V Evropě se eklektismus poprvé objevil na přelomu 19. a 20. století. V umění a architektuře byl reakcí na období velkého technického boomu, ve kterém jako nové stavební materiály vládly železo a beton. Ve svých začátcích nebyl příliš populární. Byl znevažovaný a v odborných kruzích prezentovaný jako neschopnost vytvořit vlastní nový styl. Dnes už ale jeho přínos ocenit umíme, a to coby vzpouru proti nudě a průměrnosti.

Nakupujte v bazaru
Máte-li doma moderní vybavení a chtěli byste změnu ve stylu eklektismu, dokupte si několik starožitností třeba v levných bazarech. Nebojte se natírat a experimentovat, vyzkoušejte, co se k sobě hodí. Co vám nesedí, použijte jinde.

Mix stylů
Základem eklektického stylu je kombinování, kterému se meze nekladou. Důležité je ale interiér nepřeplácat a nesklouznout ke kýči.

JAK NA TO?

Eklektický styl patří mezi nejzajímavější, ale přitom nejtěžší. Není totiž vůbec jednoduché kombinovat různorodé styly nebo prvky a vzory, které se k sobě na první pohled nehodí. Vyžaduje to extrémní cit pro kompozici, vkus, odvahu, ale také vtip. Když se vám podaří uhlídat tuto křehkou rovnováhu, výsledek bude okouzlující.  K eklektickému stylu patří neodmyslitelně výrazné koberce, které dodají interiéru šmrnc. Nemusí být nutně jen perské, důležité je, aby měly zajímavý vzor.

5 KROKŮ K INTERIÉRU V EKLEKTICKÉM STYLU

1. Základ interiéru
Nejdůležitější je vybrat si jeden nosný zařizovací prvek a od něho odvinout vše ostatní. Vaším dominantním základním prvkem může být starožitná vyřezávaná postel nebo moderní obraz s křiklavými barvami. Ostatní styly a prvky potom kombinujte tak, aby se navzájem podporovaly. Velmi důležité je, aby interiér byl vyvážený a vytvářel kompaktní celek.

2. Dvě cesty
Existují dvě možnosti, jak dosáhnout toho, aby mix stylů působil celistvě. Jemná cesta preferuje propracovaný vzhled a detail. Využívá množství složitých detailů, zajímavých textilií a řemeslně dokonalé a originální předměty ze všech koutů světa. Naproti tomu hrubá cesta, která je zároveň i trochu jednodušší, staví na kombinaci protichůdných stylů a prvků – vyberte si například industriální styl a do něj vnášejte etno prvky, třeba suvenýry z dovolené, vintage lampu po babičce nebo retro závěs s výrazným geometrickým vzorem. Celkový dojem bude působit sice chaoticky, ale když styl skutečně zvládnete, bude originální a neokoukaný.

3. Barvy
Základní paletou eklektických interiérů jsou bílá, černá, žlutá a růžová. Bílá totiž vše sjednocuje, ostatní by ale měly být převážně neutrální. Barevné akcenty nejsou pro tento styl typické. Eklektický vzhled preferuje spíše směs různých kontrastních textur a vzorů látek, tedy jejich vzájemné kombinace.

4. Materiály a doplňky
Oblíbené jsou zvířecí kůže na podlaze namísto koberců, kombinování židlí různých tvarů a barev u jídelního stolu. Z industriálního stylu můžete využít populární nábytek z palet nebo stylová kovová svítidla. Originálně budou působit také vaše křesla a gauč, kterým dopřejete nové čalounění s moderním vzorem nebo netypický barevný nátěr. Kontrasty, které použijete, ale musí být náhodné jen naoko – vše musí být promyšlené již předem, abyste interiér zbytečně nezahltili. Ne každý slepenec je totiž možné hned nazývat eklektismem.

5. Všeho s mírou
Nic není třeba přehánět, hranice mezi kýčem a originalitou je velmi křehká. Aby váš eklektický interiér působil smysluplně a velkolepě, zapojte při jeho tvorbě dostatek kreativity a myšlení. Dávejte dohromady věci, které spolu zdánlivě nesouvisejí, ale rozumějí si a navzájem se nepotlačují. Ověřenou kombinací jsou staré křišťálové lustry s moderním uměním nebo staré olejomalby s moderními svítidly. A na závěr rada: nezapomeňte na to, že pravidla si každý určuje sám!

Podívejte se na inspiraci v naší velké fotogalerii!


Fotogalerie
24 fotografií