Etno může být barevné i jednoduché, tajemné i veselé, vzrušující i poklidné. Všechno záleží na tom, do jaké míry si svoji oblíbenou destinaci pustíte do svého bytu.

JAK NA TO?

Není vždy jednoduché začlenit nejen exotické předměty, ale často také způsob myšlení, bydlení a zvyky vzdálených kultur do našeho každodenního života. To, co nám na dovolené připadá úžasné a zároveň přirozené, nemusí vyhovovat našemu životnímu stylu. Na začátek si zkuste vytvořit jen něco malého na čtení nebo jídelní koutek. Pokud se vám to podaří, můžete se pustit do zařizování celého pokoje nebo bytu.

1. Nemusíte kompletně změnit celé zařízení – nábytek, podlahy, dveře, či dokonce celou dispozici. Stačí si vybrat jakýkoli oblíbený předmět a inspirovat se jeho barevností, tvary a materiály.

2. Vymalujte jednu stěnu exotickou barvou. Na okna zavěste jemné záclony a závěsy v zemitých tónech nebo se vzory pocházejícími z vaší oblíbené dovolenkové destinace. Přidejte polštáře a deky s etno vzorem.

3. V kuchyni a koupelně to bývá ještě jednodušší. Každá exotická země má své charakteristické obklady a dlaždice, kterými si můžete zkrášlit stěny.

ETNO STYL PODLE ZEMĚ PŮVODU

Indie - Je proslavená svou širokou paletou zářivých barev. Z materiálů vynikají pro nás luxusní varianty jako kašmír, hedvábí, zlato, stříbro, mosaz a cín. Nebojte se využít v interiéru také korálky – například v podobě závěsu – nebo pravé indické sárí jako pokrývku na postel.

Indonésie - Tento styl je inspirovaný anglickým designem 17. a 18. století, kterému říkáme také koloniální. Vznikl smícháním evropských a exotických prvků. Charakteristický je masivní těžký nábytek z cizokrajných dřevin, jako je teak, palisandr, bambus nebo rotang.

Afrika - Základem je znovu masivní nábytek z tmavého exotického dřeva. V interiéru by ale neměla chybět neglazovaná keramika, kámen, různé kožešiny a originální africké doplňky, jako jsou sošky nebo masky.

Maroko - Na pozadí zářivě bílých stěn dokonale vyniknou barevné lampy ve tvaru hvězd, různé tepané doplňky, zlatem a stříbrem všívané polštáře. Hedvábné koberce se nepoužívají jen na podlahy, ale také na zdobení stěn.

Mexiko - Je barevné a hravé. Na textiliích převládají drobné geometrické vzory v jasných teplých barvách mexické pouště spolu s jasnou modrou a zelenou. Typickými suvenýry, které si z cest po Mexiku přivážíme, jsou sombrera, přikrývky a tequila. Nezapomeňte ani na kaktusy v květináčích.

Exotické doplňky

Pro bydlení ve stylu etno stačí interiér doplnit o pár kousků, které vytvoří atmosféru. Zkuste zkombinovat barevné látky a kovové doplňky.

Chcete-li mít doma etno styl, nemusíte se bát barevných stěn a doplnit je můžete exotickými soškami. Ve stylu etno si pro začátek zkuste zařídit třeba jen jídelní kout.

Ke stylu etno neodmyslitelně patří moskytiéry v podobě různých baldachýnů a nebes, které v exotických zemích fungují jako ochrana. U vás doma tímto jednoduchým trikem zařídíte stylový interiér.

Pro toho, kdo bude chtít svůj domov vyzdobit ve stylu Afriky, budou vhodné nejen původní sošky, ale také koberce z kůží a měkké kožešiny, které váš byt navíc báječně zútulní.

Spoustu inspirace najdete v naší fotogalerii:

Fotogalerie
22 fotografií

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v novinových stáncích, nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.