1. Barvy

Různé barvy vyvolávají různý dojem hloubky. Například teplé odstíny mají tendenci opticky vystupovat a dělat místnost menší, než je. Používejte světlo, volte světlé barvy pro vymalování zdí, nábytek nebo podlahu. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení doporučujeme i tmavé podlahy, ovšem v kombinaci se světlými tóny. Nicméně je dobré udržovat nízký kontrast. Střední nebo světlé odstíny podlahy by měly být doplněné podobnými barvami zdí. Tím eliminujete „linii horizontu“ a vytvoříte iluzi rozlehlého prostoru. 

2. Design podlahy

V menších prostorách platí, čím jemnější, tím lepší. Vyhněte se dřevům s výraznou strukturou a rozdílnými prkny. Naopak použijte stejný typ podlahy v celé místnosti. 

3. Velikost podlahových prken

Velikost prken u podlahy by měla odpovídat velikosti místnosti. Vliv na výsledný dojem má také jejich šířka. Užší prkna opticky prostor zaplní, širší naopak vytvoří „čistější“ dojem. Ujistěte se, že je ve vašem interiéru vše v rovnováze.

 4. Směr podlahových prken 

Směr, kterým položíte prkna, je klíčový. Pokud je vaše místnost obdélníková, opticky ji zvětšíte položením podlahy podél delší zdi. Ujistěte se však, že je krytina položena v celém objektu stejným směrem, aby interiér působil harmonicky. Proudí do místnosti přirozené světlo? Zjistěte, jestli můžete položit podlahu paralelně s paprsky tak, že jsou spoje mezi prkny méně viditelné. Zajímavou alternativou je instalace krytiny diagonálně, také to opticky podpoří dojem rozlehlosti prostoru. 

5. Vystavte podlahu

Využijte prázdných stěn a instalujte závěsné police a skříně, abyste dali prostor vyniknout vaší podlaze.

Fotogalerie
30 fotografií

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v novinových stáncích, nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

 

Titulní strana časopisu Blesk Bydlení na leden 2021