23. leden 2020
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena

Podlaha v koupelně: Jaký zvolit materiál a podle jakých parametrů?

/
 • Podlaha udává styl koupelny.
  31. července 2017 ● 06:00

  Efektní mramor, hřejivé dřevo nebo praktické marmoleum - to, po čem chodíte, udává tón vaší koupelně. Podlaha koupelny není levná záležitost, takže se vyplatí popřemýšlet, co bude ve vlhkém prostředí dobře fungovat a jak dlouho zvolený materiál vydrží. Jaký styl a vzhled si vyberete vy? 

 • 1.

  Než vyrazíte na nákup

  Pokládání korkové podlahy

  Poté, co změříte podlahovou plochu koupelny, připočítejte k ní ještě deset procent navíc. Právě tolik budete pravděpodobně potřebovat na rohy a leccos také spotřebujete při řezání. Nezapomeňte ani na maltu, materiál potřebný k utěsnění, případně cenu práce řemeslníků, pokud nebudete podlahu instalovat sami.

 • 2.

  Podle čeho vybírat

  Typy podlahy

  Dalším krokem je výběr vhodné podlahové krytiny. Každý materiál jinak vypadá, má odlišné vlastnosti i životnost. V koupelně musí odolat nejen zvýšené vlhkosti, ale také námaze. Udělejte si proto dobrý přehled o tom, jaké možnosti se vám nabízejí. Určitě se zajděte podívat do showroomu, abyste si mohli podlahu prohlédnout zblízka. V praxi to znamená vidět co možná největší plochu, zda se v barvě či textuře neobjevují nějaké variace či kazy. Vzorky totiž obvykle vypadají trochu jinak v obchodě a jinak doma na podlaze.

  Podívejte se jak správně vybrat keramiku do malé koupelny:

  Video
  délka: 01:30.16

  Jak vybírat keramiku do malé koupelny Adam Balažovič/BPŽ

  Jestliže si nejste volbou jistí, promluvte si o výhodách a úskalích jednotlivých povrchů v praktickém použití s pokladačem či je konzultujte s odborným personálem v prodejně. Například leštěný kámen vypadá úchvatně v ensuite, tedy koupelně přístupné pouze z ložnice, ale rozhodně se nehodí do rodinné koupelny. Po namočení bývá extrémně kluzký. Hrozí tedy, že na něm některé z dětí uklouzne a ublíží si. Pokud vás tahle možnost i přesto láká, promluvte si o vhodné koncové úpravě, která by povrch zdrsnila a snížila jeho kluzkost.

 • 3.

  Podlaha, která hřeje

  Podlahové vytápění

  Podlahové vytápění se v koupelnách rychle zabydlelo. Snadno zajistí tepelný komfort, urychluje vysoušení a navíc přidá k dobru pár centimetrů, které by jinak zbytečně zabíraly radiátory. Favorita si můžete vybrat ze dvou typů. Vlhké nebo vodovodní vytápění je sice energeticky nejúspornější, ale neobejde se bez potrubí. Je proto vhodnější za předpokladu, že máte v plánu celkovou rekonstrukci koupelny a „překopete“ celou podlahu. Druhá, suchá varianta, která hřeje díky elektrickým kabelům, je dostupnější, protože znamená pouze zvednutí vrchní vrstvy podlahy. Pokud byl váš dům postaven před rokem 2000, budete muset počítat také s důkladnou izolací. V opačném případě bude teplo zbytečně unikat spodem ven. Totéž platí i o stěnách místnosti. Instalace suchého systému vás vyjde levněji, ale náklady na provoz jsou až o 25 procent vyšší než u vlhké varianty.

 • 4.

  Vinyl, guma, linoleum a marmoleum

  Linoleum
  V koupelně jsou synonymem pro teplo. Mezi jejich největší přednosti totiž patří dobré tepelné vlastnosti. Velmi praktická je také vysoká odolnost vůči vlhkosti a snadná údržba. Díky možnostem digitální fotografie nabízejí nejen nepřeberné množství designů, ale také povrchových úprav, jež snižují kluzkost a perfektně imitují hrubý povrch kamene nebo rýhy ve dřevě. 

