12. srpen 2020
Svátek slaví Klára, zítra Alena

8 pravidel dokonalé kuchyně. Jak neudělat při zařizování hloupou chybu?

/
 • Inspirace do moderní kuchyně
  18. července 2019 ● 06:00

  Stavíte, rekonstruujete… Anebo byste pouze chtěli poradit, aby vám to v kuchyni lépe šlapalo? Máme nápady pro ty, kteří budují novou kuchyň od základů, i pro ty, kteří ji chtějí jen „vytunit“.

  Pokud chcete vylepšit vaši stávající kuchyň, nebo se právě pouštíte do plánování kuchyně nové, určitě se vám budou hodit praktické tipy a rady, kterými se rozhodně můžete inspirovat.

 • 1.

  Pravidlo pravé ruky

  Vybírat můžete z celé řady různorodých stylů. Inspirujte se!

  Vzhledem k množství různých spotřebičů přestávají vyhovovat dříve oblíbené kuchyňské sestavy do tvaru L nebo U, protože v rozích je k nim špatný přístup. Lepší je varianta dvou rovnoběžných linií, což se řeší zejména oblíbeným ostrůvkem, který bývá zároveň dělicím prvkem. Toto rozložení je praktické také kvůli různé ideální výšce pracovní plochy s dřezem a s varnou deskou (ta by měla být nižší). To, co se při zařizování kuchyní nemění, je dodržování tzv. pravidla pravé ruky, tedy umístění spotřebičů podle přípravy jídel zleva doprava – první je skříň na potraviny a lednička, pak odkládací plocha, dřez, pracovní plocha a nakonec varná deska.

 • 2.

  Proti špíně a otiskům

  Inspirace do moderní kuchyně

  Pokud máte už nakreslené rozložení kuchyňské linky, budete se soustředit na materiál. Korpusy jsou u většiny dodavatelů obdobné, atmosféru však vytvářejí dvířka, jejich materiál a povrchová úprava. Finančně nejdostupnější jsou dvířka z lamina.
  Laminát je odolnější proti mechanickému poškození. Větší variabilnost pak nabízí dřevovláknitá deska (MDF), kterou lze tvarovat, a tak může být použit i plastický dekor. Nejluxusnější a finančně nejnáročnější na dvířka linky bude sklo, dýha nebo masiv, k tradičním přírodním materiálům se však designéři vracejí. Povrchová úprava dvířek určuje jejich odolnost, existují speciální úpravy, které eliminují otisky prstů a usazování nečistot.

 • 3.

  Kam se spotřebiči?

  Kuchyně spojená s obývacím pokojem má svá pozitiva i nevýhody. Jak se vyhnout přešlapům?

  Základní rozdíl od kuchyní před pár lety je ten, že spotřebičů přibývá, dávají se do vestavby a trouba se oddělila od varné desky, navíc často míváme troubu nejen jednu, ale klidně i tři – pečicí, mikrovlnnou a parní. Kam tedy s tím vším? Trouba by měla být vestavěná spodní hranou 90 cm nad zemí. Pokud je nutné stavět trouby nad sebe, níž je trouba pečicí, nad ní parní či mikrovlnná. A kam vecpat vestavný kávovar? Řiďte se jednoduchým pravidlem – nejdostupnější (tedy uprostřed) má být ten spotřebič, který je používaný nejčastěji.

 • 4.

  Chytré úložné prostory

  ...

  Hluboké zásuvky, do nichž je dobře vidět, různé háčky, lišty a závěsné systémy – nebojte se jednoduchou linku trochu zabydlet, moderní jsou otevřené kuchyně, kde je vše po ruce. Praktickým pomocníkem v kuchyni mohou být také magnety. A to nejen jako ozdoba na ledničku. Na magnetickém pásku mohou být umístěny nože, vyrábějí se též kořenky, které lze pomocí magnetu připevnit ke kovové liště či rovnou na ledničku. A i v té můžete mít věci přehledně srovnané. Pomohou vám v tom boxy, které navíc udrží potraviny déle čerstvé.

 • 5.

  Co dáme za linku?

  Nápady do kuchyně

  Prostor mezi dolním a horním kuchyňským nábytkem se dá řešit různě. Důležité je pro nás, aby odtud šly snadno umýt cákance jídla, v blízkosti varné desky by měl být materiál na zdi také odolný proti vysokým teplotám. Klasikou jsou keramické dlaždičky, které mohou být výrazným dekorativním prvkem, lze použít omyvatelnou barvu či dekorativní stěrku a nejrůznější obklady. Stále jsou oblíbené i skleněné panely, které lze snadno čistit (nemají spáry jako dlaždičky), je na výběr velká škála barev a dekorů. Bát se nemusíte ani rozbití, sklo se pro použití v interiéru kalí, v běžném provozu je takřka nerozbitné. Navíc kalené sklo odolává teplotám až do 200 °C.

 • 6.

  Jakou pracovní desku

   

  Oranžová výmalba

  Nejčastějším typem poptávané kuchyňské pracovní desky je pro svoji nízkou cenu vysokotlaký laminát. Dalším používaným materiálem je Corian. U toho je výhodou homogennost desky. Jde o jediný materiál, kde můžeme mít v jednom kuse propojenou desku, obkladový panel na zeď a dřez beze spár. K luxusnějším materiálům patří technický kámen. Je to směsice granitu, křemene, pryskyřice, zrcadlových částic a barevných pigmentů. K nejdražším materiálům patří přírodní žula. Jde o nejtvrdší a nejodolnější materiál. Trendem u kuchyňských desek je masivní dřevo, a to zejména z designového hlediska. O dřevo je však potřeba pečovat a je citlivé na vlhkost.

  Výška pracovní desky by měla být 90 cm. Když ohnete loket, pracovní plocha musí být pět až deset centimetrů pod ním.

 • 7.

  Abyste dobře viděli

  Nápady do kuchyně

  Na vaření budete potřebovat dobře vidět. Dodnes je častým nešvarem kuchyní špatně nasvícená pracovní plocha, a to centrálním svítidlem, které máte za zády. Pokud máte nad pracovní deskou skříňky, mohou se zdrojem světla stát právě ony. Jednou z možností je skleněné světelné dno, z něhož se bude linout záře jak na pracovní plochu, tak i směrem dovnitř skříňky. Nebo se do dna horních skříněk při výrobě zafrézuje světelná lišta, dá se však použít i dodatečně. V místě, kde nejsou skříňky, můžete využít světelné police nebo samostatné osvětlení.

 • 8.

  Designový solitér

  Kuchyni snů můžete mít i vy. Jak na to?

  Na jednu stranu se kuchyňské spotřebiče schovávají do vestavby, na druhou se naopak vystavují na odiv. Ten druhý případ se týká zejména ledniček. Obliba dvoudvéřových amerických ledniček neupadá nejen kvůli dostatku prostoru, ale i přidaným funkcím, jako je výrobník ledu a dávkovač chlazené vody, a také stále přijatelnějším cenám. Oblíbený je též retro design v různých barvách a dekorech, kdy se chladnička stává dominantním designovým prvkem. Vedle chladniček je dalším nezbytným spotřebičem, který se v poslední době vystavuje v kuchyni stále častěji, digestoř. Do skříněk se nemusejí schovávat ani drobnější pomocníci.

  Inspiraci najdete i  naší fotogalerii:

  Fotogalerie
  221 fotografií

  Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Srpnové číslo měsíčníku Blesk Bydlení koupíte na novinových stáncích, nebo v našem iKiosku ZDE.

  titulka

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy