Také mimo města lidé volí úspornější prostory, s vzrůstající popularitou malých domků. V našich podmínkách nemusí být bydlení „v menším“ nutností, může být vyvoláno touhou žít jednodušším, minimalističtějším a ekologičtějším způsobem. Ale jak se vejít do několika málo metrů čtverečních a současně mít pocit, že se doma můžeme nadechnout?

Malý, ale luxusní

Prostorově úsporné bydlení a luxus se nevylučují. Lidé si dnes začínají uvědomovat, že velký dům může být v mnohém těžkopádný. Čím více prostoru člověk má, tím více nepotřebných věcí schraňuje, tím větší jsou nároky na úklid a tím energeticky náročnější je jeho žití. Větší také nemusí znamenat hezčí.

Minimalismus s sebou přináší jemnou krásu, které těžko dosáhne velká, majestátní stavba. Ale jak udělat z nevelkého prostoru originální a estetickou záležitost? Inspiraci přinášíme z Belgie.

Firma Tiny Houses Belgium, vedená Arnem Geunesem, se zaměřuje na design a stavbu mobilních dřevěných domků pro lidi, jejichž snem je žít jednodušším a udržitelnějším způsobem života.

Krása v efektivitě

„Každý malý dům je výzvou, protože musíme najít rovnováhu mezi limity prostoru a očekáváním jeho obyvatel. Na začátku se ptáme, jaké jsou jejich potřeby? Jak bude vypadat jejich každodenní život? Jaké kompromisy jsou ochotni podstoupit? Opravdu musíme začít u drobných detailů jednotlivých denních, zdánlivě banálních aktivit, jako jsou vcházení do domu a jeho opouštění, praní nebo mytí nádobí. To často vede ke geniálním, překvapujícím a unikátním řešením, díky nimž vznikne například určitý kus nábytku, který slouží k vícero účelům.

Schod tak může fungovat také jako stůl nebo může skrývat úložný prostor, postel se dá při nepoužívání vytáhnout ke stropu… Všechna tato řešení dodávají prostoru osobitou krásu, protože zrcadlí potřeby svého majitele,“ říká Arno Geunes.

Vytváření dojmu prostornosti

Arno věnoval spoustu času hledání cest, které pocitově zvětší malé místnosti. „Lidé mají často tendenci opomínat jednu věc, která se zdá jako nepodstatná, ale přitom hraje při vytváření dojmu z prostoru důležitou roli. A tou je podlaha. Ve chvíli, kdy místnost slouží k několika účelům, je žádoucí, aby se podlahová krytina snadno udržovala a byla odolná proti skvrnám, poškrábání a vodě. Rád používám světlé, studenější tóny, protože prostor provzdušní. Dalším trikem je položit prkna paralelně s nejdelší zdí.“

Arno je zastáncem používání velkých okenních tabulí namísto jejich rozdělení do mnoha malých okenních tabulek. Zrcadla dělají s prostorem také kouzla. U většiny realizací se tak klade důraz na optimální rozdělení místností zdmi, někdy se dají nahradit závěsnými policemi nebo skříňkami. Tím se uvolní podlaha. Vymalovat pokoj barvami v neutrálních tónech má rovněž pozitivní vliv na optickou velikost místnosti. Aby prostor nepůsobil příliš studeně, doporučuje Arno přidat jemné vzory a textury.

Fotogalerie
9 fotografií

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v novinových stáncích, nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

Titulní strana magazínu Blesk Bydlení na říjen 2020