1. Zdravá volba

Postelové rámy seženete z masivního dřeva, lamina, případně kovové, čalouněné a z kombinace různých materiálů. Postele z masivu jsou zdravotně nezávadné, vhodné i pro alergiky a mají dlouhou životnost, především pokud jde o tvrdé dřevo (buk, dub, jasan, ořech, třešeň). Při výběru rámu se zaměřte na kvalitu rohových spojů, aby postel byla pevná a nevrzala. Postele z lamina se vyrábějí z dřevotřísky zalaminované fólií.

Výhodou lamina je nízká cena, velký výběr dezénů a nízká údržba, nevýhodou nedostatečná stabilita a životnost. Proto vybírejte silnější lamino (32 až 36 mm) a dbejte na tloušťku bočnic, středové podpěry a pevnost rohových spojů. Kovové rámy ne každému vyhovují svým vzhledem, jsou však pevné a stabilní a díky profilovaným plechům a dutým trubkám, ze kterých se vyrábějí, jsou i lehké. Také zde je při výběru důležitá kvalita spojů.

Čalouněné postele mají konstrukci potaženou textilií, koženkou nebo kůží. Vyrábějí se v různých rozměrech a dezénech a často nabízejí i úložný prostor. Čalouněná postel je však přímo rájem pro roztoče a špatně se čistí. Nehodí se tedy pro alergiky. Velikost rámu volte tak, abyste se v posteli pohodlně vyspali a aby se zároveň vešla do ložnice. Standardní šířka jednolůžka je 90 cm, ale spáč, který se rád rozvaluje, ocení šířku 120 cm. Rám manželských postelí mívá šířku 160 až 200 cm. Lehací plocha by měla být ve výšce 40 až 50 cm nad zemí, pro starší osoby pak 50 až 65 cm.

2. Jak se vyhnout bolesti zad

Správný rošt a matrace jsou pro zdravý spánek nejdůležitější. Zajišťuje totiž správnou polohu těla a díky němu matrace větrá a nevlhne. Standardní rozměr roštů je 80 až 90 x 200 cm. Do manželských postelí vždy patří dva rošty. Nejvhodnější je rošt z pružných lamel, kterých by mělo být alespoň 28, aby dobře pracovaly s matrací. Pokud trávíte v posteli hodně času nebo vás trápí bolesti zad a nohou, oceníte polohovací rošt.

Zatímco rošt můžete mít na celý život, matraci měňte po 5 až 10 letech používání. Vybírejte ji podle tvrdosti. Měkké matrace z latexové nebo paměťové pěny uvítají senioři a lidé s bolestmi kloubů, naopak se nehodí pro děti. Středně tuhé matrace dostatečně udržují páteř v rovině. Na výběr máte z latexových, pěnových, pružinových, taštičkových nebo sendvičových. Poslední zmíněné se skládají z několika vrstev pěnových a přírodních materiálů, takže jsou pevné, prodyšné a snadno odvádějí teplo.

Tvrdé matrace jsou vyztuženy kokosovým vláknem nebo koňskými žíněmi. Jsou prodyšné a vhodné i pro alergiky. Mezi oblíbené tvrdší matrace z přírodních materiálů patří japonské futony, které můžeme dát i na zem. Nosnost matrace by měla alespoň o 5 kilogramů převyšovat hmotnost spáče. Z důvodů různých preferencí na tuhost matrace a rozdílů hmotnosti by v manželské posteli každý z partnerů měl mít vlastní matraci. Nezapomeňte ani na ochranný potah, který reguluje vlhkost a chrání matraci i váš spánek.

3. Měkké a voňavé

Evergreenem je klasické bavlněné povlečení, které dobře dýchá a je savé. Jeho variantou je pak krep, u nějž oceníte, že se nemusí žehlit. V chladných měsících přijde vhod hřejivé flanelové ložní prádlo. Moderním materiálem, který v zimě hřeje a v létě chladí, je mikrovlákno. Je příjemné na dotek a nemusí se žehlit, nevýhodou je krátká životnost.

Mezi luxusní materiály patří satén, který příjemně chladí, ale je náročný na údržbu – musí se prát naruby, žehlit a snadno se zatrhne. Dalším kvalitním materiálem je bambusové vlákno v kombinaci s česanou bavlnou, které vyniká vysokou savostí a odolností vůči bakteriím. Příjemné chladivé lůžkoviny, které si možná pamatujete z dětství, jsou kanafas a damašek.

Kromě materiálu je důležitá i barva a vzor. Vybírejte takové, které ladí se zařízením vaší ložnice a působí uklidňujícím dojmem.

4. Světlo ve tmě

Spíme sice nejraději ve tmě, ale za temných zimních rán nebo při čtení před spaním potřebujeme vidět. Obvyklým řešením je větší stolní lampa na noční stolek, ale ideální je mít svítidla dvě – jedno na čtení umístěné nad postelí s přímým zaměřením kuželu světla a druhé, jež vydává rozptýlené světlo. U něj oceníme stmívací funkci.

5. Nerušený spánek

Zastínění oken chrání náš spánek před světlem venku a dopřává nám pocit soukromí. Každý člověk je na světlo v noci a ráno jinak citlivý. Snadno dostupným řešením jsou neprůsvitné blackout závěsy nebo žaluzie. Pro kvalitní spánek zvažte investici do instalace venkovních rolet či žaluzií s inteligentním ovládáním – na noc se samy zatáhnou a ráno se roztáhnou, abychom vstávali do světla.

6. Větrání je důležité

Dbejte na to, abyste v ložnici měli správnou teplotu (16 až 19 °C) i vlhkost vzduchu (40 až 60 %). Před spaním vyvětrejte a s výjimkou mrazivých nocí nechávejte okno pootevřené. Čistý vzduch s ideální vlhkostí vám zajistí kombinované čističky a zvlhčovače vzduchu. Dají se koupit už za 2500 Kč a tato investice se opravdu vyplatí.

7. Po čem šlapat

Je příjemné mít u postele koberec, abychom ráno stoupli do teplého. Koberec ale lapá prach a roztoče, takže zvlášť pro alergiky je lepší volbou hladká podlahová krytina. Dřevěná podlaha je přirozeně teplá. Příjemné na došlap jsou také vytápěné plovoucí podlahy.

Fotogalerie
93 fotografií

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v novinových stáncích, nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

Titulní strana magazínu Blesk Bydlení na říjen 2020