Jedním z těchto měst je třeba Groningen. Leží daleko na severu, oddělené od největších měst. Kromě skvělé atmosféry nabízí i řadu vizuálních zajímavostí, třeba dveře a okna!

Okna v holandské architektuře jsou velká a bývají obklopena nejrůznějšími ozdobami a dekoracemi. Dveře jsou naopak spíše malé a úzké. Také ony mají velmi roztomilé detaily, díky kterým vypadají velmi útulně.

Něco ale mají společné. Pozemky v Holandsku nejsou právě ideální pro stavbu domů a řada starých budov se hroutí. Výsledkem jsou křivolaké, zakřivené budovy, což se odráží také na podobě oken a dveří.

Dalším specifikem Nizozemí jsou vysoká a široká okna bez záclon. Jeden z příběhů říká, že holandská okna jsou široce otevřená kvůli náboženství a daňovému systému. Lidé chtěli ukázat vše, co mají, aby se vyhnuli vysokým daním. Další pověst tvrdí, že mnoho holandských mužů bývalo námořníky a okna nebyla zakryta, aby ukázala na loajalitu jejich žen. Existují ale i rozumnější vysvětlení. Velkými okny do interiéru proudí více přirozeného světla.

Fotogalerie
30 fotografií