Moderní budovu, která stojí v centru Helsinek hned naproti parlamentu, navrhl slavný finský architektonický ateliér ALA.  Nedávno dokončená knihovna se může pochlubit úctyhodnou rozlohou 17 250 m2. Veřejnost do jejích útrob poprvé zavítala v roce 2018.

Knihy přitom vyplňují pouze jednu třetinu budovy. Občanská knihovna, která je plná inovací, zahrnuje nahrávací studio, prostor pro tvůrce, kino, restauraci, kavárnu a veřejný balkon. Knihovna tak je kulturním centrem, které sahá daleko za pouhé vypůjčení knihy.

Architekti rozdělili budovu na jasně definované úrovně. Přízemí funguje jako veřejný prostor, který je rozšířením exteriéru. Horní patro je známé jako knižní nebe a najdete zde pokojnou studovnu s otevřeným prostorem. Návštěvníci tu najdou klidné místo, kde se mohou usadit s svou oblíbenou literaturou.

Mezi horními a dolními patry jsou umístěny prostory pro doplňkové služby.  Architekti této části říkají „obydlený most.“ Tvoří ho ocel, která se rozpíná přes 100 metrů. Výsledek je velmi efektní. Konstrukce se obejde bez sloupů a poskytuje nádherné pohledy po celé délce prostoru.

Fasáda budovy je postavená z místních materiálů. Ohromující, modernistický vzhled budovy je poctou finské minulosti i pohledem na budoucnost toho, co mohou knihovny být.

Fotogalerie
11 fotografií