Zelenskyj ve svém projevu připomněl slavnou antifašistickou parodii Charlieho Chaplina Diktátor a mluvil o tom, jak podobné snímky zobrazují tyrany. „Potřebujeme nového Chaplina, aby dokázal, že film není němý“, uvedl. „Budeme pokračovat v boji, nemáme jinou možnost (...). Jsem přesvědčen, že ‚diktátor‘ prohraje,“ řekl Zelenskyj špičce filmového průmyslu se zjevným odkazem na ruského prezidenta Vladimira Putina (69).

„Nikdy bych si nemyslela, že budu na zahájení filmového festivalu v Cannes brečet, ale najednou oznámili, že promluví prezident Ukrajiny. A celý sál, všichni ti lidé ve zlatých šatech a diamantech najednou vstali. Rozplakala jsem se, když jsem poslouchala svého prezidenta. Agnieszka Hollandová mě na podporu objala. No, bylo to silné, děkuji. Forrest Whitaker také zmínil válku na Ukrajině. Není divu, že byl vždy jedním z mých oblíbených herců,“ popsala dojatě na facebooku ukrajinská režisérka Iryna Tsilyková (39).

Stín války na Ukrajině bude letos provázet celou filmovou přehlídku. Předseda poroty, kterým je francouzský herec Vincent Lindon (62), na úvod prohlásil, že festival by měl brát ohledy na důstojnost a úctu lidí, kteří zažívají mnohem složitější dny než filmaři v Cannes, zejména ti, co jsou nyní na Ukrajině.

Zahajovacím snímkem přehlídky se stal zombie snímek francouzského režiséra Michela Hazanaviciuse (55) Coupez! (Střih!), který musel kvůli válce na Ukrajině změnit jméno. Původní název filmu Z (Comme Z) příliš připomínal symbol Putinovy invaze, za který je považované písmeno Z.

Dokument mrtvého režiséra

Ruskou agresi připomene také například dokument Mariupolis 2 litevského filmaře Mantase Kvedaravičiuse (†45), který zahynul minulý měsíc v jihoukrajinském Mariupolu. Válka je i tématem psychologického dramatu ukrajinského debutujícího režiséra Maksyma Nakonečného Butterfly Vision, který vznikl v koprodukci Ukrajiny, Česka, Chorvatska a Švédska a byl zařazen do soutěžní sekce Un Certain Regard.

V Cannes se představí 21 soutěžních filmů, z nichž ten nejúspěšnější získá 28. května hlavní cenu – Zlatou palmu. O tu se letos uchází rekordních pět režisérek a 16 režisérů. S napětím se očekávají snímky tvůrců, kteří si již v minulosti z festivalu odvezli Zlatou palmu.

VIDEO: Jaké šaty si vzaly celebrity na slavnostní večer filmového festivalu v Cannes loni?

Video
Video se připravuje ...

Jaké šaty si vzaly celebrity na slavnostní večer filmového festivalu? Profimedia

Švédský režisér Ruben Östlund (48) představí svůj nový film Triangle of Sadness, v němž si zahrál i Woody Harrelson (60), belgické režisérské duo bratři Jean-Pierre (71) a Luc (68) Dardenneovi představí migrační drama Tori et Lokita a Rumun Cristian Mungiu (54) o další Zlatou palmu soutěží s dramatem R.M.N.

Čestnou Zlatou palmu dostal na úvod festivalu americký herec Forest Whitaker (60). Loni toto ocenění obdržela Jodie Fosterová (59).

Česko posmrtně zastoupí Chytilová

Pořadatelé letos slíbili návrat k tradiční podobě festivalu z dob před pandemií covidu-19 poté, co byla přehlídka v roce 2020 zrušená a ročník 2021 poznamenala protikoronavirová opatření. „Letos chtěl do Cannes přijet každý,“ řekl před zahájením festivalu jeho umělecký ředitel Thierry Frémaux (61). „Všichni se chtěli znovu setkat,“ dodal.

Česká republika letos v hlavní soutěži zastoupena není. V sekci Cannes Classics bude uveden snímek Věry Chytilové (†85) Sedmikrásky .

Fotogalerie
592 fotografií