1. Stmívejte

Na osvětlení jde běžně 20 % veškeré spotřeby elektrické energie, proto je ideální dělat práce, které vyžadují hodně světla, raději za dne. A až si budete potřebovat rozsvítit, sázejte na LED zdroje. Oproti klasickým žárovkám, které ještě většina z nás schovává do zásoby, spotřebují o 85 % méně energie a vydrží pětadvacetkrát déle. Lze je také obvykle stmívat, což vám znovu ušetří. Málokdy totiž potřebujeme mít rozsvíceno naplno, většinou stačí intimnější osvětlení. Na zahradě pak dobře poslouží energie ze slunce – solární lampičky jsou už dnes na trhu v pestrém výběru tvarů a barev a ani moc nestojí.

2. Dobíjecí baterky

Sluneční energie je sice zadarmo, přesto většinou nestačí. Někdy sice může nahradit baterky či zásuvku (jsou např. váhy nebo hračky na solární energii a také dobíječky na mobil či notebook), pokud však používáte energeticky náročné výrobky na baterie, tedy třeba fotoaparáty, svítilny apod., pořiďte si baterie dobíjecí s nabíječkou. Finančně se vám to brzy vrátí, a navíc budete šetřit i životní prostředí.

3. Triky při vaření

Pokud nechcete hned měnit všechny spotřebiče za úsporné, máme pro vás pár triků, jak jinak ušetřit v kuchyni. Když vaříte rýži či těstoviny, vodu nechte nejprve ohřát v rychlovarné konvici. Používejte pokličku, do hrnce můžete koupit i varné vložky (např. z IKEA), díky nimž lze vařit víc ingrediencí najednou. Tak ušetříte energii i čas a nebudete muset mýt tolik hrnců.

4. Nepřetápějte

Ideální teplota je v obytných místnostech mezi 20 a 22 °C, v ložnici může být i chladněji. Proto by měly být termoregulační ventily na každém topném tělese. Teplotu na topném tělese se vyplatí na noc snížit, ale ne vypnout, aby se místnost úplně nevychladila. Vychlazená místnost totiž potřebuje pro vyhřátí znovu až příliš energie. Dalším pravidlem v zimě je nezakrývat zdroj tepla například dlouhými závěsy nebo nábytkem.

5. Chytré spotřebiče

Pomoct šetřit vám mohou také spotřebiče – pračky se šestým smyslem, které si samy určí, kolik vody je potřeba, a hlavně myčka, jež ušetří nejen oproti mytí nádobí pod tekoucí vodou, ale i ve dřezu. Elektrické energie nejvíc spotřebují chladnička a mraznička, neboť je nikdy nevypínáme. Proto se zvlášť u nich zaměřte na ty nejúspornější, tedy s označením A++ nebo A+++. Ušetříte i s indukční varnou deskou, je totiž až o 40 % úspornější a o 60 % rychlejší než sklokeramická.

6. Rovnoměrné teplo

Dvacet až třicet procent energie ušetříte jednoduchou výměnou starých litinových radiátorů za nové. Pomoct k vyššímu výkonu mohou také fólie za radiátor, které teplo odrážejí směrem do místnosti, úspora je zhruba 10 %. Podobnou funkci, tedy zajištění správného proudění tepla v místnosti, mají ventilátory pod radiátor. Tím, jak míchají vzduch, přispívají k lepšímu rozložení teplot v prostoru. Jinak se teplý vzduch drží u stropu, a aby nám nebyla zima u podlahy, musí se topit víc. Rovnoměrné teplo zajistí též podlahové konvektory nebo úsporné sálavé infrapanely. Rozdíl teplot mezi podlahou a stropem je v případě jejich použití okolo 1 až 2 °C. U vytápění klasickými radiátory to bývá až 8 °C.

7. Úsporně v koupelně

Každý z nás spotřebuje průměrně denně až 150 litrů vody. Naštěstí i tou lze šetřit poměrně snadno. Pravidelně kontrolujte, zda kohoutky těsní, neprotéká toaleta apod. K tomu si pořiďte na všechny baterie tzv. perlátor. Jde o zařízení, které míchá vodu se vzduchem, čímž snižuje spotřebu vody až o polovinu. Provzdušněný proud vody se však zvětší, takže si pocitově ani nevšimnete, že vodou šetříte. K mání jsou též speciální úsporné baterie či sprchové hlavice, které sníží spotřebu vody až o 30 %. A až 50 % vám ušetří bezdotyková baterie. Energii šetří též baterie termostatické, u nichž nemusíte nastavovat teplou vodu před každým mytím.

8. Recyklace vody

Vodu lze jednoduše také recyklovat. Nebojte, nenabádáme vás k modelu hygieny našich předků, kdy se v jedněch neckách vykoupala postupně celá rodina. Ale můžete zkusit např. při oplachování ovoce a zeleniny vodu nechat téct do lavoru a tou poté zalít pokojové rostliny.

Fotogalerie
4 fotografie

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v novinových stáncích, nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

Titulka Blesk Bydlení únor 2020