"Do kokedamy se dají použít jakékoliv rostliny, musí se jim však přizpůsobit složení substrátu,“ vysvětluje Lenka Hrubá, která se jejich výrobou zabývá a prodává je v obchodě trefně nazvaném Zahrada na niti.

Na výrobu kokedam se používá speciální japonský jíl, který se ale nehodí pro pěstování například kaktusů či sukulentů. Takže základem je substrát správně namíchaný tak, aby se z něj kokedama dala vytvořit a zároveň jí substrát vyhovoval.

Kokedamy v bytě i na terase

Pomocí kokedam můžete ozdobit terasu, pergolu nebo je lze jednoduše zavěsit na větve stromu. Je ale potřeba vybrat správný druh rostliny, který přežije i poměrně náročné venkovní podmínky. „Je třeba si uvědomit, že kokedama visí ve vzduchu, tudíž rychleji vysychá a přes zimu je vystavena mrazu. Já mám například dobrou zkušenost s čarověníky různých borovic,“ radí Lenka Hrubá.

Obecně není péče o kokedamu až tak moc těžká. Stejně jako rostlina v květináči potřebuje vhodné podmínky i konkrétní druh rostliny, který do kokedamy použijete. „Pak už jen musíte zajistit dostatek světla, přiměřenou zálivku a jednou za rok hnojivo,“ dodává odbornice.

Jak zalévat kokedamy

Podmínky, které kokedama pro svůj zdravý růst potřebuje, tedy zůstávají stejné, odlišný je vlastně jen způsob zalévání. Zálivka se provádí namočením na pár minut do odstáté vody, kde se kokedama nechá nasáknout. Poté se dá odstát na talířek, aby nekapala, a opět se zavěsí. Substrát i mech velmi dobře drží vodu, takže se nemusíte bát, že by pak kokedama nějak tekla nebo kapala na podlahu.

Kokedamy se moc nepřesazují. Fungují trochu jako bonsaje a výživu doplňujete do balu hnojivem. Do substrátu jsou přimíchány speciální látky, které živiny zadrží. Pokud nechcete rostlinu po pár letech omezovat v růstu a bal je jí malý, je samozřejmě možné jí udělat kokedamu větší nebo ji prostě zasadit do květináče a mít obyčejnou rostlinu v květníku.

Když se rostlině přestane dařit, je to nejčastěji způsobeno tím, že se jí něco nelíbí. Nejlepší je přemístit kokedamu na světlejší místo či ji zalévat méně nebo více. Jen tak zjistíte, co se děje. Nejčastější příčiny neúspěchu pěstování jakýchkoliv rostlin v interiéru jsou nedostatek světla a přelévání.

Kam kokedamu umístit

Určitě není moc vhodné umísťovat kokedamy nad topení, sucho a teplý sálavý vzduch nedělá dobře žádné rostlině. Vždy je vhodné nejdříve si určit, kam chci kokedamu zavěsit, a až potom vybrat konkrétní druh rostliny. Tím se předejde tomu, že se pak kokedamě na určitém místě nedaří.

Jsou druhy, které mají radši sluníčko, jiné radši polostín, některé rostliny zvládají i větší stín. Když si místo a rostlinu vyberete, porozhlédněte se po tom ostatním. Inspirujte se kokedamami v naší fotogalerii:

Fotogalerie
25 fotografií