Akce měla připomenout tisíce legionářů, kteří v obou světových válkách položili životy za svobodu a demokracii. ČsOL tak chtěla zároveň vyjádřit respekt současným vojákům, kteří v odkazu legionářů pokračují. Vojenské veterány doprovázeli jejich rodiny a příznivci legionářské historie. Zájemci si na Vítkově mohli prohlédnout historické tábory legií či jejich výzbroj.

Členové a příznivci Československé obce legionářské nejdřív v sobotu dopoledne shromáždili na Václavském náměstí, kde si vyslechli projevy zástupců legionářské obce a pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). V nich řečníci připomněli, že legionáři bojovali v první světové válce za svobodu a na jejich ideálech vznikla Československá republika. Na stejných hodnotách podle nich stojí i Česká republika.

Kolem 10:15 se průvod asi 500 lidí za doprovodu vojenské hudby vydal směrem do ulice Na Příkopě. V čele šly jednotky s historickými prapory z první i druhé světové války, následovali členové armádních aktivních záloh a zástupci několika desítek legionářských jednotek. Trasa pochodu pokračovala Hybernskou ulicí do Seifertovy a Příběnické na Vítkov.

U Národního památníku na Vítkově se účastníci kolem poledne shromáždili na čestném nádvoří, kde uctili památku padlých položením věnce a minutou ticha. Členy a příznivce Československé obce legionářů na místě pozdravili zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Hlaváč, poslankyně Jana Černochová (ODS) či poslanec Pavel Růžička (ANO). Na závěr zazněla hymna České republiky. Po ceremoniálu si návštěvníci mohli prohlédnout historické tábory legií, ukázky uniforem, výzbroje a výcviku.

Akce byla součástí VI. manifestačního sjezdu Československé legionářské obce, který začal v pátek slavnostním zasedáním v Pantheonu Národního muzea v Praze. Oslava navázala na podobné akce legionářů z dob první republiky.

Československá obec legionářská je nejstarší veteránskou organizací v zemi. Vznikla 22. května 1921 jako sjednocující organizace československých legionářů, kteří za první světové války bojovali za vznik Československé republiky na západní a východní frontě nebo v Rusku. První velká akce legionářů, kterou byl Den legií, se uskutečnila 4. září 1921. V současnosti obec sdružuje nejen válečné veterány, ale také potomky a rodinné příslušníky legionářů a válečných veteránů a jejich příznivců. Má 3800 členů.