30. květen 2020
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Domov velikosti XS? Takhle se vám do něj všechno vejde!

/
 • Nápady pro malý byt
  1. září 2017 ● 06:00

  Rozhodli se změnit malý byt v komfortní útočiště? Nespěchejte a držte svoje vášně na uzdě. Hezké, ale nepotřebné věci vás spolehlivě připraví o místo i peníze. Raději se snažte využít chytře stávající dispozice, vsaďte na správné barvy a interiér zaplňte variabilním nábytkem na míru, který se snadno přizpůsobí vašim potřebám.

 • 1.

  Nápady pro malý byt

  Praktické řešení pro jednotlivce, páry i mladé rodiny představují třeba moderní modulové systémy, multifunkční zařízení na kolečkách a sklápěcí nábytek na míru.

  V malých příbytcích bývá kuchyně obvykle z úsporných důvodů otevřená, tedy volně propojená se společenskou částí. Samotná kuchyňská linka by měla být přiměřeně velká, ideálně vyrobená na zakázku truhlářem. Rozhodně neprohloupíte, pokud si dopřejete kus postavený na nožkách, jenž se zvedá do výše, případně typ linky, která nemá vepředu podstavec. V obou případech bude linka působit světleji a vzdušněji než varianta zarovnaná až k podlaze.

  Rafinovanější je ukrýt elegantně celý kuchyňský kout za posuvné dveře, které se pohybují po drážce a skládají se do otvoru ve zdi, nebo panely, které se zvedají podobně jako vrata od garáže. Podobné řešení můžete využít i jinde, třeba k zakrytí vestavěných pracovních zón. Alternativou k tomuto řešení je mini kuchyně zabudovaná do jednotného přenosného celku nebo skříně. 

  Ať už vás osloví jakýkoli typ linky, povrchy a nátěry volte raději hladké a v tlumených tónech. Sázkou na jistotu je čistě bílá, protože na sebe nestrhává pozornost. Jestliže vám padla do oka klasická linka, snažte se ji dimenzovat spíše do výšky než do plochy. Lepší přehled o uložených věcech v dolní části získáte, když dáte přednost výsuvům před policemi.

 • 2.

  Nápady pro malý byt

  Jídelní stůl nemusí být obrovský. Rozumnou volbou do mini bytu je vyklápěcí, sklápěcí či rozložitelný kus se sklápěcími nohami, který nezabírá místo při každodenním provozu. Když přijde návštěva, můžete ho jednoduše rozložit a opět rychle složit. Také židle je lepší nakoupit stohovací nebo skládací. V každém případě by měly být subtilní a lehčí, aby se vám s nimi snadněji manipulovalo. 

  Při zařizování společenské zóny se snažte vyhnout mohutným kusům nábytku. Mnohem lepší volbou jsou jednoduché tvary, nižší skříňky, nejlépe na nožkách a soklech. V ideálním případě by zařízení mělo být multifunkční, aby nabízelo široké možnosti využití.  Šikovné je také sdružovat dohromady zóny vyčleněné pro podobný typ aktivit. 

  Zapomeňte na tmavé syté barvy a velké vzory. Výmalbu volte ve světlých tónech, jež opticky zvětšují prostor. Perfektní volbou do stísněného obydlí jsou bílé stěny a bílá podlahová krytina v kombinaci s bílým čalouněným nábytkem. Druhou stálicí, která opticky zvětšuje a oddaluje, je modrá. Oceníte ji zejména na plochách, které mají schopnost dobře odrážet přirozené světlo.

  Dobrou službu vašemu domovu prokáže světle modrá, šedomodrá, zelenomodrá i fialová nebo levandulová barva. Vyhnout se vyplatí pastelovým tónům modré, protože na malém prostoru působí fádně až nudně. Pokud obýváte světlý a teplý byt, nemusíte se bát ani studených barev. Nevolte je ale tam, kde je šero, vlhko a chladno. Barvou pomozte rozčlenit byt na jednotlivé zóny.

