Obývací pokoj bývá místnost, kde obvykle trávíme nejvíc času. Relaxujeme tu, ale i přijímáme návštěvy, díváme se na televizi nebo si čteme. Tomu by mělo odpovídat osvětlení místnosti. Nejlepší je použít regulovatelné obecné osvětlení, které lze přizpůsobit mnoha různým situacím. Vždy bychom ale měli docílit tlumenějšího a teplejšího světla, které příznivě ovlivňuje relaxaci a navozuje pocit bezpečí. Bodové osvětlení můžeme využít ke zviditelnění obrazů a dalších uměleckých artefaktů zdobících pokoj.

Čtecí lampa
Vedle pohovky byste měli mít šikovnou, nejlépe stojací lampu, která vám dostatečně posvítí na stránky knížky nebo časopisu. Měla by vydávat přímé světlo, praktická je varianta s pohyblivým ramenem, které má být při čtení nastaveno mírně pod úroveň očí.

Náš tip
Změnit atmosféru osvětlení lze jednoduše pomocí stmívače. LED technologie ale nabízí mnohem pokročilejší možnosti. Systém inteligentního osvětlení umožní ovládat světla prostřednictvím mobilu nebo počítače a měnit jejich barvu i intenzitu.

Centrální světlo
Žádný obývací pokoj se neobejde bez stropní lampy. Ta musí zajistit rovnoměrné osvětlení a dobrou viditelnost v celé místnosti. Nejlépe se hodí svítidla, která jsou zdrojem rozptýleného světla.

Osvětlení obrazů
Chcete-li si v obývacím pokoji obrazů posvítit na detaily, například obrazy a další umělecká díla, instalujte k nim zdůrazňující osvětlení. Jedná se o svítidla, jež jsou zdrojem lineárního světla anebo přímého bodového osvětlení. Světlo nemusí být příliš ostré nebo silné, ale mělo by přesně osvětlovat vybraný detail.

Osvětlení niky
Zázrakem moderní doby jsou LED pásky. Používají se k podsvícení polic, osvětlení nik nebo třeba kolem televize. Obvykle umějí měnit intenzitu světla i barevnost.

Náladové osvětlení
Při sledování napínavého filmu nebo posezení u sklenky vína se bude hodit náladové osvětlení, které sice nerozjasní celou místnost, ale vytvoří intimní atmosféru. Ideální je lampa se stmívačem.

Fotogalerie
11 fotografií

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v novinových stáncích, nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

Titul Blesk Bydlení říjen 2019