Největším z trojice exponátů je soubor spirálových náramků z Olomoucka z ryzího zlata o hmotnosti 630 gramů. Pocházejí ze střední až mladší doby bronzové, tedy někdy z let 1400 až 1000 před naším letopočtem.

„Náramky nalezli kolegové z Archeologického centra v Olomouci v letošním roce a doposud nebyly nikdy vystaveny. Mám radost, že jejich premiéra bude právě na hradě Špilberku,“ uvedl ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Šperk z královské rodiny

Další vzácností je masivní zlatý náramek z Blučiny na Brněnsku z téměř ryzího zlata o hmotnosti 227 gramů. V roce 1953 jej nalezl archeolog Karel Tihelka na úpatí kopce Cezavy u Blučiny v hrobě muže z vyšší společenské třídy. Náramek pochází z období stěhování národů a na Špilberk jej zapůjčilo Moravské zemské muzeum.

Třetím exponátem bude zlatý nákrčník ze Ždánického lesa o hmotnosti 32 gramů. Šperk našli v roce 2020 spolupracovníci Ústavu archeologické památkové péče Brno. Pro středoevropské území v římské době jde o velmi neobvyklý nález. Nejspíš původně patřil příslušnici germánské elity - pravděpodobně z královské rodiny.

VIDEO: Na špilberku probíhá výstava Symboly vládců.

Video
Video se připravuje ...

Na Špilberku v Brně probíhá výstava Symboly vládců. spilberk.cz

Fotogalerie
5 fotografií