Tento styl je velmi úzce spjatý s přírodou. Díky němu můžete zařídit sobě a své rodině estetický a funkční interiér, který dokáže skloubit „zelený“ životní styl s městským prostředím.

Pokud si rádi dobíjíte baterky dlouhými procházkami v přírodě, zdobíte domov různými přírodninami, preferujete bio stravu i kosmetiku a není vám jedno, jakou uhlíkovou stopu na naší planetě zanecháte, je pro vás eko bydlení jako stvořené.

Zelená eko domácnost mimo jiné znamená, že je pro vás důležité neplýtvat energetickými zdroji. Proto vyměňte staré žárovky za ty úsporné, vybírejte elektrospotřebiče s energetickým štítkem A+++ a do koupelny si dopřejte termostatickou šetřící baterii.

1. Podlaha
Měla by být z přírodních materiálů, které se dají recyklovat. Kromě tradičního dřeva je dobrou volbou také přírodní linoleum nebo korek.

2. Nábytek
V zásadě platí, že při zařizování interiéru je důraz kladen na recyklaci. Interiéry nezahlcujte zbytečnými doplňky, na které často jen sedá prach. Máte víc možností, jakým způsobem recyklaci pojmete.

První z nich je, že starému nábytku dopřejete nový život. Ať už to bude nový nátěr, výměna úchytek nebo trendy potah. Dalším způsobem bude využití už nepotřebných věcí, které původně s nábytkem nemají mnoho společného. Příkladem může být televizní stolek z plastové bedýnky nebo postel z přepravních palet. Svázáním starých časopisů zase vytvoříte třeba taburetku nebo noční stolek.

3. Materiály
Tím nejpoužívanějším je dřevo, které se často doplňuje kamenem a sklem. Mezi nejnovější trendy ale patří různé udržovatelné recyklované materiály na bázi plastů nebo papíru. Ten se využívá nejen na doplňky, ale hlavně na výrobu nábytku. Na obklady stěn můžete použít staré řezané cihly nebo vytvořit mozaiku ze zbytků zlámaných obkladaček, která se hodí například za kuchyňskou desku.

4. Barvy
Barevnost v tomto stylu nehraje žádnou zásadní úlohu. Každý eko interiér si majitel přizpůsobí především vlastnímu vkusu. Někdo má rád přírodní tlumené tóny, někdy syté zemité odstíny barev a jiní zase preferují výrazné zářivé barvy na neutrálním monochromatickém základě.

Z hlediska spotřeby energií však platí, že čím světlejší barvy v interiéru použijete, tím víc peněz ušetříte za svícení. Světlé barvy totiž odrážejí víc světla. Ideální volbou je proto bílá, žlutá a světle žlutá, případně jiné pastelové odstíny.

5. Textilie
V eko interiérech se preferují například tkané koberce ze zbytků látek. Polštáře mohou být také ušité z toho, co domov dal, službu udělají třeba použité ubrusy nebo povlečení po babičce.

6. Doplňky
Protože je styl eko stále aktuálnější, věnuje se mu mnoho výrobců. Z recyklovaného papíru dnes pořídíte nejen papírová svítidla, ale i stolky a židle, které dají návštěvníkovi okamžitě najevo, že tady je v domácnosti milovníků eko stylu.

7. Dopřejte si čas
Pokud jste se rozhodli pro změnu stylu a pod kůži se vám dostalo ekologické myšlení, nedělejte hned razantní změny. Životnímu prostředí byste moc nepomohli, kdyby se vaše současné bytové zařízení ocitlo na skládce.

Pokud však některý ze spotřebičů dosluhuje, vyměňte ho za úsporný. A kuchyňské skříňky můžete pro začátek natřít novou barvou.

Fotogalerie
12 fotografií

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v novinových stáncích, nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

Autor: red