Léto si nejlépe užijete venku, a tak, pokud máte možnost, všechny oslavy plánujte jako garden party. Už jen tím je povýšíte na něco výjimečného. Akci samozřejmě musíte plánovat podle předpovědi počasí.

Hostů se má zvát asi o třetinu víc. Znáte to, vždy se někdo omluví. Nechte si od všech potvrdit účast, abyste mohli předem nakoupit potraviny a nápoje v dostatečném množství. Základem úspěšné garden party je totiž dokonalá příprava. Na den D nechte jen poslední nezbytnosti, abyste jej nestrávili prací. V předvečer si naložte maso a připravte zeleninu na gril, napočítejte a vyndejte ze skříněk sklenky, talíře a příbory, poskládejte ubrousky a nezapomeňte oprášit velký podnos nebo vozík, abyste vše ráno snadno přemístili ven.

1. Aby nebyla zima
Připravte si textilní doplňky, které vám a vašim hostům dopřejí pokračovat ve slavnosti, i když se ochladí. Nesmějí chybět podsedáky, zahřejí vás deky či plédy. Praktickou vychytávkou jsou pak speciální polštáře s ohřívací láhví uvnitř. 

2. Ozdoby z papíru zvednou náladu
Výzdoba nepatří jen na akce pro děti. Pokud si pořídíte pár papírových ozdob a rozvěsíte je před garden party na terase nebo ze stromů, dáte tak hostům najevo, že jste si s přípravou dali opravdu záležet. Nejen jídlo a pití, i prostředí je důležité.

3. Samoobsluha
Zapojte hosty, aby se obsloužili sami. Vy budete mít méně práce a oni víc zábavy. Pomohou vám v tom barely na limonádu, z nichž si každý může načepovat. A pokud vytáhnete fondue, tak na ně přehodíte i přípravu jejich pohoštění.

4. Atmosféra až do tmy
Ač máte na terase osvětlení, na oslavu by jej měly doplnit světelné řetězy, lampiony a nezapomeňte na svíčky. Tu správnou atmosféru totiž vykouzlí víc různých zdrojů světla, nejlépe vedoucích hned od vstupu.

5. Jak na prostřený stůl
Oblíbené jsou tematické akce, třeba námořnická či karibská, kdy se barevnost stolu podřizuje tématu. Na „obyčejnou“ garden party stačí vše sladit do jedné ústřední barvy a dozdobit stůl květinami nebo originálněji ovocem a zeleninou.

6. Praktičtí pomocníci
Zvlášť pokud to máte od venkovního stolu daleko do kuchyně, bude se vám hodit servírovací vozík, nebo alespoň podnos a různé košíky, abyste nemuseli lítat sem a tam, ale vše přenesli pěkně najednou.

7. Bez hudby se neobejdete
Vybírejte ji podle stylu akce. Pokud je tematická, budete to mít lehké. Jestli kamarádíte jen s vyznavači metalu, tak také. Jinak vsaďte spíš na klidnější muziku, která nebude otravovat ani vaše hosty, ani sousedy.

Ze starých žárovek je možné vyrobit stylovou vázičku

Vyrobte si vázičky ze starých žárovek
K výrobě budete potřebovat staré žárovky, šídlo, kleště a lněný provázek.

Šídlem protlačte černou spodní část žárovky, měla by prasknout a vnitřek se vysype dovnitř. Kleštičkami či pinzetou vyberte rozbitou vnitřní část žárovky a omotejte provázkem. Teď už jen stačí nalít vodu, natrhat pár kvítků a vázičky zavěsit třeba na terasu.

Fotogalerie
36 fotografií

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v novinových stáncích, nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

Titulní strana srpnového vydání Blesk Bydlení