15. srpen 2020
Svátek slaví Hana, zítra Jáchym

Neutrácíte zbytečně? Známe 5 způsobů, jak ušetřit v domácnosti

/
 • Víte, že vodní kámen usazený na výhřevných spirálách rychlovarné konvice zvyšuje její spotřebu až o 50 %? Myslete proto na jeho pravidelné odstraňování.
  Víte, že vodní kámen usazený na výhřevných spirálách rychlovarné konvice zvyšuje její spotřebu až o 50 %? Myslete proto na jeho pravidelné odstraňování. (Profimedia.cz)
  11. června 2020 ● 06:00

  Náklady na domácnost bývají jednou z hlavních položek, které výrazně zasahují do našich peněženek. Stačí ale podniknout pár kroků a výdaje se můžou snadno snížit. Nevěříte?

 • 1.

  Topení

  Jak snížit výdaje za topení? Máme několik tipů

  Je nejnákladnější položkou. Nejefektivnějším řešením, jak ušetřit za teplo, které doslova uniká z domu, je podle odborníků výměna oken, zateplení nebo modernizace topného systému. Jsou to sice větší investice, ale vyplatí se. Pokud si tyto změny nemůžete zrovna dovolit, vyřešte situaci aspoň tak, že okna a dveře dokonale utěsníte. Radiátory nezakrývejte záclonami ani závěsy, které vytvářejí teplu bariéru. Když odcházíte z domu, topení nevypínejte, jen ztlumte. Stěny rychle chladnou a pro následné dosažení požadované teploty pak spotřebujete daleko víc energie.

 • 2.

  Pohotovostní režim

  Mezi nenápadné žrouty energie patří spotřebiče v módu s

  Nepoužívané spotřebiče neustále připojené do elektrické zásuvky nebo ty, které permanentně přijímají či vysílají signál, nás ročně vyjdou až na stovky korun. Proto elektroniku, co zrovna nepoužíváte, raději odpojte od zásuvky. Při koupi nových spotřebičů pak vždy vybírejte ty v energetické třídě A nebo A+. Peníze ušetříte také, pokud investujete do kvalitních úsporných žárovek.

 • 3.

  Větrání

  Větrání

  Především v zimě větrejte spíš krátce, ale intenzivně. Otevřete okna dokořán a udělejte průvan. Tímto způsobem větrejte třikrát denně. Větrání nepodceňujte, při jeho nedostatku se totiž může na chladných plochách kondenzovat pára a hrozí tak nebezpečí vzniku plísní.

 • 4.

  Chlazení

  Zvýšit výdaje může například nevhodné umístění lednice

  Pokud máte ledničku postavenou vedle sporáku, myčky nebo radiátoru, spotřebuje mnohem víc energie. Pravidelně ji odmrazujte, kontrolujte těsnění dveří a neotvírejte je na delší než nevyhnutelnou dobu.

 • 5.

  Vaření

  Vaření

  Při vaření používejte na hrncích pokličky, spotřeba energie bez nich se zvyšuje až o 150 %. Sklokeramické varné desky jsou efektivnější než ty obyčejné, nejlepší jsou pak varné desky indukční. Roli hraje i poměr velikosti hrnce a velikosti desky. Malý hrnec na velké desce způsobuje únik tepla do kuchyně. Mnohem víc energie spotřebuje také zanesená trouba, proto myslete na její pravidelnou údržbu. Při pečení neotvírejte dvířka příliš často – při každém otevření totiž ztratíte až 20 % tepla.

  Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v novinových stáncích, nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

  Titulní strana červnového vydání časopisu Blesk Bydlení

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy