Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Nový ministr Hladík pro Blesk: Chci půjčky na rekonstrukce pro mladé a zálohování »petek«!

Autor: David Polák - 
11. března 2023
05:00

Po čtyřech měsících se Petr Hladík (38, KDU-ČSL) dočkal a stal se ministrem životního prostředí. A hned po uvedení do funkce dal rozhovor Blesku. Jaké má plány na rezortu a měl nějakou úlohu v korupční brněnské kauze?

Jaké je čekat více než čtyři měsíce na jmenování ministrem životního prostředí?

„Nikdy jsem nic takového nezažil. Jsem ale moc rád, že ministerstvo životního prostředí má konečně plnohodnotného ministra, který se může pustit do práce, které rozhodně není málo. Chci tímto moc poděkovat Marianu Jurečkovi, že jsme tuto přechodnou dobu zvládli a odpracovali kus práce.“

Očekával jste, že vůbec k tomu jmenování dojde?

„Je to vždycky samozřejmě návrh pana premiéra. Vzhledem k tomu, že pan premiér navrhl moji osobu na tuto pozici, tak si myslím, že ústavou dané principy by se dodržovat měly a jsem rád, že se dodržely.“

Video  Hladík pro Blesk: Chci půjčky na rekonstrukce pro mladé a zálohování »petek«!  - David Polák
Video se připravuje ...

S vaší nominací nebyl problém, dokud se neobjevila korupční kauza v Brně. Jakou úlohu v ní podle vás máte?

„Žádnou.“

A proč jste byl tedy podat vysvětlení na policii a byla vám prohledávána kancelář na tamním magistrátu?

„Je naprosto standardní, pokud policie prošetřuje nějakou trestnou činnost, že se lidí ptá. Musím zdůraznit, že kancelář byla městská a nikoliv u mě doma, že počítač nebo telefon je v majetku města, nebyl to můj osobní, takže to všechno souviselo s mojí prací. Ptali se mě na dva domy, které dodnes nebyly zprivatizovány a jsou v majetku města Brna.“

Takže jste byl jednou podat vysvětlení na policii a jinak s ní nijak nespolupracujete?

„Od té doby jsem v této věci kontaktován policií nebyl ani jsem nebyl z ničeho obviněn.“

A sám máte čisté svědomí v tom, že opravdu jste se ničeho nedopustil, žádný úplatek jste nezval ani se nedopustil žádného protiprávného jednání?

„Nikdy jsem neudělal nic v rozporu se zákony České republiky, takže mám naprosto čisté svědomí a musím zdůraznit, že je neuvěřitelné, jakým způsobem mohou média ničit lidský život, aniž by měla informace.“

Vás v lednu odmítl jmenovat tehdejší prezident Miloš Zeman, stranický šéf a tehdejší pověřený ministr Marian Jurečka z vás udělal náměstka. Tím jste byl dva měsíce, bylo vám to k něčemu? Poznal jste úřad zevnitř a co je potřeba zlepšit?

„Dostal jsem důvěru pana ministra Jurečky k tomu, abych ho ve většině věcí zastupoval, a to jsem také činil. Seznámil jsem se samozřejmě s celým chodem ministerstva a personálním obsazením. V podstatě jsem řešil vše, aby se pohybovalo dopředu.“

Když jste si ten úřad prohlédl, víte už, co se dá zlepšit a naopak?

„Ministerstvo životního prostředí je plné velmi erudovaných a kompetentních lidí. Musím říct, že je opravdu na čem stavět, protože jestli něco je v každé firmě, ale i na ministerstvu důležité a zásadní, tak jsou právě lidé. A já jim za to chci moc poděkovat, protože to byla Česká republika a zrovna ministerstvo životního prostředí, které v rámci vyjednávání při našem předsednictví Evropské unie obstálo na jedničku.“

Víte už, jaké budete chtít dělat personální změny?

„Je naprosto logické, že každý ministr si nejužší tým formuje samozřejmě podle svého. Zároveň ale samozřejmě ti odborní pracovníci a ti lidé, kteří mají tu odbornou erudici, tak na nich chci naopak stavět dál.“

Jaké plány jste si pro své ministrování vytyčil?

„Pro mě je opravdu zásadní a důležité dál pomáhat lidem nastavovat dotační tituly tak, aby lidé, firmy a třeba nájemní domy mohli energeticky uspořit. V Česku je totiž potenciál uspořit až 50 % energie do roku 2030. Pokud to zvládneme a opravíme, zateplíme, vyměníme okna, vyměníme zdroje vytápění, nainstalujeme fotovoltaiky a další obnovitelné zdroje, tak budeme mít ještě lepší výsledek. A já se energetickým úsporám chci věnovat dále. Těch věcí, které s ministerstvem životního prostředí souvisí, je ale celá řada.

A to jsou?

„Já bych rád, aby naše příroda a krajina vypadala jinak, aby byla mnohem prostupnější pro lidi, aby v ní bylo více polních cest, aby tam bylo více stromořadí, jednotlivých solitérních stromů, aby se rozšiřovaly počty mokřadů nebo třeba malých jezírek. Máme poměrně hodně peněz z evropských zdrojů na oblast dekarbonizace odchodu od uhlí, ale také na oblast přírody. A to je druhý velký cíl, na který se chci zaměřit. Máme tady před sebou celou řadu legislativy, která se musí upravit, ať už je to zákon o vodách, který bude velmi silně reagovat na tu situaci před dvěma lety na Bečvě. Je tu zákon o ochraně zemědělského půdního fondu. Není normální, aby na těch nejhodnotnějších půdách rostla logistická centra nebo nákupní centra. Máme tady samozřejmě problematiku zálohování.“

O zálohování PET láhví a plechovek se mluví už od roku 2007, kdy byl vlastně na ministerstvu Martin Bursík. Vy to chcete dotáhnout do té zákonné podoby?

„Ano, aktuálně máme zpracovaný věcný záměr a připravujeme paragrafové znění, které nyní budeme diskutovat s městy, obcemi, kraji, svazem obchodu, svazem průmyslu, obalovou a odpadovou asociací. Samozřejmě představíme ji také veřejně někdy v dubnu a já bych byl velmi rád, abychom se zhruba do června shodli na těch principech, aby ještě do konce roku tuto legislativu mohla projednat vláda.“

Jakou máte představu o té výkupní ceně?

„Zatím jsme ve fázi debat. Samozřejmě máme nějaké analýzy, kolik by zálohy měly stát.“

Ta cena přece je i motivační, proč tu petku či plechovku vrátit.

„To ano. Zkušenosti ze zahraničí, naposledy to zavádělo třeba Slovensko, nám dokazují, že pokud to zavedeme, tak potom je ve volné přírodě méně odhozených PET lahví.“

Politici hodně mluví o tom, že lidé mají šetřit na energiích. Pod váš rezort spadá program Nová zelená úsporám light…

„Jsme asi dva měsíce od spuštění tohoto dotačního titulu a musím říct, že ten zájem je enormní. K dnešnímu dni je to zhruba 19 000 žadatelů, kteří si řekli zhruba o dvě miliardy korun. A průměrná výše té dotace je zhruba 116 000 korun. A já mohu slíbit, že v tom budeme dál pokračovat. Chceme do programu zahrnout třeba i fotovoltaiku pro ohřev teplé vody nebo chceme přidat výměny starých plynových kotlů za tepelná čerpadla.“

Máte připravenou i další podporu?

„Máme také nový komplexní program, kterému říkáme – „Oprav dům po babičce. Je to kombinace dotace a půjčky tak, aby mladí lidé, kteří koupí nebo zdědí nějaký objekt, ho mohli celý zrenovovat. Tedy, že stát jim dá dotaci na zateplení, okna, dveře, fotovoltaiku, tepelné čerpadlo a pak jim poskytne půjčku na podlahy, kuchyň, koupelny, atd.“

O jak velkou dotaci a půjčku půjde? Budou to řádově stovky tisíc nebo třeba i dva miliony?

„To vše nyní diskutujeme. Máme na stole několik parametrů včetně podmínek. Teď to je v pracovních skupinách a včas to zveřejníme. Umím si ale představit, že to budou i ty dva miliony. 

Ta půjčka by byla bezúročná?

„O tom ještě budeme diskutovat, jak to bude úročené, ale musíme si říct, proč to děláme. Děláme to proto, že v Česku jsou desetitisíce nemovitostí, které jsou prázdné, a než dál zabírat zemědělskou půdu pro výstavbu, tak je lepší zkultivovat ty současné stavby.“

Celý program by spadal pod ministerstvo životního prosteřdí nebo jinou organizaci?

„Je to záležitost ministerstva životního prostředí, které vše bude dělat prostřednictvím Státního fondu životního prostředí.“

A to jsou peníze ze státního rozpočtu nebo z EU?

„My je čerpáme z emisních povolenek. To znamená z toho, co platí náš průmysl, naše teplárny, naše elektrárny, a oni do toho fondu přispívají proto, aby nastala opravdu ta změna dekarbonizace, tedy odchod od uhlí, a to právě prostřednictvím buďto úspor, instalace obnovitelných zdrojů energie a zároveň změny technologií.“

Česká inspekce životního prostředí selhala při otravě řeky Bečvy. Co chcete změnit, abyste oprášil důvěryhodnost inspekce?

„Důležitá je novela vodního zákona, se kterou zřejmě v dubnu už půjdeme na vládu, ta nastavuje jasné pravomoce odpovědnosti. Kdo řídí havárii, jakým způsobem se vyšetřuje, jaké jsou pravomoci a odpovědnosti těch jednotlivých složek. Za druhé je tam záležitost toho, že Česká inspekce životního prostředí dostala nového ředitele na základě výběrového řízení. To vyhrál pan Bejček a já proti jeho jmenování nic nemám. Je to člověk, který má bohaté zkušenosti a ví, co je potřeba změnit.“

„Za pár měsíců to bude rok od požáru v Českém Švýcarsku, v jakém stavu je aktuálně celé zasažené území?

„Zásadní a důležité je, co již učinila moje předchůdkyně Anna Hubáčková, kdy odvolala tehdejšího ředitele Národního parku, a na základě výběrového řízení došlo ke jmenování nového ředitele, který má teď plné ruce práce. Nejenom s tím, co se odehrálo v rámci požáru a po požáru, ale zároveň plné ruce práce s tím, že tam mnoho let nebyly řešeny některé postupy. Co chci ale veřejně deklarovat, tak že České Švýcarsko bude letos připraveno na turistickou sezónu. Chci proto všechny vyzvat, přijďte do Českého Švýcarska. Bude zpřístupněno maximum, co půjde. V sezóně 2024 už ale bude vše fungovat bez omezení.“

jajas ( 12. března 2023 08:00 )

Hafo!

jajas ( 12. března 2023 07:08 )

Ten "mudrlant" k věci byl.­...ch­ytro­líne­....

nespokojeny ( 11. března 2023 23:32 )

wolle.

jajas ( 11. března 2023 19:30 )

Ty mudrlante....

UFO1 ( 11. března 2023 17:28 )

Čistý vzduch ,petky a třídění ,MŽP je zbytečné.p.Fiala by měl šetřit a hlavně řešit ministra zdravotnictví,to je akutní,to je na pohotovost!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa