Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka aktuální cena za metr čtvereční znemožňuje střední třídě, aby si kupovala nové byty v Praze. Jak uvedl, tyto byty budou dostupné pouze pro nejbohatší část obyvatelstva, což do budoucna může vytvářet sociální napětí.

Růst cen bytů je důsledkem nesouladu rostoucí poptávky a zaostávající nabídky. Poptávku přitom nemusejí podporovat pouze dostupné hypotéky, ale i očekávání dalšího růstu cen nebo zdražování úvěrů v důsledku avizovaného zvyšování sazeb ze strany ČNB. Český realitní trh se stal navíc v těchto časech levné likvidity lákavou příležitostí i pro zahraniční investory, kteří tuzemskou poptávku ještě dále posunují nahoru,“ řekl ČTK analytik ČSOB Petr Dufek.

Vzhledem k tomu, že kvůli zdražení stavebních materiálů rostou náklady na výstavbu, je podle něj třeba počítat s dalším růstem cen nemovitostí. „Samozřejmě bude vždy záležet na lokalitě a kvalitě projektu,“ podotkl Dufek.

Nové projekty přinesly v březnu a dubnu na pražský trh do přímé nabídky developerů 1 525 bytů ve 25 projektech. Počet bytů meziročně vzrostl téměř o tři pětiny.

Nejdražší byty jsou v centru

Nejdražším pražským obvodem zůstává Praha 1 s průměrnou cenou 193 000 korun za metr čtvereční bytové plochy. Následuje Praha 2 s průměrnou cenou 175 500 korun. Nejlevnější jsou Praha 9 s průměrem 110 400 korun za metr čtvereční a Praha 10 s průměrnou cenou 115 900 korun.

Meziročně ceny nejvíce vzrostly v Praze 2, téměř o 30 procent, v Praze 7 o zhruba dvě pětiny. Naopak v Praze 3 nové byty meziročně zlevnily o 1,7 procenta. Ceny se snížily ještě v Praze 1, o 0,6 procenta.

V porovnání se stavem na konci února vzrostly v hlavním městě ceny v průměru o 1,6 procenta. Nejvíce v Praze 7 (o 13,6 procenta) a Praze 3 (o 4,9 procenta). Ceny klesly ve třech městských částech, a to v Praze 1 (o 5,2 procenta), Praze 6 (o 4,5 procenta) a Praze 10 (o 1,2 procenta).

Téměř dvě pětiny bytů v nabídce developerů patřily do kategorie 2+KK. Následovaly byty 3+KK (26 procent), 1+KK (21 procent) a 4+KK (11 procent).

V březnu a dubnu developeři v Praze prodali 1645 nových bytů, meziročně téměř čtyřikrát více. Nejvíce patřilo společnosti Finep (264). Následovaly Central Group (146), Skanska (146), YIT (91) a Penta (70).

„Březen a duben letošního roku přinesly na pražský rezidenční trh velmi nadprůměrnou nabídku nových bytů. Většina developerů dala na trh nové byty ve více než dvojnásobném množství. Zároveň bylo možné na trhu sledovat nezvykle vysokou poptávku a zvyšování cen. Proti roku 2014 se cenová hladina pražské nabídky aktuálně zvýšila o 92 procent,“ dodal manažer v oddělení nemovitostí Deloitte Petr Hána.