Francouzský venkovský styl Provence zná snad téměř každý. Jeho tradice patří k jižní Francii a datuje se do období kolem roku 1800. Ideálně ho použijete ve stylových venkovských domech, ale nemusíte se bát ho použít také v městských bytech.

Neodmyslitelně k němu patří levandule a hrubé kamenné zdi, které jsou typickými znaky oblasti Provence. Interiér v tomto duchu by měl působit harmonickým, uklidňujícím dojmem, stejně jako voňavé levandulové lány.

Ke stylu Provence patří romantika a harmonie. Toho docílíte kombinováním světlých barev, jednoduchých látek a přírodních materiálů, jako je kámen nebo dřevo.

JAK NA TO?

Barvy: Styl Provence používá velmi jednoduché, čisté barvy. Hlavní je bílá barva s nádechem patiny, doplněná krémovou, může být i světle šedá. Doplňkové barvy jsou pastelové: starorůžová, mátově zelená, šedomodrá. Nepoužívejte ostré přímé barvy jako třeba oranžovou.

Materiály: Provence vévodí hrubě opracovaný kámen na stěnách a terakota a tvrdé dřevo na podlahách. Nábytek je nejčastěji vyroben z masivního dřeva a tepaného železa.

Motivy: Nejčastějším motivem na čalouněném nábytku jsou klasické pruhy v pastelových barvách a jemné květy, objevit se mohou také tradiční nebo vyšívané krajky. Potiskem s květy levandule nic nezkazíte. Koberce použijte kvalitní, ideálně vlněné, v jemných barvách.

5 KROKŮ K INTERIÉRU VE STYLU PROVENCE

1. Podlaha je základ. Pokud můžete, použijte dřevo, nebo cihlově zbarvenou dlažbu, která nahradí drahou terakotu.

2. Nové stěny z kamene si pravděpodobně nepostavíte, ale můžete použít malou fintu: existují docela pěkné kamenné obklady, které koupíte v hobby marketech. Odolejte však pokušení použít tapetu s motivem kamene, to raději vymalujte bílou nebo jemnou pastelovou barvou.

3. Nábytek volte starožitný, poohlédněte se v bazarech. Tmavé dřevo můžete zkombinovat s krémovými nebo bílými nátěry, použít lze samozřejmě i doplňkovou starorůžovou a mátovou.

4. V žádném případě nesmíte zapomenout na levanduli ve všech podobách - zasaďte ji do květináčů a sušenou zavěste jako ozdobu.

5. Z dekorací budou na prvním místě koše a košíky, lampy na kovových nožkách a obrázky s motivy Provence. Použít můžete i starožitná zrcadla ve zlacených rámech a pastelové polštáře a ubrusy.

Článek připravil časopis Blesk Bydlení.

Fotogalerie
22 fotografií