 • 5.

  Porcelán a keramika

  Dlažba

  K dostání jsou v široké škále barevných variant, textur i glazovaných úprav. Dlaždičky mohou imitovat vzhled přírodního kamene a jejich cena je oproti originálu zlomková. Porcelán se obejde prakticky bez údržby a hravě odolá zvýšené námaze na místech s frekventovaným provozem. Velmi praktickou volbou je do rodinných koupelen. Keramika vás sice vyjde levněji, ale není tak tvrdá jako porcelán.

 • 6.

  Přírodní kámen.

  Přírodní kámen
  V surovém stavu jsou vápenec, granit, mramor, břidlice i travertin pórovité, ale pokud je vyleštíte, vydrží krásné po mnoho let. Předností granitu je velká škála barev, osobité vzory mramoru a onyxu ale vypadají úchvatněji. Kdo touží po luxusu, měl by se poohlédnout po vápenci nebo mramoru. Jejich uklidňující odstíny a jemné textury umí proměnit koupelnu v poklidné místo plné nebeské pohody.

 • 7.

  Přírodní dřevo a laminátové podlahy

  Dřevo

  Za normálních okolností do koupelny příliš nehodí. Prkna působením vlhkosti mění barvu, získají šedavý nádech či zvětší objem a zkroutí se. Tvrdé dřevo jako například teak nebo bambus může v koupelně fungovat dobře, ale vždy je lepší volbu konzultovat s výrobcem. Dřevo se speciální povrchovou úpravou a určité druhy laminátu s příměsí PVC odolají i vlhkosti. Přesto se hodí spíše do koupelen s méně frekventovaným provozem, kde se příliš necáká.

 • 8.

  Korek

  Korek
  Perfektní volba. Od přírody odolá vodě, je ekologický a jeho sklizeň se obejde bez kácení stromů. Kůra se prostě seřízne. V koupelně vypadá úžasně a pořizovací náklady jsou oproti klasickému dřevu mnohem nižší.

 • 9.

  Umělý kámen a moderní materiály

  Umělý kámen

  Pryskyřice, akrylát, Corian i LG HI-MACS se snadno tvarují a jsou rezistentní vůči vodě. K dostání jsou v mnoha barevných odstínech. Podlaha může být snadno sladěna s umyvadlem i vanou. Pokud chcete v koupelně barevně odlišit různé zóny, můžete vsadit na rozdílné odstíny.

 • 10.

  6 praktických tipů

  Beton

  1. Kamennou podlahu je nutné po několika letech přeleštit. Pouze tak zůstane krásná a voděodolná i po delší době.

  2. Dlaždice i kámen mívají různou šířku. Výšku podlahy ještě zvýší lepidlo a izolační materiál, což v praxi znamená, že se můžete potýkat s nestejnou výškou podlahy v místnostech. Poraďte se dopředu s instalatérem, jak výšku podlahy v koupelně vyrovnat se zbytkem interiéru.

  3. Použití stejných dlaždic na podlahu i stěny koupelny je vhodné v malých koupelnách, kde je třeba prostor opticky nafouknout.

  Nevíte jaký nábytek pořídit do koupelny? Inspirujte se:

  Video
  délka: 01:36.47

  Jak si správně vybrat koupelnový nábytek? Musí být odolný! Adam Balažovič/BPŽ

  4. Kovový efekt na keramických dlaždicích je skvělý způsob, jak přesměrovat světlo a dosáhnout ohromujícího vzhledu.

  5. Malá koupelna bude vypadat větší pokud použijete větší dlaždice. Vypadají lépe a zároveň snižují spotřebu malty. Oceníte je také při úklidu, protože minimalizují spáry.

  6. Dekorativní prvky jsou skvělý způsob, jak se vyhnout velkým jednolitým plochám z kachlíčků. Skvěle poslouží třeba skleněná mozaika. Použít ji můžete jako ukončovací linii nebo z ní poskládat efektní centrální prvek, který fádní plochu stěn nebo podlahy oživí. Klasická dřevěná podlaha se do koupelny příliš nehodí. Výjimkou jsou speciální úpravy tvrdého dřeva, třeba teaku či bambusu.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy