1. Příčky a dělení

Trocha soukromí je potřeba i v garsonce, zvlášť když ji neobýváte sami nebo když přijímáte často návštěvy. Zajistí vám jej nejlépe různé policové díly a knihovny, jež slouží zároveň jako příčka. Mohou oddělit místo na spaní, abyste neměli pocit, že spíte v kuchyni, alespoň trochu soukromí si žádá i pracovní koutek. Praktickým pomocníkem je v takovém případě také paraván, který může částečně zakrývat například právě postel či „šatnu“.

2. Nábytek na míru

Myslíte si, že nábytek na míru je zbytečný luxus? Právě naopak, může vám pomoct ušetřit! Šikovných truhlářů je dost a vy si můžete nechat udělat skříňky a police přesně tak, abyste využili každý volný prostor a nic vám nikde nepřekáželo. Žádný zbytečný materiál navíc, nebudete o nic zakopávat, nemusíte složitě měřit, zda se vám povede 2 otevřít dveře od skříně, a navíc budete mít doma jen to, co se vám opravdu líbí.

3. Pozor na spotřebiče

Pokud máte jen jednu místnost, budete zvlášť v noci překvapeni, kolik nám toho v bytě hučí a svítí. Kuchyň spojená s ložnicí jednoduše není nejideálnější volbou. Jestli nemáte jinou možnost, volte co nejtišší spotřebiče – zvlášť důležité je to u chladničky, potěší ale i tichá myčka nebo digestoř. Zároveň vybírejte takovou elektroniku, u níž lze vypnout barevné podsvícení displeje.

4. Barvy dělají divy

Výrazné vzorované tapety, tmavé barvy stěn, či dokonce stropu – to vše místnost opticky zmenšuje a my přece chceme opak. Tudíž vsaďte na barvy světlé, nebojte se bílé, v malém bytě budete mít čas udržovat nábytek čistý. Bílou stěnu samozřejmě může oživit trochu výraznější barva v části pokoje. V garsonce je dobré využít efekt optického rozdělení místnosti právě jinou barvou stěny. Je totiž dobré mít oddělenou část, kde pracujete (kuchyňský či pracovní kout) a kde relaxujete (obývací část a postel).

5. Kouzla se světlem

Snad ještě větší divy než barvy vám v malém bytě udělá světlo. Dostatek světla je základ, ale neznamená to, že byste museli žít pod jedním obřím reflektorem. Čím víc zdrojů světla různé intenzity, tím lépe. Třeba chytře umístěné bodovky osvětlující obrazy či poličky zaujmou a místnost opticky zvětší. Ale v malém bytě, kde máme vše na dosah ruky, a tudíž i na dohled, může světlo také rušit. Sdílíte-li byt s partnerem, je ještě důležitější více světelných a přesně nastavitelných zdrojů, abyste si třeba čtecí lampičkou nesvítili vzájemně do očí.

6. Vsaďte na zrcadla!

Je důležité, aby byt působil vzdušně a nevyvolával pocit stísněnosti. Výrazné barvy jako žlutá, červená či modrá dodají každému interiéru silnou atmosféru, kterou můžete chtít časem změnit. Je proto lepší vsadit na tlumené a světlé tóny. Ty prostor opticky zvětší, a navíc jej můžete častěji obměňovat nápadnějšími doplňky. Pomůže také instalace zrcadel. Pokud vám tedy nevadí zrcadlo v ložnici, rozhodně ho umístěte i sem. Doslova vám vykouzlí aspoň naoko větší místnost.

7. Multifunkce

Spíš než těžký a masivní nábytek malému prostoru sluší subtilnější kousky jednoduchých tvarů, nejlépe kombinující různé funkce. A tak se ve zdánlivě obyčejné pohovce může skrývat praktický úložný prostor a zároveň může opěrka sloužit jako odkládací stolek. Nemusí to však být jen sedačka, ale třeba postel nebo konferenční stolek, pod nímž se skrývá úložný díl. Vašimi dobrými kamarády budou také různé krabice a úložné boxy. A nezapomeňte na nábytek skládací – židle, které složíte a pověsíte na zeď, když odejdou kamarádi, nebo třeba sklápěcí stůl, ať už jídelní, či pracovní.

8. Rozkládací pohovka

Všude se dočtete, že rozkládací pohovku není dobré používat na každodenní spaní, neboť postel má vhodnou jinou ideální tvrdost matrace a obvykle i jinou ideální výšku. Avšak výrobci se snaží a myslí i na obyvatele malých bytů. Některé rozkládací pohovky tedy využívají tzv. kyvného sedáku, který zaručuje ergonomické sezení, kdy se sedací plocha mírně snižuje, ale při rozložení se srovná, aby vyhovovala na spaní. Navíc rošt a matraci můžete vybírat na míru stejně jako u kvalitních postelí. Důležitý je též systém rozkládání pohovky. Nejběžnější je zásuvkový systém, kdy ze zásuvky vytáhnete matraci. Pro častější spaní je ale nejvhodnější sklápěcí systém s roštem a matrací jako u klasické postele.

10. Využijte prostor

Každý architekt vám potvrdí, že na prvním místě, zvlášť v malém bytě, jsou úložné prostory. Pokud má vše předem pevně dané místo, od šperků až po žehlicí prkno, odpadne vám mnoho práce s úklidem, a navíc bude váš byt vypadat stále útulně a čistě. Nebojte se úložné prostory vyhnat až do stropu. Taková stěna na míru nemusí skrývat pouze skříňky a skříně, při nedostatku místa v koupelně lze za dvířka schovat například kotel nebo pračku. Velká skříň zase může sloužit i jako spíž či komora. Nezapomeňte, že coby úložný prostor lze využít každý volný roh, stejně tak prostor pod schodištěm.

Fotogalerie
59 fotografií

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v novinových stáncích, nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

Titulka Blesk Bydlení únor 2020