Byty v historických činžovních domech mají své kouzlo – vysoké stropy, velká okna, parketové podlahy. Takový byl i vršovický byt, který si po dvouletém pročítání inzerátů pro svou rodinu vybrali Jana Bernášková a její manžel – producent a scenárista Rudolf Merkner. Proměna zanedbaného interiéru nebyla snadná. Na tom, že se nakonec změnil v příjemné prosluněné bydlení, má hlavní zásluhu interiérová designérka Monika Gavulová, kterou si majitelé přizvali ke spolupráci.

Podívejte se také: Jak bydlí Hanka Kynychová

Video
délka: 05:33.00

Podívejte se, jak bydlí Hanka Kynychová Blesk pro ženy/ Martin Mol

 

„Když jsme sem přišli poprvé, bylo to tu naprosto šílené. Byt byl v původním stavu z roku 1927, a navíc deset let neobývaný. Takže nás čekala totální rekonstrukce. Ale my v něm viděli ten vysněný domov,“ vzpomíná Jana Bernášková. Ani dispozičně byt příliš nevyhovoval. Rodině se líbily pouze ložnice, tři identické pokoje, což se dnes málokdy vidí. Druhá polovina bytu však byla zcela nepraktická.

„Velká tmavá koupelna bez okna, malinká kuchyňka, pokoj pro služebnou a zastavěná lodžie, na kterou se nic nevešlo. Navíc v celém bytě byly dveře, v obýváku dokonce patery. Vůbec se v tom nedalo fungovat,“ popisuje herečka.

Bylo tedy jasné, že bude potřeba oslovit odborníka. Proto se Jana začala poptávat po známých a hledat na internetu. „Tam jsem narazila na Moniku Gavulovou, která zajištuje designérskou práci s hlubším rozměrem. Přála jsem si byt vyladit tak, abychom se v něm všichni cítili dobře.“ Dnes si svůj výběr pochvaluje, protože se rekonstrukce vydařila ke spokojenosti celé rodiny.

Monika Gavulová pracuje trochu jinak než běžný interiérový designér. Nejprve si byt zaměřila a nafotila, zároveň však požádala o data narození všech členů rodiny. „Vyslechla si, co všechno máme rádi, po čem toužíme, co je pro nás nejdůležitější, co se nám nedaří, a naopak co si chceme v životě uchovat. Vím, že to zní zvláštně, ale vytvořila nám na základě toho profily, rozdělila byt podle zásad feng-šuej a odhalila naše sektory,“ vysvětluje Jana Bernášková, co vše výslednou podobu bytu ovlivnilo.

A jak konkrétně principy feng-šuej fungují? „Máme podle nich rozmístěné sektory a nábytek. Například obývák máme v sektoru rodinného života. Děti mají pokoje vybrané přesně podle toho, aby podporovaly jejich rozvoj, koupelna je v sektoru relaxace a kuchyň je v mém osobním sektoru. Jen kariéru máme v technické místnosti, kde je pořád špinavé prádlo a bordel,“ směje se herečka. „Ale zase se tam vše propere a pročistí, a to není špatné.“

Příjemně se v bytě cítí i návštěvy. „Kdokoli k nám přijde, je nadšený. Návštěvy kolem sebe pořád koukají a opakují, jak je jim tu dobře.“

Avšak cesta k téhle idyle nebyla vůbec jednoduchá. Na rekonstrukci majitelé spěchali, trvala půl roku s tím, že se měnily i rozvody elektřiny, vody, podlahy a bouraly se stěny. Pochvalují si proto, že Monika Gavulová fungovala zároveň jako stavební dozor, komunikovala s řemeslníky i se stavební firmou.

„Byt se rekonstrukci vzpouzel. Ty zásahy byly velké a hodně věcí praskalo, nefungovalo, navíc dodavatelé nedodali, co měli, prostě taková klasika,“ vzpomíná Jana Bernášková a dodává: „Dnes ale celý ten byt miluji, protože vypadá přesně jako naše rodina. Je světlý a elegantní a zároveň je veselý a hravý. A navíc jsou u nás nejlepší párty.“

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v trafikách nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

Video
délka: 00:19.84

Ochutnávka z Blesk Bydlení květen 2021 Czech News Center