Zen styl v interiéru je jako stvořený pro všechny minimalisty, kteří si potřebují po náročném dni doma oddychnout, vyčistit mysl a vnímat okolo sebe naturální krásu přírodních barev a materiálů. Je to útočiště, kde čerpají inspiraci, meditují, anebo si jen vychutnávají jednoduchost bytí. Takový interiér se hodí pro všechny, kteří touží zpomalit, svobodně dýchat a užívat si svůj domov.

JAK NA TO?

Základní charakteristikou tohoto stylu je jednoduchost, čistota a neutrální barvy. Na rozdíl od současných interiérů v duchu minimalismu, které jsou plné špičkové techniky a nejnovějších high-tech materiálů, zenové interiéry poznáme na první pohled díky použití čistě přírodních materiálů.

Důležitým aspektem jsou velká okna, prosklené stěny nebo dveře na balkon a terasu, které umožňují vizuální propojení interiéru s exteriérem a přísun dostatečného denního světla. V rámci dispozice je také žádoucí, aby jednotlivé prostory v bytě na sebe plynule navazovaly a byly vizuálně propojené.

5 KROKŮ K INTERIÉRU V ZEN STYLU

1. Nábytek
Pro zenový interiér je typická jednoduchost. Protože se tady nehromadí zbytečné předměty nebo dekorace, vystačí si takový interiér pouze s nezbytnými kusy. Nábytek by měl mít jednoduché tvary bez zbytečných ozdob a detailů. V ložnici dominuje pohodlná postel z masivního dřeva a nenápadná vestavěná skříň, v obývacím pokoji nízký gauč se stolkem. Pokud máme v obýváku hodně knih v různobarevných obálkách, můžeme pestrost zmírnit přebaly v neutrálních barvách, nebo knížky schovat za neprůhledná dvířka knihovny. Všechna elektronická zařízení jsou nežádoucím zdrojem stresu, proto je umístěte na co nejnenápadnější místo. Myslete také na to, aby kabely, které k nim vedou, byly dokonale skryté.

2. Materiály
Používají se zásadně přírodní materiály. Kámen v různých podobách se dá využít na obklady, mozaiky i pracovní nebo stolové desky. Masivní dřevo je vhodné na podlahu, ale i na výrobu nábytku. Alternativou je korek, bambus, náhradou kamene je potom keramika. Z textilií se hodí jemné záclony bez vzoru, závěsy, vlněné přikrývky, kusové koberce a samozřejmě textilie z bavlny. Velice důležité je všechny materiály monochromaticky barevně sladit a dosáhnout kontinuity od podlahy po strop. Jedině doplňky a malé detaily mohou být v kontrastní barvě.

3. Barvy
Tento styl má rád harmonické přírodní odstíny – hnědou, béžovou, cihlově červenou, okrovou, bílou, černou, tmavě zelenou…

4. Doplňky
Ty jsou v tomto stylu omezené na minimum. Ideální dekorací budou atraktivní zelené rostliny jako bambus a bonsaje. Je ale důležité se vyhnout rostlinám, které produkují těžké omamné vůně. Zapomeňte na rozsáhlé sbírky obrazů, vystavte jen pár fotografií, ke kterým se vážou vaše příjemné vzpomínky, jemné krajinomalby či kaligrafi i. Jako dekoraci můžete použít také asijskou sošku, jednoduchou keramickou vázu nebo kámen.

S polštáři na pohovkách není třeba to přehánět, vhodné jsou spíš ty větší na sezení na zemi. Stínidla na lampách by měla být papírová nebo látková, docílíte tak jemného osvětlení.

5. Vůně
Zenový interiér byl v našich zeměpisných šířkách původně synonymem pro luxusní wellness, kam lidé chodili relaxovat. Tento styl totiž navozuje pocit čistoty. Toho dosáhnete pomocí vůně čistě vypraného prádla, svíček, esenciálních olejů a vonných tyčinek.

Fotogalerie
25 fotografií

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v novinových stáncích, nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

Titul Blesk Bydlení říjen 2019