Legendární architektka Zaha Hadid zanechala nesmazatelnou stopu v architektuře 21. století. Poté co nečekaně zemřela v roce 2016, zanechala za sebou řadu nedokončených projektů. Některé z nich se podaří dokončit díky ateliéru Zaha Hadid Architects, který založila v roce 1980.

Díla královny křivek, jak se Hadid přezdívalo, není snadné přiřadit k nějakému konkrétnímu architektonickému stylu. Nechtěla být v tvorbě omezována specifickým hnutím.

Do povědomí veřejnosti vstoupila použitím geometrických tvarů a organických křivek, které dohromady vytváří dynamické, tekoucí prostory. Silnou inspirací v tvorbě jí bylo abstraktní výtvarné umění. Fascinovala ji idea světlosti a lehkosti, s jakou struktury dosedají na zem.

Dílo Zahy Hadid si jen tak s něčím nespletete.

Pracovala především s industriálními materiály (betonem a sklem), které dokázala ohýbat do tvarů, které silně evokovaly přírodu. Snahou o dekonstrukci pak byla schopná navrhnout domy, které akcentovaly lidské emoce.

Její tvorba měla i další přesah. Kromě architektury se věnovala také módě, industriálnímu a interiérovému designu i užitému umění. V její hlavě se tak nerodily jen muzea, zastávky, stadiony, ale také návrhy šatů, oblečení, módních doplňků, šperků nebo luxusních jachet.

Fotogalerie
46 fotografií