Dejte si pozor na nejčastější chyby:

1. Nevhodné pojetí celkové dispozice a nefunkčnost prostoru.
2. Špatné rozvržení nebo akutní nedostatek úložného prostoru (tím pádem i méně prostoru pro život).
3. Tmavé těžké závěsy a závěsy s výraznými vzory.
4. Příliš barevné schéma a snaha kombinovat velký počet materiál.
5. Investice do špatně zvoleného vybavení, ať už z hlediska objemu, funkce, či stylu.

Tři nápady, které prospějí malému bytu:

1. Omezený počet materiálů vypadá na malé ploše lépe.
2. Dobře působí vybavení s jemnými liniemi a použití světlých barev. Pozor, zároveň je třeba zvolit přiměřený poměr kontrastních prvků, jež prostor oživí a dodají mu dynamiku.
3. Důležitou roli hraje sjednocení prostoru - tedy propojení dispozic definované zóny sjednocovacím prvkem, např. barvou, materiály, strukturou apod.

Rady architekta Jana Mackoviče

Podlaha, která prochází celým bytem, by měla být shodná, ideálně dřevěná masivní - parkety (jsou teplé na dotek po celý rok a člověku jako materiál nejpřirozenější), výjimku tvoří koupelna, kde je voděodolný materiál.

V interiérech se vyplatí používat jednotné dveře, pokud jsou bílé hladké, umožňuje to pak větší výtvarné možnosti s dalšími prvky interiéru a větší volnost.

Úložné prostory by neměly byt opticky zmenšovat. U skříní je vhodné použít zrcadlo na dveře, lamelové dveře apod.

Obývák s kuchyňským koutem - obývák se nemá stát kuchyní, vždy je namístě kuchyň nějakým způsobem „maskovat“, pohledově oddělit apod., popř. osvědčená je čistě bílá kuchyň, která se tolik pohledově neuplatňuje.

V kuchyních a koupelnách je z optických 5 důvodů dobré místo větších formátů používat keramickou mozaiku např. 2 x 2 cm. Nábytek by neměl zmenšovat průchody na méně než 80 cm, dveře se mají vždy otevírat na 90°. Boky skříní a kuchyňských linek nejsou hezké, ideální je vestavění do vyzděné niky.

Je lepší se vyvarovat používání příliš mnoha druhů dřevěných dýh, vypadá to pak jako ve dřevníku, ideální je v bytě jedna hlavní výrazná dýha. Doporučuji v případě zájmu se poradit s odborníkem, najít nějaký spojující koncept, který dá celému interiéru smysl a vlastní kouzlo.

Podívejte se, jak efektivně uspořádat kuchyni: 

Video
délka: 02:27.05

Bytová revoluce: Levná proměna staré panelákové kuchyně! Adam Balažovic

Fotogalerie
11 fotografií