Podstatou je šikovné kombinování nových a starých věcí, nábytku a dekorací, přičemž nemusíte investovat mnoho peněz. Někdy stačí jen uklidit chalupu nebo babiččinu půdu a dát věcem druhou šanci.

Takto získané poklady budou o to hodnotnější, protože se k nim vážou vaše vzpomínky. Pokud ale takovou šanci nemáte, bleší trhy a bazary vám to stoprocentně nahradí. Na své si tu také přijdou všichni kutilové, protože vintage věcem z bazaru je třeba vrátit zašlý lesk a nezřídka i opravit vrzající panty.

JAK NA TO?

Základ interiéru: Ten tvoří bílá a krémová barva na stěnách, podlahách, ale i nábytku. Pokud máte původní dřevěné parkety a nechcete je zcela renovovat, můžete i na ně nanést bílou lazuru. Takovým způsobem připravíte interiér, podobně jako malířské plátno, na množství dekorací a nedokonale krásný nábytek.

Potom se rozhodnete, na které stěně nejlépe vynikne tapeta, kam postavit tyrkysovou komodu z bazaru a který závěs sladíte s babiččiným porcelánem.

Hlavní podstatou Shabby chic je šikovné kombinování nových a starých věcí, nábytku a dekorací, přičemž nemusíte investovat mnoho peněz.

Barvy: Paleta se skládá z jemných pastelových a pudrových barev, které je možné navzájem jakkoli kombinovat, protože působí měkce, neruší a navozují starodávný dojem i na nových prvcích zařízení.

Materiály: Převažují přírodní, jako dřevo, kov, kůže a nespočetné množství textilií. Jejich hlavním znakem by však měla být opotřebovanost a vintage vzhled. To znamená, že lak na nábytku by měl být místy ošoupaný a popraskaný. Na kožených doplňcích by měl být viditelný zub času, kovovým předmětům by neměla chybět patina.

Textilie: Jsou samostatnou kapitolou a neoddělitelnou součástí shabby chic interiérů. Levné verze látek v tomto stylu nemají místo, je třeba se zaměřit na kvalitní bavlnu, len, samet, hedvábí a osvědčené látky. Výšivky a střapce na polštářích, závěsech, záclonách a přikrývkách jsou víc než žádoucí. Typickým vzorem pro shabby jsou květiny – pivoňky, růže, hortenzie, ke kterým skvěle ladí proužky, puntíky, kostky a lovecké motivy.

Doplňky: Patří mezi ně velká i malá zrcadla s drobnými vadami krásy ve starých rámech, výrazná textilní stínidla lamp a jemné křišťálové lustry. Na stěny dejte také staré romantické rámy, hodiny různých tvarů a ozdobné police. Na nich mohou být starožitné sošky, ptačí klícky, svícny a porcelán v pastelových barvách.

Výrazný prvek: Shabby interiér se snažte nepřeplácat. Pro efekt většinou stačí jen základní nosný prvek ve výrazné barvě.

Článek vyšel v časopisu Blesk Bydlení.

Fotogalerie
22 fotografií