamžitě začal s první pomocí. V autě byl igelit, kterým se snažil zastavit krvácení a ucpat díru po pásu. Vtom kolem zrovna projíždělo auto. Byl to další ze společných kamarádů, který se také zapojil do hledání. „Když viděl, v jakém je Tomáš stavu, tak ho společně naložili do auta a rychle se vydali do nemocnice v Novém Boru. Tam krátce po přijetí Tomáš Holý na následky vnitřních zranění zemřel,“ uvedl Tomáš Franke.

Fotogalerie
12 fotografií