Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

V Británii padl rekord, bylo více 40 °C. Roztekla se ranvej a „opalovák“ potřebují i prasata

Aktualizováno -
19. července 2022
14:17
Autor: ČTK, Mii - 
18. července 2022
17:41

Ve Walesu v pondělí padl teplotní rekord. V Gogerddanu ve středozápadní části země teploměr ukázal 35,3 stupně Celsia, čímž překonal dosavadní rekord 35,2 stupně z roku 1990. Na zemědělské Královské velšské přehlídce museli dnes majitelé chránit opalovacími krémy nejen sebe, ale i prasata, píše web stanice BBC. V úterý teplotní rekord padl pro celou Velkou Británii, poprvé je tam více než 40 stupňů Celsia. Meteorologové na londýnském letišti Heathrow naměřili 40,2 stupně, informovala agentura Reuters. Dosavadní maximum 38,7 stupně Britové zaregistrovali v roce 2019.

Britský meteorologický úřad Met Office na twitteru uvedl, že teplota bude přes den ještě stoupat. Kvůli vysokým teplotám se v zemi v pondělí i dnes zastavila železniční doprava, některé školy zrušily výuku a svou činnost omezují i státní instituce či muzea.

Britský nejvyšší soud se dnes musel uzavřít pro návštěvníky poté, co byl kvůli problémům s klimatizací nucen přesunout jednání na internet. Britské muzeum plánuje zavřít dříve. Mnoho veřejných budov včetně nemocnic nemá klimatizaci, což je odrazem toho, jak neobvyklé je podobně extrémní horko v zemi známé spíše deštěm a mírnými teplotami, poznamenala agentura AP.

Ranvej na vojenské letecké základně nedaleko Oxfordu se kvůli vysokým teplotám roztekla. Oznámila to posádka základny Britského královského letectva (RAF) Brize Norton a dodala, že proto musela používat alternativní startovací plochy pro letadla. Provoz přerušilo i londýnské letiště Luton, informovala agentura Reuters.

„I v tomto období extrémních teplot zůstává letová bezpečnost prioritou RAF. Letadla používají jiné plochy v souladu s již dlouho stanoveným plánem,“ uvedla v prohlášení základna. Podle ministerstva obrany to „na operace RAF nemá žádný dopad“.

Prasata ve vedrech trpí

Na velšské zemědělské přehlídce, která potrvá až do čtvrtka, očekávají organizátoři 50 000 návštěvníků denně a zhruba 8000 zvířat. Na větrání a chlazení pro zvěř letos pořadatelé utratili o 50.000 liber (asi 1,44 milionu korun) víc než loni.

„Zvířata trpí ve vedru stejně jako lidé, ne-li více,“ řekl dnes rozhlasu BBC Radio Cymru vrchní veterinář přehlídky.

Někteří majitelé prasat se proto rozhodli svá zvířata mazat opalovacími krémy, nebo je chladit mokrými ručníky. „Prasata nevypouštějí teplo tak dobře jako jiná zvířata... Držíme je maximálně ve stínu a chladíme je větráky,“ uvedla Ela Mairová, která vlastní pět prasat.

Jak se postarat o domácí mazlíčky

Britská asociace veterinářů vydala varování pro majitele domácích zvířat, aby je nevenčili v době největších poledních a odpoledních veder, nenechávali je v autech nebo zimních zahradách, „a to ani krátkou chvíli, jelikož i relativně krátká doba může být fatální“.

 

Podle charitativní organizace pro prevenci týrání zvířat RSPCA až třetina lidí neví, jak se zachovat v situaci, kdy má například jejich pes úpal, „což může být otázkou života a smrti“. Příznaky úpalu u psů jsou těžké oddechování s neobvyklým zvukem, modrošedé zbarvení jazyka či dásní a změna chování, například klopýtání. Majitelé by podle RSPCA při pozorování těchto příznaků měli neprodleně kontaktovat veterináře.

U domácích mazlíčků celkově je nutné držet je ve stínu, s dostatečným množstvím vody, do které můžeme zvířatům přidat i led, píše The Guardian. Na to, že se stín v místnosti během dne pohybuje musejí, myslet především majitelé akvárií.

Drobnější zvířata je třeba častěji kontrolovat jako prevenci proti myiázi, parazitickému onemocnění, které způsobí larvy much, které nakladou svá vajíčka do jiného zvířete. Mouchy jsou při vyšších teplotách aktivnější. Větší aktivitu lze pozorovat i u chovaných plazů, je tedy nutné se ujistit, že z terárií nemohou uniknout, píše The Guardian.

Met Office uvádí, že vlny veder způsobuje vysoký tlak nad britskými ostrovy a horký vzduch, který k nim proudí z jižní Evropy, kde již způsobil mnoho lesních požárů.

SPOLU do kanálu ( 19. července 2022 20:04 )

Opalovák by potřeboval hlavně Fiala s Rakušanem. Zaprodanci

frantacizek ( 18. července 2022 19:13 )

prasata jedině 50tkou, to tu víme šici..

Zobrazit celou diskusi