PROSTOR
Pokoj obdélníkového půdorysu s jedním oknem je součástí bytu 4 + 1 a má plochu 12 metrů čtverečních. Vchází se do něj z předsíně přes jídelnu.

PROBLÉM
Udělat z pokoje šatnu nebo ložnici? Kvůli tomu, že je místnost stejně jako obývák krajním pokojem v činžovním domě, bývá v ní chladněji. Ke stěně naproti dveřím proto nešlo umístit šatní skříně ani postel. Oblečení by tu plesnivělo a v posteli by byla zima. Navíc staré noční stolky se k posteli nevešly. Manželé čekali miminko, a tak se muselo najít místo i pro postýlku a přebalování.

ŘEŠENÍ
Z pokoje nevznikla šatna, ale ložnice. Postel stojí čelem ke stěně, která sousedí s jídelnou. Obvodová zeď domu je ponechaná volná. Zařizovalo se úsporně. Přebalovací pult je vyrobený ze starých nočních stolků.

DŘÍVE
V prázdné místnosti bylo možné si vyzkoušet, kam umístit manželskou postel, od které se odvíjelo všechno ostatní zařízení.

Vizualizace stavu před proměnou

NYNÍ
Postel je umístěná čelem ke stěně sousedící s jídelnou. Ke zdi, za níž je obývací pokoj, se vešel přebalovací stolek a zrcadlo.

Vizualizace proměny

DŘÍVE
Holá místnost v běhu celkové rekonstrukce bytu. Dělaly se nové rozvody, měnila se okna a štukovaly stěny, aby se mohlo malovat.

Původní stav
Autor: Veronika Raffajová

NYNÍ
Velkou část plochy pokoje zabrala pohodlná dřevěná postel. Pokoj zútulnila šeříková výmalba, textilní doplňky, jemná fialová římská roleta, která měkce rozptyluje světlo, a romantický lustr s ověsy.

Fialový lustr s ověsy působí lehce a vzdušně.

DŘÍVE
Pokoj čekal na novou podlahu i výmalbu. Už v této fázi byla naplánovaná šeříková barva.

Původní stav

NYNÍ
Postel je velká a pohodlná. Malý pokoj ani tak nepůsobí stísněně, protože tu nemusí být skříně. Za nové dveře s oválným prosklením se vešly bílé solitéry – sklopné zrcadlo a němý sluha.

Solitéry v ložnici jsou zrcadlo a němý sluha.

DŘÍVE
Pracovní nepořádek sice postupně sílil, ale po určité době mizelo nářadí i plechovky barev. Vše bylo začištěné a čekalo se na nápady.

Původní stav

NYNÍ
Roh ložnice naproti dveřím do jídelny zabydlel přebalovací stolek, jehož základ tvoří dva staré úzké noční stolky. Vejde se sem i postýlka na kolečkách, která putuje po pokoji i celém bytě podle potřeby.

Ze starých nočních stolků vznikl přebalovací pult.

BARVY
Růžová na textilu a drobnostech, to je dotek romantiky. Šeříková je elegantní, jemná. Má různé odstíny stejně jako keř. Čistě bílá krásně zvýrazní nábytek a vybrané bytové doplňky.

Barevná paleta

Fotogalerie
12 fotografií

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Nové Proměny Bydlení.

Nové Proměny Bydlení