Postup bývá zpravidla podobný. Pachatelé se nejprve „nabourají“ do firemních mailů a sledují komunikaci. „Čekají, až chce firma po jiné proplatit nějakou fakturu, což je okamžik, kdy jdou do akce,“ uvádí policejní mluvčí Jan Daněk. „Firmě pošlou z emailu, který je podobný tomu, ze kterého spolu firmy komunikují informaci, že došlo ke změně čísla účtu, na nějž mají platbu směřovat.“

A chyba je na světě. „Této změně čísla účtu většinou odesílatelé peněz nemají důvod nevěřit, jelikož to bývají dlouholetí obchodní partneři. Nicméně je to celé podvod a peníze pošlou pachatelům na jejich účet, kteří je obratem vyberou,“ pokračuje Daněk. Policisté zaznamenali případ, kdy jedna firma takto přišla o téměř 7 milionů korun!

Jak se bránit?

„Nejjednodušší způsob, jak zamezit těmto podvodům, je telefonicky kontaktovat zástupce dodavatele a ověřit si, jestli opravdu došlo ke změně účtu,“ podotýká mluvčí. Telefonický hovor je totiž mnohem jistější, než emailová komunikace, v rámci které se do ní opět může vloudit pachatel.

„Je nutno klást důraz zejména na právnické osoby, na jejich vyšší míru odpovědnosti a ochranu finančních prostředků, neboť dochází k nárůstu této trestné činnosti,“ varuje Daněk. „Vzhledem k propracovanosti modu operandi, technické zdatnosti pachatelů a také pozdnímu oznámení poškozených společností, je téměř nemožné ustanovení pachatelů (africké země) a zajištění finančních prostředků.“
Video
Video se připravuje ...

OKD napadli hackeři. (2019) Karel Janeček

Fotogalerie
5 fotografií