 • 3.

  Nápady pro malý byt
  Místo klasických dveří jsou vhodnější ty, které lze zasunout pohodlně do stěny. Na rozdíl od standardních dveří opticky neruší, nepřekáží ani nebrání ve výhledu. Princip je jednoduchý, v přilehlé zdi se vybuduje pouzdro, do kterého se zasunou dveřní křídla. Podle tloušťky zděné příčky lze zvolit pouzdro užší, pouze na jedno křídlo, nebo širší, na dvě dveřní křídla. Ta lze zasouvat i teleskopicky, což se může uplatnit v případě, kdy je dostatek místa na vybudování pouzdra jen na jedné straně dveřního otvoru. 

  Hledáte nějakou inspiraci pro své bydlení? Video přináší nápady do ložnice

  Video
  délka: 01:56.32

  Bytová revoluce: Z nudné ložnice luxusní království za 1700 korun! Adam Balažovič

  Rozdělit větší místnost na dvě je možné i bez klasické stěny. Praktickým a zároveň variabilním řešením jsou klasické či designové paravány, japonské posuvné rolety či systémy nábytkových stěn. Dobře k tomuto účelu poslouží také stěna z pískovaného skla, případně vzdušná knihovna s většími rozestupy mezi policemi. Nepřipraví vás totiž zbytečně o přirozené světlo.

  Zajímavou možnost, jak vytvořit na malém prostoru soukromou zónu, představují také posuvné dveře a stěny. Hodně dokáže už samotná volba materiálu. Pro světlejší a nenápadný vzhled se hodí hlavně průsvitné materiály - sklo, plexisklo, skleněné kachle nebo tvárnice.

  Co se nevejde do šířky, lze umístit o patro výš. Týká se to nejen místa na spaní, ale i úložných prostor. Pokud je to jen trochu možné, snažte se rozdělit hlavní místnost do dvou pater. Zatímco v patře se pohodlně vyspíte, dolní část můžete využít jako společensko-pracovní. Své místo zde může najít třeba domácí kancelář, atypická knihovna nebo šatna.

 • 4.

  Nápady pro malý byt
  Rozkládací pohovka rozhodně není jedinou možností, jak se vyspat v malém bytě. Šikovnější je nechat si vyrobit lůžko na míru. Zajímavé řešení představuje třeba vestavné patro s místem na spaní, které zachová velký kus soukromí i v okamžiku, kdy dorazí návštěva. Kdo nemá dost vysoké stropy, může vybudovat ložnici na jednoduché vyvýšené plošině a do spodní části zakomponovat úložný prostor.

  Pokud vás levitující lůžko neláká a raději zůstanete nohama na zemi, můžete si dopřát ložnici v uzavřeném boxu nebo postel, kterou lze ráno vytáhnout ke stěně a večer opět spustit dolů. Umístěna může být ve skříni tzv. Murphyho postel nebo ji lze zabudovat do stěny. 

  Fotogalerie
  8 fotografií

  Pokud vašemu domovu chybí okna nebo nejsou dostatečně velká, vykouzlete si extra světlo pomocí kvalitního umělého osvětlení. Na jedno centrální světlo uprostřed místnosti raději zapomeňte. Masivní lustry zavěšené u stropu zbytečně snižují optickou výšku prostoru a vydávají záři, která je únavná a depresivní, protože vytváří stíny. Lepší volbou jsou subtilní stojací lampy, které místnosti dodají hloubku, nebo světlo zaostřené na strop. Přímé světlo směrované na plochu stěn vytváří zářivé pozadí a opticky oddaluje.

  Ačkoli byste nejraději zavřeli nepořádek do skříní, nedělejte to. Mohutné kusy nábytku již tak omezený prostor zbytečně zaplní. Lepším nápadem je instalovat na volné stěny vzdušné policové systémy s boxy na uskladnění drobnějších předmětů. Bílá výmalba vykukující mezi policemi dodá interiéru vzdušnost, barevné krabice pak hravost.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy