Prezident v New Yorku: S Pavlem běžel i šampion Palát. A první dáma u sochy Svobody
První pracovní odpoledne ve Spojených státech završil prezident Petr Pavel společně s první dámou Evou stylově. Udělali si chvíli na návštěvu jednoho z nejikoničtějších symbolů New Yorku a Ameriky – sochy Svobody. Tato majestátní dáma, která už od roku 1886 vítá imigranty z celého světa, poskytla prezidentskému páru nezapomenutelný výhled na Manhattan a okolní vody. A Blesk byl u toho.
První dáma a prezident, který vyrazil rovnou ze sídla OSN ležícího u řeky Hudson, oba na ikonickém ostrůvku zářili. Užili si nejen výhled, ale i atmosféru tohoto ikonického místa - ačkoliv počasí prezidentskému páru úplně nehrálo do karet. První dáma se raději schovala pod deštník, zatímco prezident kráčel dál skrze hustý déšt jakoby nic.
Pár provedla po ostrově místní strážkyně, tzv. rangerka, která prezidentskému páru vyprávěla celé dějiny slavné bronzové sochy od slavného architekta Gustava Eiffela - od roku 1886, kdy jej Američanům darovali Francouzi, až po pandemii covidu-19, kterou rangerka v rámci zmaru New Yorku přirovnala dokonce k 11. září 2001.
Kromě procházky po Liberty Island a pohledu na panorama, se prezident společně s doprovodem podíval i dovnitř slavné sochy. Na obrovském podstavci, který bronzovou dámu objímá, se hlavě státu naskytl úchvatný výhled na celý New York - nejenom Manhattan, ale i Brooklyn, a dokonce i vedlější město New Jersey. Pavel si všechno pečlivě fotil na telefon.
Z Nového světa
Po návštěvě sochy se prezidentský pár přesunul na Ellis Island, místo, které bylo pro miliony imigrantů prvním krokem do jejich nového života v Americe. Právě tam mířily nejprve lodě z Evropy. Tamní muzeum americké imigrace je proto plné příběhů o naději, odvaze a nových začátcích.
Nezapomnělo se samozřejmě na slavné české rodáky, kteří v minulosti do »Velkého jablka« připluli. Pavlovým zaměstnanci muzea předvedli vzácnou spisovou knihu, ve které bylo i jméno slavného českého skladatele Antonína Dvořáka - velká postava české hudby zanechala svůj otisk i v dějinách Spojených států.
Prezidentský pár se zájmem studoval stránku s Dvořákovým jménem a podpisem. Prezident později dodal, že Ten se zapsal do dějin americké hudby svou slavnou Symfonií č. 9 e moll, známou jako Z Nového světa, kterou zkomponoval právě během svého pobytu v Americe.
Běh v Central Parku
Dnes už prezidenta čeká ale další náročný program, proto se rozhodl ráno opět vyběhnout do parku, jak už se stává tradicí. V největším newyorském parku Central Park má naplánovanou pětikilometrovou trasu. Od slavného Hotelu Plaza, který mimochodem můžou čtenáři znát z filmu Sám doma 2, udělá okruh po celém parku.
Neběžel však sám! Rozhodl se ho totiž doprovázet i hokejový šampion a útočník New Jersey Devils Ondřej Palát (33). Ten si našel chvilku ze svého nabitého programu, zatímco se připravuje na novou sezónu v NHL – s prezidentem si očividně opravdu chtěl zaběhat.
“Jel ve čtyři ráno z New Jersey, což mu trvalo kvůli zácpě dvě hodiny, musel vstávat někdy kolem třetí, čtvrté ráno,“ řekla Blesku jedna z členek české delegace, která působí na konzulátu v New Yorku. Palát dokonce prezidentovi předal před vyběhnutím jeho podepsaný dres z Devils.
„Každá taková pracovní cesta, která je velice intenzivní od rána do večera, by se občas měla vyplnit i něčím, co umožní člověku vyčistit si hlavu. Navíc proběhnout se v Central Parku v New Yorku je pro mě takovou symbolikou, asi jako se podívat v Římě na fontánu Di Trevi, takže kdykoliv jsem tady a tu možnost mám, tak to rád udělám," komentoval pro redakci Blesku Petr Pavel.
“Připojilo se ke mně nejenom pár stážistů, kteří pracují tady na stálém zastoupení při OSN, ale mimo jiné také Ondra Palát. Já si toho moc cením, protože kvůli tomu absolvoval více než hodinovou cestu z Jersey a honem se zase vracel zpátky, aby stihl trénink. Takže pro mě to bylo velice příjemné, byl jsem rád, že tam s námi aspoň chvilku mohl být,“ dodal prezident.
„Udělal hodně pro to, aby tu byl. Vedení týmu ho nechtělo pustit a celkem se kroutilo, ale nakonec si přišel na své,“ dodala pracovnice konzulátu. Mimo to se k prezidentovi na výběh připojili český generální konzul v New Yorku Arnošt Kareš, děkanka na Harvardu Klára Jelínková a kardiolog z prestižní univerzity Yale Martin Plavec.
Času však moc nebylo, zhruba hodina. V devět hodin už Pavla čekalo zahájení všeobecné rozpravy 79. zasedání Valného shromáždění OSN, tedy velká událost. S projevy vystoupil mj. generální tajemník OSN António Guterres, který Pavla do New Yorku oficiálně pozval, nebo americký prezident Joe Biden.
Odpoledne Pavel vystoupí na recepci pořádanou Světovým židovským kongresem, kde se mj. chce vyjadřovat k narůstající míře antisemitismu ve světě. Závěr dne pak bude věnován technologiím, a to ne ledajakým. Prezident totiž vystoupí na panelu Global Stage na téma „Zajištění digitální budoucnosti“, kterou organizují Microsoft a GZERO. Tam by hlava státu měla hovořit i s prezidentem Microsoftu Bradem Smithem.
👍