Základním pravidlem metody KonMari je vyhazovat. Podle japonské expertky jsou největším problémem věci, které vám zaplavily život i domácnost. Její přístup se zakládá na přísném minimalismu. Tedy na něčem, co nám Čechům není příliš vlastní.

Klasický úklid bytu znamená zaměřit se postupně na jednotlivé místnosti. Podle Marie Kondo je to zásadní chyba, kvůli které se úklid promění v nekonečné utrpení. Místo toho navrhuje zaměřit se na úklid věcí podle druhu, například oblečení, knihy, dekorační předměty a podobně.

Oblečení lze skládat efektivněji. Podívejte jak na to:

Video
délka: 00:40.19

Skládejte oblečení efektivněji! Adam Balažovič

V praxi to znamená snést všechny věci jedné kategorie do jedné místnosti a vyřazovat to, co se vám nehodí nebo co nepoužíváte. Ve finále by vám měly zůstat pouze věci naprosto nezbytné, inspirující, s citovou hodnotou. Vše ostatní skočí v odpadkovém koši.

Ukládejte chytřeji!

Nejde pouze o to zbavit se zbytečností, ale udělat zásadní změnu systému ukládání věcí. To, co se rozhodnete ponechat, skladujte pohromadě, abyste měli přehled o tom, kolik toho přesně vlastníte.

Věci neukládejte vertikálně, ale horizontálně. Tedy žádné komínky, vše rozložte, ať máte přehled o všech kusech. Co můžete, vyvěste na ramínka. Nikdy nedávejte věci přes sebe.

5 hlavních pravidel metody Konmari:

1. Rozhodněte se pro zásadní změnu a držte se jí.
2. Všechny věci sneste na hromadu a zbavte se nepotřebného.
3. Rozhodujte a vybírejte srdcem.
4. Ponechte si jen nezbytné věci, které vás těší a inspirují.
5. Naučte se uklízet a uchovávat horizontálně a na jednom místě. Nerozdělujte věci po pokojích.

Více o pravidlech Konmari vám prozradí názorné video:

Video
délka: 05:15.10

Udržujte doma pořádek podle metody Konmari youtube.com