1. SETKÁVÁNÍ VE SVĚTNICI
Stejně jako před sto lety i dnes je hlavním obytným prostorem chalupy světnice, kde se vaří, jí, odpočívá a kde se setkává celá rodina a přátelé. Tak si ji zařiďte příjemně a prakticky.

2. BARVY DĚLAJÍ DIVY
Ve starých chalupách bývají malé místnůstky s nedostatkem světla. Při jejich zařizování vám pomohou barvy. Bílá opticky zvětší prostor a jemné pastelové tóny růžové či modré jej zútulní.

3. ÚTULNÁ LOŽNICE
Protože se na chalupách už nespí na peci, je ložnice další důležitou místností. Pokud máte místo, vybavte si ji tak, abyste se sem mohli „zašít“ i přes den. Navíc je to prostor, kde se můžete vyřádit při použití textilních doplňků. Jestli jste trochu zruční, vsaďte na vlastnoruční patchwork.

4. DOPLŇKY PO BABIČCE
Nejen v kuchyni si vystavte staré hrníčky, konvičky, dózy apod. A rozhodně nemusí být jen nějakým zbytečným lapačem prachu. Lze je využít třeba jako stojan na příbory, nebo jako malou vázičku. Že jste po babičce žádné nezdědili? Vyrazte do bazarů a vetešnictví, nebo zasurfujte na internetu.

5. ZAHRADNÍ POSEZENÍ
I když máte chalupu krásně zařízenou, slunečné letní dny stejně budete chtít trávit raději venku na zahradě. Proto nezapomeňte na venkovní nábytek. Vedle tradičních přírodních materiálů jako je dřevo či proutí, se na venkov hodí odolný kovový nábytek.

Inspirace na letní bydlení

6. KOUTEK NA PRÁCI
Na „letním bytě“ se vám moc pracovat chtít nebude. Přesto myslete při zařizování chalupy na to, kam si dáte počítač a kam si sednete, když budete potřebovat něco napsat. Psací stůl je v dnešní době nezbytností. A když u něj nebudete sedět celý den, můžete si k němu dát stylovou dřevěnou židli.

7. JAKÉ LÁTKY?
Textil je pro venkov specifický. Jaký tedy vybírat? Rozhodně se nevyhýbejte krajkám, klasikou je kanafas, vyšívané, nejlépe květinové motivy a také přírodní len.

8. VENKOVSKÁ KOUPELNA
Pokud chcete mít stylové venkovské bydlení se vším všudy, nezapomeňte na koupelnu. Výrobci nabízejí produktové řady, které připomínají staré časy. Klasikou je solitérní vana a retro baterie. Pomohou samozřejmě také doplňky - zrcadla v dřevěných rámech, kovové svícny, skleněné dózy, koupelnový textil a nebojte se využít ani staré nepoužívané talířky a hrnky. Skvěle zastoupí kelímek na kartáčky a mýdlenku. Zkuste také netradiční obložení stěn. Co třeba místo keramiky použít prkna?

9. KUCHYNĚ
Ani kuchyně nemusí rezignovat na praktičnost a moderní technologie. Dnes jsou naštěstí trendy retro spotřebiče, které se na chalupu skvěle hodí. A ty moderní můžete zavřít za dřevěná dvířka, nebo kytičkovaný závěs. Kuchyňskou linku sestavte z různých skříněk v různých barvách. Hlavní materiál bude vždycky dřevo.

10. NAD HLAVOU
Tím, že zavěsíte třeba košíky, nebo naběračky či pánve na strop, ušetříte místo a zároveň vykouzlíte zajímavou dekoraci. Protože i když nejlépe vypadají chalupy, které jsou zabydleny spoustou věcí, doporučujeme jako dekorace používat to, co má též praktické využití.

11. RELAX
Na chatu nebo chalupu se dnes už naštěstí nejezdí „makat“, ale hlavně odpočívat. A protože krásných slunečných dní není u nás tolik, dopřejte si možnost odpočinku i uvnitř.

Článek vyšel v časopise Blesk Bydlení.

Fotogalerie
38 fotografií