Pro tento styl jsou typická velká členěná okna, vysoké stropy a odhalené ocelové anebo betonové konstrukce, které umožňují existující prostory rozčlenit podle potřeby, bez nutnosti bourat. Všechny použité stavební materiály se tady nacházejí ve své původní kráse – lité betonové podlahy, odhalené ocelové nosníky a sloupy, neomítnuté cihlové stěny a ostatní neopracované materiály.

Elektroinstalace a vodovodní potrubí bývají často vedené po povrchu stěn a stropů, takže tvoří neoddělitelnou součást interiéru. Takový dokonalý základ industriálního stylu už stačí jen doplnit o pohodlné a funkční kusy nábytku, které nám tento neosobní a chladný dojem z interiéru zútulní a dodají mu teplo domova.

JAK NA INDUSTRIÁLNÍ STYL?

1. Alespoň na jedné stěně použijte beton nebo neomítnutou cihlu. Někdy stačí při rekonstrukci jen osekat omítku a narazíte na pěknou cihlovou stěnu či zajímavou stropní konstrukci pod rákosovým stropem.

2. Vyzkoušejte betonovou anebo epoxidovou litou podlahu. Pokud se vám tyto materiály zdají příliš surové, použijte na podlahu klidně dřevo, ideálně ve formě starých fošen.

3. Pokud do bytu nechcete příliš zasahovat, použijte tapetu s betonovým dekorem nebo betonovu stěrku na stěnu, která věrně imituje betonový povrch.

4. Ideální barvy na stěny, ale i na ostatní kusy nábytku, jsou šedá a bílá, rozhodně se nemusíte bát ani černé. Neutrální světlé bary prostor prosvětlí, v případě tmavých barev zase dodají prostoru hloubku.

5. Použijte svítidla připomínající svým tvarem průmyslové osvětlení. V moderním designu působí velice minimalisticky a sofistikovaně.

6. Nábytek volte v kombinaci dřeva a kovu. Masivní dřevěný stůl doplňte minimalistickými kovovými stoličkami, v kuchyni použijte velký nerezový odsavač par nebo nerezovou pracovní desku. Nebojte se nakupovat na bleších trzích původní zařízení, které potom přizpůsobíte nové funkci.

7. Odhalené cihlové stěny Pro industriál jsou typické otlučené cihlové zdi. Pokud bydlíte v činžáku, nebo ve starém rodinném domě, je velká pravděpodobnost, že se po otlučení omítky objeví pěkná cihlová zeď, kterou bude jen zapotřebí patřičně očistit.

Litá po dlaha
Důležitým prvkem v interiéru je podlaha. V industriálních prostorách je podlaha obyčejně ze surových materiálů. Můžete tedy použít beton, který je kupříkladu v panelácích (samozřejmě je nutné očistit jej od lepidla, kterým bylo připevněno lino a zbrousit).

Sklo a nerez
Minimalistický a industriální prostor dobře podtrhne nerezový materiál v kombinaci se skleněnými prvky. Pokud přidáte přírodní masivní dřevo, vytvoříte útulný prostor.

Kombinace stylů
Kvalitní základ industriálního stylu už stačí jen doplnit o pohodlné a funkční kusy nábytku, které neosobní a poměrně chladný dojem z interiéru zútulní a dodají mu teplo domova.

Průmyslová světla
Nedílnou součástí průmyslových interiérů jsou stará, původní plechová světla, která visela v každé tovární hale. Dnes je naopak můžete pořídit prakticky v každém obchodě s designovým osvětlením za přijatelné ceny.

Projděte si naši fotogalerii, kde najdete spoustu inspirace:

Fotogalerie
32 fotografií

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo seženete na novinových stáncích nebo v našem iKiosku ZDE.

titulka